Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kitap Okumanın Faydaları

Okuma yazmayı söken her çocuğa aşılanmaya çalışılan kitap okuma alışkanlığı birçok kişinin koşarak kaçtığı bir eylem olsa da birçok kişinin de kendini en iyi hissettiği aktivitelerden biri. Kazanılması kimi kişiler için zor bir alışkanlık da olsa kimi kişiler için büyük bir eksiklik olarak görülüyor.

Kitap okumakla insan; olayların nasıl geliştiğini, iç yüzünü görerek daha ayrıntılı düşünme yeteneğine sahip olur. Kendini okuduğu kitaplarla geliştirme, ufkunu açma imkanı bulan kişi aynı zamanda sahip olduğu genel kültür sayesinde de kendine daha çok güvenecektir. Öyle ki kitap okumanın ve kitapların kişiye daha sayabileceğimiz birçok faydası var. Hatta bu faydalar sadece sözde olarak değil bilimsel olarak da kanıtlanmış faydalardır. Şimdi bu faydalara hep beraber göz atalım.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

1. Uyku Probleminizi Çözer

Bilimsel araştırmalara göre düzensiz uyku problemi olan kişilerin düzenli kitap okudukları zaman uyku problemlerinin çözüldüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca yatmadan önce zihninizi boşaltmanıza yarayan kitap okuma alışkanlığınız uykunuzun daha kaliteli olmasına da yardımcı olur. Kötü, sizi strese sokan düşüncelerden kurtulmanıza yardım eden kitaplar yatmadan önce size sağladığı terapi ile uyku sırasında da huzurlu olmanızı sağlar.

2. Empati Duygunuzu Güçlendirir

Empati çoğu insanın kanayan yarası. Kitap okumak ise farklı hayatlara tanıklık etmeniz ile, birçok farklı dünyayı tanımanız ile, onların her türlü duygularına da tanıklık ettiğiniz için yaşadığınız hayatta çevrenize ve çevrenizdeki insanlara daha farklı bakmanıza olanak tanıyacaktır. Kitap okumak sizi kahramanların yerine kendinizi koymayı, onlar gibi düşünmeye iter böylece de empati duygunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Empati duygunuzun güçlenmesi ise size sosyal çevrenizde daha sağlıklı ilişkiler sunar.

3. Stresiniz Azalır

2009’da yapılan bir araştırmaya göre kitap okuyan insanlar kitap okumadıkları zamanlara göre daha az stresli olduğunu söylemişler. Kitap okumak, dış çevreden soyutlayıp kendinizle baş başa kalmanızı sağladığından dolayı sizin için stres kaynağı olan konulardan ve streslerinizden de uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Stresli günlerinizde ise özellikle okumaktan en çok keyif aldığınız kitabı ya da sevdiğiniz tarzdaki kitapları okuyarak kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

4. Sosyalleştirir

Yapılan araştırmalara göre düzenli kitap okuma alışkanlığı olan insanlar, diğer insanlardaki farklılıkları daha kolay benimserler ve bu farklılıkları sorun etmezler. Bu farklılıkları daha kolay benimseyen insanların günlük hayatlarında daha kolay sosyalleştikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

5. İyi Bir Dinleyici Olmanızı Sağlar

İnsanlar arasındaki bozuk iletişimin en belirgin özelliklerinden biri insanların birbirlerini dinlememesi, dinleyememesidir. Eğer iyi bir dinleyici olmak istiyorsanız bunun için iyi bir de okuyucu olmanız gerekir. İyi bir dinleyici olursanız günlük yaşantınızda ihtiyaç duyduğunuz ve istediğiniz sağlıklı iletişime sahip olabilirsiniz.

6. Hafızayı Güçlendirir

Güçlü bir hafızayı kim istemez ki? Kitap okuyarak beyninizi güçlendirir, beyin kaslarınızı çalıştırır ve bilgilerinizi yenilersiniz. Tazelenen hafızanız hem daha fazla çalışır hem de daha da güçlenir. Sonuçta işleyen demir pas tutmaz değil mi? Bu yüzden düzenli kitap okuma alışkanlığı edinerek hafızanızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

7. Daha Geniş Bir Kelime Dağarcığı Sunar

Elbette hangi kitabı okursanız okuyun yüzlerce farklı yeni kelime öğrenebilir, unuttuğunuz ya da karıştırdığınız kelimelerin gerçek hallerini görebilirsiniz. Bu da size daha geniş bir kelime dağarcığı imkanını sunar. Daha geniş, zengin bir kelime dağarcığı ise kendinizi daha iyi ifade etmenizi, yanlış anlamaları engellemenizi ve zorlanmadan duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa aktarmanız için size yardımcı olacaktır.

8. Birçok Yeri Gezme İmkanı Verir

Tabi ki bu gezinti hayal dünyanızda da olsa küçücük odanızdan çıkıp farklı diyarlara, uygarlıklara, zamanlara gitmek size çok iyi gelecektir. Hem her zamana tanıklık  etmeyi, farklı yerlerde gerçekleşen olayları yaşamayı, farklı kültürleri öğrenmeyi kim istemez ki? Okuyacağınız dönem kitapları, bilim kurgular, aşk kitapları ya da konusu herhangi bir şey olan herhangi bir kitap sizi evinizden ve küçük dünyanızdan alıp bambaşka bir dünyaya götürür. Yepyeni insanlar tanır, yepyeni yerler görür, yepyeni kültürler öğrenirsiniz.

9. Daha İyi Odaklanırsınız

Kitap okumak biraz da dikkat işidir. Düzenli kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş insanlar farklı olaylara, dinlediği kişilere ve yaptığı işlere çok daha iyi odaklanır.

10. Yalnız Kalmazsınız

Hepimizin bildiği gibi “Kitap, en iyi dosttur.” Düzenli kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş kişiler herhangi bir yerde ya da herhangi bir zamanda yalnız olduklarını hissetmezler. Çünkü kitapları her zaman onlarladır. Nerede oldukları fark etmeksizin istedikleri her ortamda kitaplarını çıkartırlar ve o gizli ve bir o kadar da kalabalık dünyanın kapılarını kendilerine aralamış olurlar.

11. Yaratıcılığınız Gelişir

Farklı dünyalar, farklı hayatlar tanımak, farklılıklara tanık olmak sizin farklı düşüncelere sahip olmanızı, geniş bir hayal gücüne sahip olmanızı ve yaratıcılık kabiliyetinizin güçlenmesini sağlayacak.

12. Hızlı Düşünmeyi Sağlar

Bir insan beyni ne kadar çok çalışırsa o kadar güçlü olacaktır. Kitap okumak, bu alışkanlığı kazanmak ise yeni kelimeler, yeni bilgiler kazandıracağı için beynin daha da fazla çalışmasını sağlayacak. Beyniniz daha fazla çalıştığı için olaylar karşısında daha hızlı düşünecek ve daha hızlı kararlar alacaksınız.

13. Daha İyi Ders Çalışırsınız

Kitap okuma alışkanlığı bireye aynı zamanda disiplin sağlayacaktır. Daha iyi odaklanan, daha iyi konsantrasyon sağlayan ve disiplin duygusu gelişen birey ise ders çalışmak için masaya oturduğunda çok daha verimli ders çalışır.

14. Akıcı Şekilde Konuşursunuz

Kitap okumak size daha fazla kelime dağarcığı sunacağı için insanlarla kuracağınız iletişimde konuşmanızın daha akıcı diksiyonunuzun çok daha güzel olmasına yardımcı olacaktır. Akıcı, kelimeleri doğru seçen yapınız ile insanları kolayca etkileyebilir, kendinizi çok daha rahat ifade edebilirsiniz.

15. Algılama ve Anlama Kabiliyetiniz Artar

Kitap okumak size farklı yararlar sağlayabilir. Ama bunlardan en önemlisi algılama kabiliyetinizin kitap okumayan kişilere göre çok daha fazla olmasını sağlamasıdır. Kitap okuma alışkanlığınızın size kazandırdığı bu kabiliyet de size başarının her türlü yolunu açacaktır. Yani kitap okumak bir nevi size başarı da kazandırır. Öyle ki yapılan araştırmalara göre düzenli kitap okuyan, bu alışkanlığa sahip öğrencilerin okumayan öğrencilere oranla okul hayatlarında çok daha başarılı oluyorlar.

16. Özgüven Sağlar

Nitekim bir ortama girildiğinde konuşulan konudan haberdar olmamak, konuyla ilgili bir fikre sahip olmamak hiç kimsenin yaşamak isteyeceği bir olay değildir. Durum böyleyken de düzenli kitap okumanın size neden özgüven sağladığını açıklamamız zor olmayacak. Düzenli kitap okuma alışkanlığı olan kişiler bir ortama girdiğinde konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olmasa da ortamda susmak zorunda kalmayacak kadar konuyla ilgili fikir sahibi olacaktır. Hal böyleyken de ortamda sessiz kalmayacağınızı bilmemek kendinize olan güveninizi daha da artıracak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.