Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kısırlık Hastalığı

İnsanlarda üreme bir erkek ile bir kadının cinsel birliktelik sonrası kadının yumurtalık kanalında yumurta ile spermin döllenmesi ve rahimde büyüyerek 9 ay sonra yine buradan çıkarılması ile oluşur. Bu şekilde anlatılınca basit görünen bu olay aslında oldukça kutsal ve riskleri olan bir durumdur. 9 ay boyunca anne karnında büyüyen bir varlığın hem döllenme öncesi hem doğum sırası hem de sonrasında karşılaşacağı birçok riskli durum vardır. Tüm bunlara bilimin yardımı ile önlenebilir boyutlara gelmiştir. Fakat bir canlının dünyaya gelememesi yani döllenme olmaması ise en büyük problemlerdendir. Kısırlık dediğimiz anne veya babadan kaynaklı döllenmeye engel olan ve imkan vermeyen durum, birçok çift için oldukça üzücü bir sorundur. Tıp bilimi bu konu ile ilgili her yıl birçok yöntem geliştirmektedir. Bu yazıda sizlere kısırlık hastalığının ne olduğundan ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kısırlık Hastalığı Nedir?

Anne baba olmak isteyen çiftleri bekleyen en kötü hastalıklardan biri Kısırlık Hastalığıdır. Bu hastalık günümüzde çok daha sık görülmeye başlanan hastalıklardan biridir. Kısırlık Hastalığı tıp literatüründe ”infertilite” olarak anılıyor. İnfertilite 1 yıl boyunca çiftlerin korunmasız ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmaması durumudur. Bu hastalık sadece erkekler veya kadınlara ait bir durum değildir. Genel olarak çiftlerin problemidir ve çift olarak tedavi yapılması daha iyi sonuçlar verir. Kısırlık Hastalığına dair istatistiklerde; dünyada çiftlerin % 15 nde bu hastalık görülüyor. Erkekten kaynaklı kısırlığa neden olacak faktörlerin oranı % 30 iken bu oran kadınlarda % 40 tır. Çiftlere bağlı olan faktörler ise % 20 dir. Bazı kısırlıkların ise nedeni bilinmiyor. Bu oran ise % 10 dur. Kadın ve erkekten kaynaklı sorunların birbirine yakın olması dolayısı ile çift tedavileri yapılıyor.

Kadınların genel olarak en yüksek oranda doğurganlığa kavuştukları yaş aralığı 22 ile 27 yaş arasındadır. Bu yaş aralığında bulunan kadınların gebe kalma şansı çok yüksektir. Bu yaş öncesinde gebe kalmama sorunu çoğunlukla hormonal dengesizlikler ve vücut sistemi ile bağdaştırılırken 27 yaş sonrasında ise doğurganlık seviyesinin düşmesine bağlıdır. Bu yüzden çocuk sahibi olamayan kişilerin hemen doktora başvurması yanlıştır. Vücut dinamiklerinin takip edilmesi önem taşır. Şimdilerde tıp dünyasının geldiği noktada Kısırlık Hastalığı tedavisi olmayan hastalıklar statüsünden çıkarıldı. Hatta geliştirilen yöntemler ile, acısız, ağrısız, verimi yüksek ve yaş aralığı geç olsa bile başarılı operasyonlar sağlayacak yöntemler vardır. Şimdi biraz Kısırlık Hastalığı sebeplerinden, belirtilerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Kadınlarda Kısırlık Hastalığı İçin TIKLAYINIZ!

Erkeklerde Kısırlık Hastalığı İçin TIKLAYINIZ!

Kısırlık Hastalığı Sebepleri

Çiftlerin % 25’i hayatının bir döneminde geçici veya kalıcı Kısırlık Hastalığı ile karşılaşıyor. Bu yüzden ilk etapta bu hastalığa sahibim diye korkmamak gerekir. Yeni evli çiftler ilişkinin ilk 3 ayında döllenme ihtimali oranı % 57 dir. Bu oran 6 ayın sonunda yükselir ve % 72 ‘ye çıkar. Bu sürede gebe kalma ihtimali oldukça fazladır. 1 yılın sonunda ise bu oranlar artık % 85’e ve 2 yılın sonunda ise % 94 ‘ e yükselir. Çiftin beraber geçirdiği sürenin artmasına bağlı olarak gebe kalma ihtimali de düşer. Genel olarak kadınlarda 35 yaş sonrası Kısırlık Hastalığı ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden 30 yaş altı kadınların bu hastalığa sahibim diye hemen tedavi olmaya çalışması ve bu konuda stres yapması gereksizdir.

Kısırlık hastalığına birçok şey neden olabilir. Organik olmayan gıdaların artışı, genetik faktörler, hormonal nedenler, doğum anormallikleri, sperm ve yumurta kanalında oluşan enfeksiyonlar,  geçirilmiş zor hastalıklar, hava kirliliği, stres, kimyasal maddelere maruz kalmak, sürekli oturarak çalışmak, aşırı sıcak ortamlarda çalışmak, uzun çalışma saatleri, yorgunluk, geç evlenme, sigara ve alkol bağımlılığı, yanlış beslenme, aşırı yağlı ve tuzlu tüketim, fast food kültürü, radyasyon, elektronik eşyalara sürekli maruz kalma, doping yapma, kas yapıcı ilaçlar gibi daha sayabileceğimiz birçok neden yüzünden kısırlık hastalığı oluşuyor.

Kısırlık Hastalığı Belirtileri


Kısırlık Hastalığı diğer hastalıklar gibi belli semptomları olan bir hastalık değildir. Belli aralıklarda seyreden belirtileri de yoktur. Bu yüzden kendini belirtileri ile değilde ortaya çıkan durum ile ifade eder. Yapılan birçok araştırmada kısırlığın belirtilerinin aslında ergenlik yıllarına bakarak ip uçları alınabileceğini söylüyor. Ergenlik döneminde kadınlarda aşırı kıllanma, adet düzensizlikleri ; erkeklerde ise meme büyümesi şeklindeki hormonal bozukluklar Kısırlık Hastalığına zemin hazırlıyor. Kısırlık Hastalığı belirtileri gene olarak yaşın 25 ten sonra uzun yıllar korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınmaması durumu sayılabilir.

Kısırlık Hastalığı Tedavisi


Kısırlık hastalığının günümüzde son derece etkili tedavi yöntemleri bulundu. Bu tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile de Kısırlık Hastalığının giderilmesindeki başarı oranı oldukça yükseliyor. Kısırlık Hastalığının tedavisinde kişinin sorununun ne olduğuna bakılarak tedavi yöntemi belirlenir. Çünkü bu hastalığa neden olacak sorunlar erkekten de kaynaklanabilir, kadından da kaynaklanabilir. Hatta bazı durumlarda çiftin ikisinden de kaynaklanan sorunlar nedeni ile çiftli tedavi yapılır. Bu yüzden kadında kısırlığa neden olacak şeylere , erkekte neden olacak şeylere ve çift olarak kısırlığa zemin hazırlayan şeylerin ne olduğu iyi analiz edilmeli.

1. İlaçla Tedavi


Kadında kısırlığa neden olan durumlar genel olarak hormonaldir. Kadınların ergenlik döneminden beri devam eden adet düzensizlikleri yumurta oluşumu etkiler. Bu durum sağlam olmayan yumurtaların döllenmesinde sorunlara neden olur. Diğer bir sorun ise polikistik over sendorumudur. Bu sorunda ise kadında erkeklik hormonunun daha fazla salgılanmasından dolayı yumurta anormallikleri oluşur. Bu yüzden gebelik oluşmaz. İşte bu tür durumlarda kadın için uygulanacak tedavi yöntemi genel olarak ilaçla tedavidir. Bu tedaviler genel olarak 3 ile 6 ay arasında değişiyor. Kişinin adet düzenini sağlayacak ve hormon dengesini yerine getirecek ilaçlar verilir. Düzenli olarak bu ilaçların kullanılması gerekir.  Eğer bu tedavi olumlu sonuçlanmaz ise başka yöntemler denenir.

2. Aşılama Tedavisi

Kadınlarda yumurtalık kanalı veya yolunda tıkanmalar olur. Bu yüzden spermler yumurtalık kanalına ulaşamaz. Ulaşamadığı için de döllenme sağlanamaz. Bu tür sorunları olan kadınlar için aşılama tekniği ile tedavi yapılır. Kadının adet döneminin 3. gününden başlanarak iğne ve ilaçlar uygulanır . Böylece yumurtanın büyümesi ve yumurtalık kanalına ilerlemesi sağlanır. Sperm ile buluşup döllenme sağlanıncaya kadar bu yönteme devam edilir.

3. Cerrahi Yöntemle Tedavi

Kadınlarda rahim içinde oluşan polip ve miyomlar bir çeşit tümördürler. Bu tümörler rahim içinde büyüyerek rahme zarara verir. Bu durum gebeliğin engellenmesine , ya da var olan gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına yol açar. Bu tür bir soruna sahip olan kişiler cerrahi müdahale ile, rahimdeki polip, miyom ve çikolata kistleri alınır. İyice tümörlerden arındırılan rahim gebeliğe uygun hale gelir.

4-. Tüp Bebek Yöntemi

Bu yöntem günümüzde en çok kullanılan ve başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile sperm sayısı düşük ve yumurtalık kanalı tıkalı olan kişiler bile çocuk sahibi olabilir. Tüp bebek yöntemi ile kısırlık tedavisinden iki teknik kullanılır. Bunlardan biri Klasik tüp bebek yöntemi (IVF) iken diğeri ise mikroenjeksiyon (ICSI) dir. Tür bebek yönteminde sağlam bir yumurta hücresi, en az 50000 spermin bulunduğu bir ortama konur ve bu hücrelerin yumurtayı döllemesi beklenir. Eğer yumurta döllenir ise bu hali ile annenin rahmine yerleştirilir ve bebeğin gelişiminin burada olması sağlanır. Bu yöntem klasik tüp bebek yöntemidir. Mikroenjeksiyon (ICSI) de ise ;mikroskop altında yumurta hücresine bir çok sperm hücresinin iğne yardımı ile enjekte edilmesi ile yapılır. Bu yöntem sperm sayısı az olan erkekler için tercih edilen bir yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.