Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı şarap özel günlerin vazgeçilmez içkileri arasındadır.  Güzel olduğu kadar lekesi de biraz inatçıdır ama temizlenmesi imkansız değildir. Sadece uygun temizlik yöntemi ve biraz emekle çokta başarılı sonuçlar elde edilebilir. İçmesi güzel ancak lekesi de bir o kadar baş ağrıtıcı olan bu lekenin farklı zeminlerden nasıl çıkarabiliriz, yazımızda anlatacağız.

Halıdan Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle yapmanız gereken şey paniğe kapılmadan hareket etmek. Dökülen şarap lekesini daha fazla yayılmadan ve halının içine daha fazla emilmeden bir bez ya da sünger yardımı ile silin. Ancak halınızı silerken şarabın halıya daha çok yayılmamasına dikkat edin. Bir diğer önemli nokta ise halınızı silerken çok fazla bastırmamaya özen gösterin ki leke halının içine işlemesin. Daha sonra bir çay kaşığı alkali olmayan, ağrıtıcı içermeyen bulaşık deterjanı ile bir çay bardağı ılık suyu karıştırın.

Bu karışımı kağıt havlu ya da temiz kuru bir bez yardımı ile lekenin üzerine bastırın. Ancak ovalamamaya dikkat edin. Bu işlem ile lekenin iyice emilmesini sağlayın. Gerekirse birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Ayrıca bazı durumlarda beyaz şarabın, kırmızı şarabı nötralize ettiği bilinir. Eğer elinizde beyaz şarap varsa bir miktar bu lekenin üzerine döküp tekrar halıyı aynı silme işlemi ile temizleyebilirsiniz. En son halınızı durulayıp, dilerseniz fırçalayarak işlemi bitirebilirsiniz.

Kıyafetten Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafet ya da kumaş üzerine dökülen şarap lekesi için öncelikle kıyafetinizin kendi yıkama talimatlarına uygun olarak davranmanız, kıyafetinizin zarar görmesini engeller. Eğer yapılacak işlemlerden kuşkunuz olursa daha profesyonel yıkamalar tercih edebilirsiniz. Kıyafetler için birden fazla yöntem vardır. Size hangisi uygun gelirse onu kullanarak kıyafetinizi temizleyebilirsiniz. İlk olarak leke olan kıyafetinizi ters çevirip soğuk su ile yıkayın.

Daha sonra alkali olmayan, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı ve bir çay bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı kağıt havlu ya da temiz bir bez yardımı ile lekenin üzerine bastırın. Lekenin iyice emilmesini sağlayın. Bu işlem sırasında temiz olan tarafa lekenin geçmemesi için havlu ile lekenin arkasını kapatın. Bir başka işlem ise şarap lekesinin üzerine tuz döküp birkaç dakika bekletin. Ardından kıyafetinizi bol su ile durulayın.

Koltuktan Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk olarak hemen kağıt havlu y ada temiz kuru bir bezle şarabın iyice emilmesini sağlayın. Beyaz şarap varsa hemen üzerine bir miktar beyaz şarap dökün, ardından bol suyla durulayın. Eğer yoksa lekenin üzerine karbonat ya da tuz döküp beş on dakika bekletin. Ardından vakumlu bir temizlik ürünü ile bu parçacıkları çekin. Hemen bir çay kaşığı alkali olmayan, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı ve bir çay bardağı suyu karıştırın ve temiz beyaz bir bez yardımı ile lekenin üzerini iyice silin. Lekenin çıktığından emin olun. Ardından bol su ile kumaşınızı durulayın.

Kurumuş Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeli bölgenin üzerine bol miktarda tuz, un ya da karbonat dökün. Beş on dakika bekletin, ardından diş fırçası ya da tırnak fırçası yardımı ile bu lekeli bölgenin üzerini iyice ovun. Lekenin dışarı çıkmasını sağlayın. Sonra alkali olmayan, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı ve bir çay bardağı suyu karıştırın ve lekenin üzerini bu karışım ile silin. Ayrıca sizin için ufak püf noktası da tıraş köpüğü ile de bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Kurumuş kırmızı şarap lekesinin üzerine tıraş köpüğü sıkıp iyice ovaladıktan sonra leke yüzeyden ayrılmaya başlar. Son olarak yine lekeli bölgeyi su ile güzelce durulayıp temizliği bitirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.