Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Bir adet tercihe göre orta boy veya büyük boy kırmızı lahana
 • Bir yemek kaşığı kaya tuzu
 • Bir tatlı kaşığı limon tuzu
 • Su, kavanozun dolacağı oranda (bir bardak su bir bardak sirke olacak şekilde)
 • Sirke, kavanozun dolacağı oranda (bir bardak su bir bardak sirke olacak şekilde)
 • Cam kavanoz, yapacağınız turşunun miktarına göre uygun büyüklükte
 • Kırmızı lahana malzemesini ovmak için bir yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

 1. Lahanayı iyice yıkayıp, uygun olmayan yumuşak yapraklarını koparıp, ince ince çukur bir kabın içine doğrayın.
 2. Doğrama işlemi bittikten sonra malzemenizin üzerine bir yemek kaşığı kaya tuzunu ekleyip yumuşaması için iyice ovun.
 3. Kırmızı lahanadan hazırladığınız malzeme yumuşak bir hale geldiğinde kavanoza doldurun.
 4. Kavanoza koyduğunuz doğranmış ve yumuşamış kırmızı lahanaların üzerine bir bardak su, bir bardak sirke olacak şekilde kavanoz dolana kadar su ve sirke karışımını ilave edin.
 5. Sirke ve su karışımını tamamladıktan sonra bir yemek kaşığı kaya tuzu, bir tatlı kaşığı limon tuzunu da ilave edin, malzemelerin iyice karışması için kavanozun kapağını sıkıca kapatıp kavanozu ters çevirin.
 6. Kavanozun içindeki malzemeler karıştığında buzdolabında veya serin bir yerde kavanozu üç gün ya da dört gün bekletin.
 7. Üç gün sonra kırmızı lahana turşunuzu gerek yemeklerin yanında, gerek salataların içine ilave ederek kullanabilirsiniz.

Turşu Malzemelerinin Hazırlanışı

redcabbage

 

 • Kullanılacak malzemeler yıkanacak cinsten olanlar öncelikle itina ile yıkanmalı, kırmızı lahana gibi olan malzemelerin sapları ve çürüyen kısımları, incelen yaprakları ayıklanmalı. Yumuşayan kısımlar turşu yapılacak malzemenin içine konmamalıdır. Yarım olan yumuşamış bir yaprak bile, bir kavanoz turşunuzun heba olması için yeterlidir.
 • Yaptığınız turşuyu korumak için, verdiğiniz emeğin, yaptığınız harcamanın, turşunuzu yaparken duyduğunuz heyecanın heba olmaması için de, hazırladığınız turşunun olup olmadığına bakmak için belirtilen süreler boyunca turşunuzun kapağını açıp durmayın, tadına bakmayın.
 • Turşu olduktan sonra, turşuyu tükettikçe turşu suyunun kırmızı lahanadan az kalmaması gerekir. Suyu lahanadan az kalan turşunun üzeri beyazlamaya başlar ve suyla temas etmeyen kısımları atmak zorunda kalırsınız, çünkü beyazlayan kısımlar bozulmuştur. Suyu azalan turşuya yeniden tuz ve sirke karışımı suyundan yapıp ilave edebilirsiniz. İçme suyu ile hazırlayacağınız turşunun ömrü, çeşme suyuna göre hazırlayacağınız turşuya göre daha uzun olur. Çeşme suyu kullanmak zorunda iseniz, çeşme suyunu iyice kaynatıp ılıtıp öyle kullanmanız, turşunun uzun süre dayanması için de tavsiye edilmektedir.
 • Kavanozunuzun malzemesi ve suyu ile dolduğuna bakmayın, malzemesini bastırdığınızda daha kavanozda yer olduğunu göreceksiniz. Kavanozda boşluk kalmamasına da dikkat etmeniz gerekir.
 • Turşu yaparken sofra tuzu kullanmak sofra tuzunun ince olmasından dolayı uygun değildir. Kaya tuzunun turşularda kullanılma sebebi ise , kaya tuzunun yapısından dolayı iri olması nedeni ile suda ağır çözünür olması ve turşunun hem dayanıklı olmasını hem de lezzetini arttırdığı içindir. Turşunuzun lezzetli olması tuzuyla doğru orantılıdır. Genellikle bir litre suya yarım su bardağı kaya tuzu kullanılması önerilir.
 • Turşunuzda kullandığınız sirkenin ise üzüm sirkesinden tercih edilmesi de, üzüm sirkesinin tadından, hoş aromasından ve asitli olduğundan turşunuzu zararlı bakterilerden oluşacak mantarlardan koruduğu içindir. Turşunun tazeliğini koruyup çabuk bozulmaması için, turşunun arasına katacağınız nohut ve sarımsak da turşunuzu bozulmadan uzun zaman kullanmanızı sağlayacaktır.

Kırmızı Lahananın Faydaları

20160106_170932

Kırmızı lahananın faydaları da diğer doğal besinlerdeki gibi oldukça fazladır. K vitamini ve antosiyonon (kırmızı ve mor, sebze ve meyvelerde bulunan renk verici madde) bakımından da zengin olan kırmızı lahana, beyin fonksiyonlarının çalışmasında etkilidir. Kişilerdeki dikkati toplama özelliğine sahip olduğundan, sinir sistemi için oldukça önemli bir besin maddesidir. Sinir sistemine olan bu etkisinden dolayı da beyin ile ilgili olan Alzheimer gibi hastalıklardan korunmak için de kullanılır.

Kırmızı lahana diyet yapan kişilerinde tercih ettiği besin maddesidir, çünkü kalorisi de düşüktür. Toksinlerin vücuttan atılımını da kolaylaştıran kırmızı lahana, kişiyi bir çok hastalıktan korur. Genellikle başı ağrıyan kişilerin, kırmızı lahana yapraklarını başlarına koymak suretiyle, kompres yaparak kullanmaları kırmızı lahananın başka bir özelliğidir. Kırmızı lahananın tohumu ise, bağırsaklardaki kurtları düşürmek için de kullanılır, bunun yanında iyi bir idrar sökücüdür. Kırmızı lahana iç organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemiklere faydalı, kaynatılarak cilde uygulanmasıyla da cilt sağlığına da yardımcıdır.

Kırmızı Lahananın Zararları

Kırmızı lahanayı çok fazla tüketen kişilerin iyot desteği almaları tavsiye edilmektedir, çünkü kırmızı lahana vücuttaki iyot emilimini de azaltır. Kırmızı lahana guatr hastalarına tavsiye edilmemektedir, tiroid bezleri az çalışan kişilerin de tüketmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, aşırı kırmızı lahana tüketen kişilerin de vücutlarındaki su kaybına sebebiyet verdiği için ölçülü, dikkatli ve bilinçli olarak tüketilmesinin gerekliliğini de vurgulamaktadır. Yine idrar söktürücü olarak da faydasıyla bilinen kırmızı lahana, fazla tüketildiğinde idrar yollarındaki tahrişe neden olacağından dolayı tüketimine dikkat edilmeli, ishal olanların ise de kırmızı lahana yememesi gerektiği belirtilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.