Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırmızı Mantarın Zararları

Ölümsüzlük mantarı, Mannentake, Immortality Mushroom, Ling Zhi ya da Ganoderma lucidum isimleri ile bilinen ve ülkemizde kırmızı Reishi mantarı ismini almış olan bu mantar, Japon ve Çin tıbbında kullanılmakta olan en eski bitkisel şifa kaynaklarından biri olup 2.000 yıldan fazla zamandır kullanılmaya devam ediyor. Kanserle savaşma konusunda yardımcı olan, sağlıklı bir solunum sistemine sahip olmak için kullanılan, uykusuzluk problemlerine iyi gelen, antidepresan özeliklerine sahip, ağrıyı hafifletmek için kullanılan, sindirim sistemine iyi gelen, kardiyovasküler sağlığı destekleyen, tüm akciğer, kalp, karaciğer ve viral hastalıkların tedavisinde kullanılan, iştahsızlık, halsizlik ve zayıflık gibi sorunların üstesinden gelinmesini sağlayan, mide, bağırsak, meme, akciğer, mesane, prostat, rahim ve rahim ağzı gibi kanserlerde kullanılan ve daha birçok konuda şifa kaynağı olduğu söylenen Reishi mantarının bir de bilinmeyen tarafı bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizlere bu mantarın bilinmeyen yanlarından yani kırmızı mantarın zararlarından bahsedeceğiz.

Kırmızı Mantarın Zararları Nelerdir?

1. Kemoterapi Hastalarının Kullanmaması Gerekir

Biraz önce bahsetmiş olduğumuz birçok faydasının yanı sıra kırmızı reishi mantarının kullanılması sakıncalı olan çeşitli durumlar da bulunur. Örneğin kemoterapi hastalarının bu mantarı kullanmasının sakıncalı olduğu belirtilmiş bulunuyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu mantarın kanser hastalarının bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde kullanılmasının tedavi açısından sorunlara yol açabileceği belirtilmiştir.

2. Kansere Yol Açabiliyor

Kadınlık hormonu ve ceninler üzerinde kansere yol açan teratojen olan DES yani dietilstilbestrol maddesini içerdiğiyle bu maddelerin geçmişte prostat kanserinin tedavi aşamasında kullanıldığını fakat bu ilacın FDA tarafından 2002 yılında yasaklanmış olduğu bilniyor. Bununla birlikte yine piyasadan kaldırılmış olan PC – SPES ilacının da içinde kırmızı reishi mantarına ait maddelerin bulunduğunun altı çiziliyor.

3. Ölüme Yol Açtığı Vakalar Bulunuyor

Bu mantarın kullanılmasının çeşitli durumlarda ölüme yol açtığı bilinmekte olup aynı zamanda karaciğer yetmezliği gibi durumların da ortaya çıkabileceği biliniyor.

4. Kusmaya Neden Oluyor

Kırmızı Reishi mantarının yan etkiye sahip olmaması konusunda ortaya çıkan haberlerin yalan olduğunu da ortaya koyan uzmanlar, bulantı ve özellikle kemoterapi alanında önemli bir sorun olan kusmanın ve ayrıca warfarin benzeri bir etkiye sahip olan ve fare zehri olarak da bilinen bu etkiye benzer bir şekilde kanamalara yol açtığı görülmüştür.

5. İlaçların Etkisini Azaltıyor

Daha önce greyfurt suyunda da tespit edilmiş olan ve karaciğer sitokrom enzimlerini etkileyerek kemoterapi ya da bununla birlikte kullanılmakta olan bulantı önleyen ilaçların tesirini azaltması gibi sorunların ortaya çıkması da bu mantarın tüketimini özellikle bu alanda kısıtlıyor. Bu mantarın, kanama yan etkisinin olması, kusma ve bulantıya yol açması, diğer ilaçların etkilerini azaltması gibi sebeplerden dolayı kemoterapi öncesi ya da sonrasında kullanılması doğru bulunmuyor. Reishi mantarının diğer zararları ise şu şekildedir;

  • Burun kaşıntısı, boğaz ve ağız kuruluğu ve hafif sindirim rahatsızlıklarına yol açar.
  • Herhangi bir ilacın kullanılması halinde etkisin azaltma riski olduğu için doktor onayı ile kullanılması gerekir.
  • Pıhtılaşma önleyici ilaçlar ile birlikte kullanılırsa kanama riskini arttırır.
  • Doktor izin vermediği takdirde çocuklara ve emziren kadınlara verilmemesi gerekir.
  • Organ nakli yapılmış olan ve bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar kullanmakta olan kişilerin doktor onay vermediği takdirde bu mantarı kullanması sakıncalı olur.

Diğer yandan kırmızı mantar çayının da farklı zararları bulunur. Şimdi bir de bu zararlara bir göz atalım.

Kırmızı Mantar Çayının Zararları Nelerdir?

1. Alerjik Tepkimelere Yol Açabiliyor

Reishi mantarından yapılan çay çeşitli alerjik tepkimelere yol açabilir. Mide ile sona problemi olan ya da boğaz, burun ya da ağız kuruması hisseden kişilerin bu tür bir alerjik tepkime ile karşı karşıya kalması da muhtemel olur. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalan kişilerin kesinlikle Reishi mantar çayını tüketmeyi kesmesi ve hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurması gerekir.

2. Çeşitli Olumsuz Etkilere Sahip

Kırmızı Reishi mantar çayının içilmesi halinde burun kanaması, baş dönmesi, cildin tahriş olması, gastrointestinal sıkıntılar ve boğaz kemiklerinde sorunların ortaya çıkması gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir.

3. İlaçlarla Birlikte Kullanılmaması Gerekiyor

Warfarin ya da aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanan kişilerin kırmızı reishi mantarını içmemesi gerekir. Zira bu çay, yapılmakta olan tıbbi tedavinin etkilerini arttırır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini bastırmakta olan ilaçlar ile birlikte organ nakline dahi müdahale ettiği düşünülen bu çay her daim fayda sağlamaz.

4. Hamilelik Döneminde Güvenilirliği Kesin Değil

Hamilelik döneminde kırmızı reishi mantar çayının içilmesinin tamamıyla güvenli olduğunu göstermekte olan herhangi bir bulgu olmadığı için emziren ya da henüz doğurmamış bir anne olan kişilerin bu çayı tüketmemesi tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.