Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kış Aylarında Göz Alerjileri

İnsanoğlunun yaşadığı bazı rahatsızlıklar vardır. Hayatımız boyunca karşılaştığımız sorunlar, yaşadığımız tüm problemler zaman zaman karşımıza çıkabilir. Kış aylarına girmeye başladığımız bu günlerde göz alerjilerinden yakınan pek çok insan olmaya başlamıştır. Göz alerjilerinin bu dönemde başlama sebepleri arasında ise soğuk havaların etkisi büyüktür. Kış aylarında göz alerjilerinin belirtileri ve de nedenleri ile ilgili olarak belirlenen bu tüm bilgiler aşağıda ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Kış aylarında göz alerjisi olan kişiler ise bunun sebebini en kolay şekilde öğrenebilir. Havaların fazla ısınması ya da soğuması nedeniyle gözlerimiz ilk etapta bu durum karşısında pek çok sorunla karşılaşır. Havada bulunan toz, böcek ve de diğer maddelerinin hava değişiminde çok fazla olması da göz alerjilerini tetiklemektedir.

Kış aylarında Yaşanan Göz Alerjilerini Tetikleyen Sebepler

1-)Küf Alerjisi: Küf alerjisi genel olarak ılık ve nemli ortamlarda daha çok yayılmaya başlar. Havada oluşumu artan bu küf sonucunda ise kişilerin gözlerinde bir yanma hissi oluşur. Bu oluşan küfler de insan gözlerinde alerji oluşmasına neden olmaktadır. Küf hava ile karışınca ortaya bu gibi durumlar çıkar. Bu nedenle de küf alerjisi kışın göz alerjilerinin oluşmasındaki başlıca sebepler arasında yer almaktadır.

2-)Toz Böcekleri: Toz böcekleri aslında evimizde gelişen bir mikroskobik canlıdır. Herkesin yataklarında özellikle de yastıklarında bulunan bu toz böcekleri havada insan solunumu ile taşınmaktadır. Bu taşınma sırasında gözlerimiz hassas olduğu için genel olarak bu durumdan rahatsız olur. Yolda yürürken soğuk havalarda göz sulanmasına neden olur.

3-)Polenler: Genel olarak bahar dönemine geçildiğinde görülen bu göz alerjisi sonbahardan sonra kışın da devam edebilir. Bu durumda kişiler gözlerini açamama gibi rahatsızlık duyarlar.

Kış Aylarında Göz Alerjilerinin Belirtileri Nelerdir?

göz alerjisi

Sezonluk ve de daimi olmak üzere gözde oluşan alerjiler vardır. Bu alerjilerin oluşum sebebi hakkında yukarıda yeteri bilgiyi verdik. Ancak kışın oluşan göz alerjilerinin de insan gözünde oluşturduğu bazı belirtiler vardır. Kış aylarında görülen göz alerjilerinin başlıca belirtisi gözün kaşınmasıdır. Yolda yürürken gözlerini kaşıyarak gitmek zorunda kalan kişiler bu duruma hassasiyet göstermelidir. Gözümüz vücudumuzdaki en iyi şekilde korunması gereken yerlerden biridir. Çünkü kişinin dış dünya ile iletişimini sağlayan görme duyusu çok hassastır. Üzerine giren en ufak bir toz bile zaman zaman bizi çok rahatsız eder. Temizlenmesi ve de bakımının da oldukça zor olduğu bu organımızı her türlü rahatsızlıktan korumamız gerekmektedir. Göz alerjisi olan kişilerin ise bu konuda daha da hassas olmaları gerekir.

Diğer yandan göz alerjilerinin belirtileri arasında bulunan maddeler ise göz kızarması, göz yanması, göz sulanması, göze mukus veya iltihap gelmesi ya da gözün bulanık görmesi gibi durumlar da bulunur. Bu tip şikayetleri olan kişiler mutlaka kendini korumaya almalıdır. Göz alerjisi belirtilerinin sonucunda gözümüzü koruma amaçlı bizlerin yapması gereken pek çok işlem vardır. Bunlar da kış aylarında göz alerji tedavileri başlığı altında hemen aşağıda bulunan yazımızda yer almaktadır.

Göz Alerjisinin Tedavileri

göz alerjisi tedavisi

Kış aylarında göz alerjilerinin farklı tedavi yöntemleri vardır. Kişiler yapacak olduğu bazı ufak tefek işlemler sonucunda göz alerjilerini tedavi edebilirler. Hassas tedavi yöntemleri ve de bizlerin yapması gereken tüm işlemler detaylı şekilde öğrenilmeli ve hiçbir husus atlanmamalıdır. Bu nedenle bizlerin yapacak olduğu bu göz alerjisi tedavileri oldukça önemlidir. Ancak eğer sizler göz alerjisi tedavilerini uyguladıktan sonra hala yoğun bir şekilde gözünüzde kızarma, yanma, kaşınma gibi fazla rahatsızlıklar duyarsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Sizin için en sağlıklı sonucu seçmelisiniz.

Alerjik Etkenlerden Kaçmak

İlk olarak sizler eğer alerjik etkenler ile birebir yaşıyorsanız bu alanlardan öncelikle uzaklaşmanız gerekmektedir. Yani yazımızın ilk başında da belirttiğimiz gibi polen, hayvan tüyü, çim, toz böcekleri gibi mikroskobik canlıların hızlı üreyebileceği alanlardan uzak durmanız gerekir. Her ortamda bulunan canlılardan kaçamazsınız ancak en azından bu ortamlarda daha fazla oluşan bu canlılardan kaçabilirsiniz. Aynı zamanda iki günde bir yastık kılıfınızı, yatak çarşafınızı değiştirmenizde de büyük fayda vardır. Bu şekilde bu canlılardan korunmuş olursunuz. Göz alerjisinden bu şekilde kendi yöntemleriniz ile tedavi olabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Kış aylarında göz alerjileri oluşumunda bunu daha soğuk etmenlerle gözümüzden uzaklaştırabiliriz. Soğuk havaların gelmesi ile başlayan bu alerjiyi buzlu birkaç etmenle gözümüzden uzaklaştırabiliriz. Yani eve geldiğimiz zaman buzluktan çıkaracak olduğumuz birkaç buz küpünü bir havlu ile sararak gözümüze bunu 5 ile 10 dakika arasında tutabiliriz. Bu şekilde gözümüzün temizlenmesini sağlayabiliriz. Soğuk kompres de buna denilmektedir.

Göz Damlaları

Bu tedavi yöntemini kullanmak için mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doktorların sizlere önerecek oldukları damlaları buzdolabında muhafaza ederek sizler daha kısa bir sürede bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği göz damlasını günde belirli zamanlarda gözlerinize damlatarak bu göz alerjisinden kurtulabilirsiniz.

Antihistamin Damlalar

göz alerjisi

Alerjiyi sonlandırmak için kullanılan bu antihistamin damlalar sizlerin de bildiği üzere gözde oluşan yoğun kaşınma sonucunda verilir. Antihistamin damlalar büyük ölçüde bu kaşıntının sonlandırmak için kullanılır. Bu damla şişmiş kan damarlarının büzülmesini sağlar. Aynı zamanda göz içerisinde bulunan tüm kızarıklığı geçirmek için de kullanılır. Göz alerjilerinde büyük ve de etkili sonucu bu antihistamin damlaları da vermektedir. Antihistamin damlası çok etkili bir damla olduğu için bir haftada dört kez damlatılması tedavi için yeterli olmaktadır. Aksi halde damlanın çok kullanılması sonucunda gözde yeniden kaşınma, şişme ve de kızarma gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle etkili damlaların kullanımına kişiler oldukça dikkat etmelidir. Hele ki konu gözümüz olunca daha da fazla bir hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Steroit Damlalar

Genelde doktorlar tarafından tavsiye edilen steroit damlalar kullanımı en etkili olan damladır. Oldukça güçlü bir tedavi mekanizmasına sahiptir. Kişiler kış aylarında göz alerjisi olduklarında doktor tavsiyesi dışında kesinlikle bu damlayı kullanmamalıdır. Aksi halde ne yazık ki olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Steroit damlaların kullanımı ise günde en fazla dört kezdir. Doktorlar bu damlayı hastalara bir hafta boyunca kullanmalarının ardından artık damla sayısını önce ikiye en sonda bire düşürmesini tavsiye ederler. Steroit damlalar genel olarak kişilerin dönemlik göz alerjilerinde kullanılmaktadır.

Göz Alerjilerine Doğal Tedaviler

Tıbbi açıdan verilen tedavi yöntemleri bu kadardır. Biraz da evde kendimizin kullanabileceği tedavi yöntemlerine yönelelim. Eğer kış aylarında göz alerjilerinden fazlasıyla şikayetçiyseniz sizler her gün bir pamuğa damlatacak olduğunuz gül suyunu göz kapaklarınıza sürerek alerjinizi hafifletebilirsiniz. Gözlerinizde meydana gelen şişlikleri indirmek için ise kullanacak olduğunuz tuzlu su yöntemi vardır. Tuzlu suyu öncelikle bir güzel kaynatın. Ardından karşımın içine tekrardan tuz ilave ederek pamuk yardımıyla bu karışımı göz kapaklarınıza iyice yedirin. Göz şişmesini ve de kızarıklığını bu şekilde giderebilirsiniz. Acı biber tüketimini arttırarak da kışın daha dirençli gözlere sahip olabilirsiniz. Bunun dışında mum ağacı kabuğunun da gözlerden akan mukus sıvısının önlediği bilinmektedir. Bu mukus sıvısını azaltmak için mum ağacı kabuğunu kullanabilirsiniz.

Ancak bu doğal tedavileri kendiniz kullanmadan önce yine de mutlaka bir doktorunuza danışmanızda büyük fayda vardır. Her gözde olumlu etkiler yaratsa bile bilinçli bir şekilde hassas olan gözlerinize bu uygulamaları yaparken dikkatli olmayı da unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.