Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kirpik Dibi İltihabı

Zaman zaman çeşitli nedenler ile kirpiklerimizin diplerinde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bu gözlerimizde de ciddi bir rahatsızlığa sebep olur. Her ne kadar çok rahatsız edici bir problem olsa da elbette kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplanmaların da tedavisi bulunmaktadır.

Kirpik dibi iltihaplanması ağırlıklı olarak yağlı ciltlerde ortaya çıkmaktadır. Hatta yağlı bir cilt direkt olarak bu rahatsızlığın sebebi bile olabilmektedir. Yağlı bir cilde sahip kişilerin bu iltihaplanma sorunun oluşmaması için yapabilecekleri en etkili şey kirpik diplerine bebek şampuanı ile masaj yapmaktır. Bu sayede kirpik diplerindeki iltihaplanma önlenebilir. Ancak mutlaka ve mutlaka kirpik dibi iltihaplanması ortaya çıktığı vakit bir doktora görünmek gerekir. Bir doktor muayenesi olmadan kesinlikle ilaç ya da damla kullanmamak gerekir. Doktor iltihaplanmanın boyutuna ve çeşidine bağlı olarak hastaya damla ya da antibiyotik önerebilmektedir.

Kirpik dibi iltihaplanması aynı zamanda gözyaşı üretiminin de önüne geçmektedir. Bu durum da göz kapağı hareketlerini yavaşlatır. Dolayısıyla gözde ciddi anlamda batmalar meydana gelebilir. Bu yüzden gözdeki batmaları önlemek ve göz kapağının hareketini sağlamak amacı ile göze suni göz yaşı damlatılması gerekebilir. Bu suni gözyaşı eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilecek zararsız ürünlerdir.

Kirpik Dibi İltihabı Nedir?

Gözlerde meydana gelen yanmanın, batmanın, kızarmanın ya da göz kapağındaki kaşıntının sebebi kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplanmalar olabilir. Özellikle bu problem yaz aylarında insanların daha çok başına gelmektedir. Çünkü yaz aylarında sıcaklığın ve nemin artması ile birlikte gözlerde bakteri oluşumu da hızlanmaktadır. Bu yüzden gözleri kirpik dibi iltihaplanması gibi göz rahatsızlıklarına karşı yaz aylarında özellikle korumak gerekir. Bunun için de insanların uygulayabileceği pek çok önlem bulunmaktadır.

Bu kirpik dibi iltihabı rahatsızlığı ağırlıklı olarak ergenlik dönemlerinde başlar ve kişiye göre uzun yıllar boyunca da devam edebilir. Üstelik bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini de ciddi oranda kötü bir şekilde etkilemektedir. Hem yaz aylarındaki sıcaklık ve nem, hem de çevre kirliliği gibi nedenler bakterinin artmasına neden olarak kirpik dibi iltihaplanmasını ortaya çıkartabilmektedir. Özellikle bu tip bakteriler göze rüzgar ve benzeri etkenler ile bulaşabilmektedir. Nihayetinde gözdeki denge bozulur ve kirpiklerin diplerinde iltihaplanmalar oluşur.

Eğer ki kirpik dibi iltihabı ortaya çıktıktan sonra iyi bir şekilde tedavi edilmez ise göz kapağında arpacık ve şalazyon adı verilen yağ kistleri de meydana gelebilir. Hatta bu yağ kistlerinin bazıları oldukça ciddi bir hal alıp ancak ve ancak cerrahi müdahaleler ile de alınabilmektedir. Yaşlı kişilerde meydana gelen kirpik dibi iltihaplanması tedavi edilmediği zamanlarda kirpikler içe dönebilir, kirpikler göze batabilir ve kirpikler dökülebilir. Bunların her biri oldukça ciddi problemlerdir ve kirpik dibi iltihaplanması rahatsızlığının bir an önce tedavi edilmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki kirpik dibi iltihaplanmasının gözün görme işlevi ile bir alakası yoktur. Yani bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin görme kaybı yaşamaları pek mümkün değildir. Yalnızca çok nadir olarak bazı kişilerdeki rahatsızlık gözdeki kornea tabakasına da sıçrayıp görme problemine neden olabilir. Fakat bu çok az görülen bir durum olmaktadır. Aynı zamanda bu problemin devam etmesi göz içi ameliyat olacak olan hastaların sonrasında gözlerinde enfeksiyon meydana gelmesi riskini de arttırabilmektedir.

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Kirpik diplerinde meydana gelen iltihabın oluşmasında pek çok farklı neden etkili olabilmektedir. Özellikle kirpik diplerinde bulunan gözyaşı bezleri tıkandığında ya da gözlerde bakteri ya da virüs yoğunluğu arttığında iltihap meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda çok yağlı olan ciltlerde bu rahatsızlığın görülme ihtimali de artmaktadır. Çünkü bu ciltlerde bakteriler de çok hızlı bir şekilde üreyebilmektedir.

Benzer şekilde çevre kirliliği, sigara dumanı ya da çeşitli kimyasallar ile temas da gözlerde bakteri oluşumunu arttırarak kirpik dibi iltihabına neden olabilir. O yüzden gözleri çok iyi bir şekilde korumak gerekebilir. Ayrıca gözlerde bulunan meibomian bezi de kirpik dibi iltihabı konusunda büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü eğer ki bu meibomian bezleri gözyaşının kayganlaşmasına yardımcı olan salgılar üretmezler ise yine ortaya kirpik dibi iltihabı meydana gelebilir.

Maalesef ki seboreik egzama rahatsızlığı da kirpik dibi iltihabına neden olan rahatsızlıklardan bir tanesi olmaktadır. Eğer ki bu kepek oluşumu ileri bir seviyede ise kaçınılmaz olarak salgı bezlerini tıkar ve kirpik diplerinde iltihaplanmayı da beraberinde getirir. Bu yüzden bu rahatsızlığı önlemek için seboreik egzama hastalığının da iyi bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Hastalığa neden olan diğer problemler arasında; uzun müddet boyunca temizlenmeyen göz makyajları ve kalitesiz makyaj ürünleri, çok fazla sıcak hava ve çok yoğun nem oranı ve alerji meydana getiren sıvı kozmetik ürünleri vardır.

Kirpik Dibi İltihabı Tedavisi

Neyse ki kirpik dibi iltihabının pek çok farklı tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Ancak en doğru ve en etkili tedavi yöntemi için mutlaka bir doktora başvurmak ve onun yönlendirmesine göre hareket etmek gerekir. Aksi takdirde rahatsızlık iyileşemeyeceği gibi çok daha ciddi problemler meydana gelebilir. Bu yüzden kesinlikle bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılmaması gerekir.

1) Kirpik dibi temizliği ile tedavi

Kirpik dibi iltihaplanması gözde iltihaptan meydana gelen bir tortu da oluşturur. Öncelikle bu tortunun temizlenmesi gerekir. Bunun için de bir pamuk parçasını sıcak su ile ıslatmak gerekir. Ardından bu pamuk yardımı ile ortalama beş dakika boyunca kirpiklerin diplerine pansuman yapılmasında fayda vardır. Bu sayede kirpik dipleri büyük oranda yumuşayacaktır.

Eğer kirpik dipleriniz yeteri kadar yumuşadı ise sıra masaj yapmaya gelir. Bunun için ellerinizi iyice yıkayın. Sonrasında çok bastırmadan yani gözünüze zarar vermeden kirpiklerinizin diplerine parmak uçlarınız ile masaj yapın. Ancak elbette bu aşamada gözlerinizin kapalı olması gerekir. Yoksa gözünüze zarar verecek kazalar oluşabilir.

En son olarak da kirpik diplerinin iyice temizlenmesi vardır. Çünkü kirpik diplerinden bir takım döküntüler dökülmüş olur. Bunun için de bebek şampuanını önce bol su ile iyice seyreltmek gerekir. Ardından bir pamuğu bu karışıma banıp kirpik dipleri iyice temizlenmelidir. Eğer gözünüze bebek şampuanı kullanmak istemez iseniz onun yerine yine aynı formül ile sodyum bikarbonat da tercih edebilirsiniz. Fakat sodyum bikarbonatın bebek şampuanına göre biraz daha rahatsız edici olduğunu söylememiz gerekir.

2) İlaç ile tedavi

Bu aşamada öncelikle kesinlikle bir doktora görünmek gerekir. Çünkü ilaçları doktorun vermesi gerekir. Kirpik dibi iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesi antibiyotik içeriğine sahip göz damlaları olmaktadır. Tabii bunların her birinin göz kapalı iken uygulanması gerekir. Aynı zamanda eğer doktor gerekli görür ise ağız yolu ile alınan antibiyotik ilaç kullanılmasını da isteyebilir. Bu genelde hastalığın çok inatçı olduğu zamanlarda tercih edilir. Aynı şekilde bu tedavi sürecinde gözyaşını da düzenlemek gerekir. Bunun için de suni gözyaşı damlaları tercih edilebilir. Her ne kadar bu damlalar zararsız olsalar da yine de aşırı kullanımından kaçınmak gerekir.

3) Diğer Tavsiyeler

Hastalığın tedavisi boyunca hastanın kesinlikle göz kalemi ve benzeri kozmetik ürünü kullanmaması gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak omega 3 almak hastalığın rahatsız edici belirtilerini hafifletme konusunda çok ama çok etkili olmaktadır. Eğer ki hasta doktoruna danıştıktan sonra seyreltik çay ağacı yağını kirpiklerine uygular ise bu ürün antibiyotik etkisi göstereceği için gözler için oldukça faydalı olacaktır. Ancak tedavi sırasında hali hazırda antibiyotik ilaç kullanılıyor ise doktor bu yağın kullanılmamasını isteyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.