Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kışın En Güzel Besinlerinden Olan Havucun 7 Faydası

Kış aylarında yenen besinlerden biri olan havuç toprağın altında yetişen bir bitkidir. Toprak üzerinde yeşil sap kısmı olan havuç turuncu rengi ile doğanın bize sunduğu en mucizevi besinlerden biridir. Yerin altından itibaren bir – bir buçuk metreye kadar uzayabilmekte olan havucun ana vatanı aslında Orta Asya’dır. Havuç soğuk aylarda yetiştirilmesi zor bir besindir. Ancak sağladığı faydalar da insanlar için çok önemlidir. Ülkemizde de daha çok kış aylarında bilinmekte olan havuç hem meyve gibi hem de sebze gibi tüketilebilir.

Havucun İnsan Vücuduna Yararları Nelerdir?

Ülkemizin verimli topraklarında yetişmekte olan havucunda kendine ait pek çok yararı vardır. İnsan sağlığı için gereken vitamine ve minerale sahiptir. Minicik yapıları olsa bile havuçlar vitamin bakımından zengin besinlerdir. Aslında insanlar da gereken tüm besinleri doğal ve şifalı bitkilerden beslenerek alsalar çok daha sağlıklı vücutlara sahip olabilirler. Vücudumuzda meydana gelen her türlü rahatsızlığın asıl çözümü toprakta yetişen organik meyve ve sebzelerdedir. Havuç da toprağın insanlara sunduğu en önemli besin kaynaklarından biridir. İçerdiği mineraller sayesinde birçok derde devadır. 

1. Sindirime Bağlı Rahatsızlıkları Giderir

Yaşadığımız zaman içerisinde çoğu zaman herkes sindirim sıkıntısı çekmiştir. Yaşanılan sindirim sıkıntısı insanların normal yaşamlarını dahi etkilemektedir. Çünkü günlük yemek yeme işlevini tamamlayan insanların güçlü vücutlara sahip olabilmeleri için tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Yedikleri tüm besinlerin de sonrasında asıl önemli olan husus bu besinlerin sindirimidir. Sindirim sisteminizin ne kadar hızlı çalıştığını kontrol etmelisiniz. Sindirim sıkıntısı çeken insanlar, sindirimi güç olan besinleri tüketmekten kaçınmalıdır. Çünkü sindirim sistemi çok hassas bir yapıya sahiptir. Eğer yenen besinlerin vücut için bir zararı olduğu tespit edilirse gerçek anlamda sindirim bozuklukları meydana gelebilir. Bu durum karşısında insanlar daha tedbirli olmalıdır.

Kabızlık, şişkinlik, boşaltım sorunu yaşayan insanlar sindirim sistemlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Yenilen besinlerin dışarı atımı gerçekleşmezse kişi durduk yere kilo alabilir. Bu nedenle de insanlar sindirime bağlı rahatsızlık çekiyorlarsa sindirimlerini kolaylaştıran besinler tüketmeye özen göstermelidir. Sinirim sistemini rahatlatan besinler lifli gıdalardır. Lifli gıda deyince ilk  sırada yer alan besin ise havuçtur. Havuç yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarını kökünden çözer. Bu sayede artık daha kolay bir sindirim sistemine sahip olabilirler.

2. Beta Karotenin Önemi

Beta karoten, havucun  turuncu renk olmasını sağlayan bir renk pigmentidir. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Yani bir tek havuçta bile bol miktarda A vitamini vardır. A vitamini ise hastalıklar için en doğru vitaminlerden bir tanesidir. Göz sağlığı sorunları olan insanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre bu kişilerin daha çok A vitamininden yoksun kalan kişiler olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla göz sorunlarının büyük bir çoğunluğu A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Göz sağlığının korunabilmesi için de çocukluk yaşlarından itibaren A vitamininin alınması sağlanmalıdır. Havuç A vitamini deposu olarak bilindiği için kış aylarında her gün mutlaka bir tane tüketilmelidir.

3. Kanserden Koruma Etkisi

Havuç beta karoten gibi içerisinde A vitamini bulunduran pek çok besin değerleri taşımaktadır. A vitamini taşıyan bu havuç insanların daha sık şekilde tüketmesi gereken bir besindir. Beta karoten ve antioksidan açısından zengin bir besin olan havuç insan vücudunu kanser hücresinden korumaya yarar. Tedavi süreci en zor olan hastalıklardan biri olan kanserden korunmak için de bol bol havuç tüketebiliriz.

4. Sağlıklı Bir Kalp İçin Havuç Tüketiminin Önemi

Kalpi hayatımızın devam ettirilmesi için gerekli olan organımızdır. İnsanların tüm hayatı boyunca dikkat etmeleri gereken vücut organlarının sağlığı için gerçek anlamda dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı bir bedene sahip olmanın ilk koşulu iyi bir şekilde beslenmektir. İnsanlar iyi bir şekilde beslenmelerini gerçekleştirerek tüm hayatları boyunca sağıklı vücutlara sahip olabilirler. Kalp sağlığını koruyabilmek de vücut sağlığının başlıca kuralıdır. Sağlıklı kalplere sahip olmak isteyenler havuç tüketimini arttırabilirler. Çünkü içerdiği besin değerleri bakımından havuç kalp rahatsızlıklarını, kalp ritim bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle de sağlıklı bir kalp için düzenli olarak havuç yenmelidir.

5. Bağışıklık Sistemini Korumaya Yardımcı

Kış mahsüllerinden biri olan havuç, kış hastalıklarından korunmak için de birebirdir. Kışın soğuk havanın da etkisi ile bazı hastalıklara yakalanırız. Bu hastalıklardan korunmak için de bol miktarda vitamin almaya çalışırız. Kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. İnsanlar da  kışın bağışıklık sistemlerini güçlendiren besinler tüketmeyi önemserler. Havuç güçlü bir antioksidan olduğu için insanların bağışıklık sistemlerinin de korunmasına karşı büyük savaş vermektedir. Bu nedenle küçük çocukların da havuç tüketimini sağlamak onları hastalıklardan korur. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlar daha az hasta olurlar ya da hasta oldukları zamanlar da kısa sürede bu hastalığın üstesinden gelebilirler. Dolayısıyla da kış aylarında bağışıklık sisteminin korumaya yardımcı olan havucu bol bol tüketmemiz gerekir.

6. Ağız Temizliğini Sağlar

Diş ve diş eti temizliğini sağlamak, komple ağız temizliğini  sağlamak ne yazık ki sadece dişlerimizi fırçalamakla gerçekleşemez. Bu nedenle insanlar ağız temizliğine çok dikkat ederler. Ağız temizliğinin tamamen yapılması için diş, diş eti, dil temizliklerinin de yapılması gerekmektedir. İnsanlar da ağız temizliğini sağlamak için bazı yöntemleri kullanmaya başlarlar. Ama aslında yedikleri besinlerle bile komple ağız temizliğini yapmaları mümkündür. Ağız temizliğinin yapılması için düzenli olarak her gün yenen bir tane havuç yeterli olacaktır. Havuç içerisinde bol miktarda fosfat ve potasyum içerdiği için dişler ve ağız için en önemli gıdalardan biri olmuştur.

7. Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur

Otuz beş yaş üzeri insanlar için yaşlanma korkuları başlamaktadır. Bu durumda ciltlerinde belirmeye başlayan göz kenarı kırışıklıkları, alında oluşan kırışıklıklar ve de bazı diğer kırışık oluşumları başlamaktadır. Bu kırışık oluşumlarının önüne geçilmesi için de yapılan bazı yöntemler vardır. Doğal besinler tüketilerek aslında kırışık oluşumunun önüne geçilmesi mümkündür. Havuç besininde böyle bir etkinin görüldüğü söylenmektedir. Kırışıklıklar ile erken yaşta müdahale etmek isteyen insanlar mutlaka havuç tüketimlerini düzenli hale getirmelidir.

Havuç Nasıl Tüketilebilir?

Havuç pek çok hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Bu faydalı besini farklı şekillerde tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Havucun faydalarından yararlanmak için havuç suyu içilebilir. Artık günümüzde pek çok evde sıkma makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sıkma makineleri sayesinde çoğu meyve ve sebzelerin suyunu kolay şekilde çıkarabilme imkânı bulmuşuzdur. Havuç suyunu içerek de havucun faydalarını alabiliriz. Bunun dışında her akşam yemeklerinde yapılan marul salatalarımızın üzerine rendelenmiş havucu ekleyebiliriz. Hem de salatamızın görüntüsünün daha güzel  olmasını sağlayabiliriz. Sadece rendelenmiş havucu limon ve tuz ile karıştırarak da ekşili bir salata elde edebiliriz. Bunun dışında yapılan tüm sulu yemeklerde de havuç kullanımımızı arttırabiliriz. Kışın hastalandığımız zamanlarda yapmış olduğumuz çorbaların içerisine iri iri havuç doğrayıp attıktan sonra blenderdan geçirebiliriz. Bu şekilde çorbaların içerisinde de havuç kullanarak havuç faydalarından yararlanabiliriz. Bunun dışında mutfakta unlu yemeklerimizde, misafirlik ikramlarımızda da havucu dilediğimiz şekilde kullanabiliriz. Havuçlu kekler, havuçlu pastalar yaparak hem lezzetli hem de çok faydalı besinler elde edebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.