Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kahverengi kabuğunun altında yer alan açık yeşil renkli eti ve ortasında yer alan siyah çekirdekleriyle kivi, meyveler arasında tropik ve egzotik bir lezzet ile damaklarımızın tadını süslemektedir. Kış aylarında tüketebileceğiniz kivi, portakaldan dahi daha fazla miktarda C vitamini içermektedir. Kasım ile Mayıs ayları arasında tüketebileceğiniz kivinin üretimi, yılın kalan zamanlarında Yeni Zelanda da yapılmaktadır. Böylece tüm yıl boyunca kivi tüketimine devam edebilirsiniz. Yazımızın geriye kalan kısmını okuyarak kivinin sağlığa yararları ve fazla tüketilmesi durumunda herhangi bir zararının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kivinin Sağlığa Faydaları

Tüm meyve ve sebzelerin tüketimi genel özellikleri itibari ile kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve diğer hastalıkların önlenmesinde ve etkilerinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kivinin faydalı olduğu hastalıkların listesine maddeler halinde hemen alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

1.Sindirim Sistemi

yaz meyveleri

Kivinin içerdiği aktiniadin ve protein çözücü enzimlerin sindirime katılmasına yardımcı olur ve sindirimi rahatlatır. Ayrıca kivinin büyük bir lif kaynağı olması nedeniyle kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarını önleyebilirsiniz.

2.Kan Basıncı

nocanvas_kan-basinci-meky1

Kivide bulunan yüksek miktardaki potasyum, vücudumuzda yer alan elektrolitleri dengeler ve sodyumun zararlı etkilerini azaltır.

3.DNA Hasarları

535c02c659d568cb57aaecd3

Yapılan araştırmalara göre kivide bulunan antioksidan kompleksleri, DNA’nın oksidatif etkiler sonucu zarar görmesini engeller. Bu durumda kanser oluşumunu dahi durdurucu bir etki gösterir.

4.Vücut Direnci

sporcu

Kış aylarında oluşabilecek gribi önleyebilmek için bol miktarda C vitamini almak gerekmektedir. Bu C vitamini ihtiyacınızı da kivide bulunan antioksidan kompleksleri ve C vitamini sayesinde alabilir ve vücut direncinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz.

5.Kalp Hastalığı

kalp 1

Günlük düzenli bir şekilde 2 ya da 3 adet kivi tüketimi kan pıhtılaşmasını yüzde 18 oranında ve trigliserid oranını da yüzde 15 oranında azaltmaktadır. Birçok kişi bu etkileri elde etmek için aspirin tüketmektedir. Ancak kan pıhtılaşmasını azaltmak için alınan aspirin, enflamasyon ve bağırsak kanaması gibi birçok yan etkiye neden olmaktadır. Bu yüzden pıhtılaşmayı önleyici bir etki istiyorsanız gönül rahatlığıyla günde 2-3 adet kivi tüketebilirsiniz.

6.Diyabet Hastalığı

Kivide bulunan düşük kategorideki glisemik oranı, kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmemesini sağlar. Bu durumda diyabet olma ihtimalinize karşı bir önlem özelliği taşımaktadır.

7.Maküler Dejenerasyon ve Diğer Göz Problemleri

1396310400-64f48bb1b9f7057bad13e170acd62ad2

Görmede sarı nokta olarak bilinen ve retine tabakasının ortasında çok küçük bir alana isabet etmektedir. Bu sarı noktanın hasar görmesi ise makula ya da maküler dejenerasyon isimli göz kusuruna sebep olur. Temel risk faktörü ise ilerleyen yaştır. 110 bin erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre 3 servis veya daha fazla miktarda kivi ve diğer meyvelerin tüketimi maküler dejenerasyon miktarını yüzde 36 oranında azaltıcı etki göstermektedir. Kivide bulunan yüksek miktardaki lutein ve zeaksantin doğal kimsayallardır. Bu doğal kimyasallar insan gözü için faydalıdır. Göz sağlığı için sadece meyveler değil aynı zamanda sebzelerde oldukça faydalı etkiler göstermektedir.

8.Alkalin Dengesi

nocanvas_alkalin-diyeti-nhhw2

Asidik gıdaların aşırı miktarda tüketiminin sebep olduğu rahatsızlığı gidermek için bol mineralli meyveler tüketmektedir. Kivi de alkalin bakımından en zengin meyvedir ki bu da bol mineralli bir meyve demektir. Alkalin dengesinin sağlanması da daha genç bir cilde sahip olmanızı, daha derin uyku, yüksek fiziksel enerji ve düşük riskli osteoporoz riski gibi etkiler sağlamaktadır.

9.Cilt

Cildinizde oluşan dejenerasyon oluşumunu engellemek için kivide yeterli miktarda bulunan E vitaminini almanın da büyük faydaları vardır.

10.Daha İyi Bir Uyku

beautiful girl sleeps in the bedroom

Yapılan araştırmalar sonucu, kivi meyvesinin tüketiminin etkileri arasında, uyku problemi çeken yetişkinler için daha kaliteli bir uyku sağladığı tespit edilmiştir. Düzenli olarak kivi tüketmeniz durumunda daha kaliteli, deliksiz ve dinlendirici bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

11.Kan Şekeri

glikoz

Kivi, diyet lifi bakımından önemli bir kaynaktır. Araştırmalara göre bol lifli gıdalar tüketen kişilerin kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riskinin daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Lifler ayrıca iyi bir bağlayıcı ve toksin uzaklaştırıcı etki gösterir. Bu da kolon kanserini önlemede çok önemli bir etkendir. Ayrıca diyabetik hastaların, kivi gibi lif bakımından zengin besinler tüketmeleri, kan şekerlerini dengeleyeceği için oldukça faydalıdır.

Fazla Kivi Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Kivi, eşsiz tadıyla tüm dünya etrafındaki insanlar tarafından sevilerek tüketilmekte olmasına rağmen tüketimi esnasında birtakım yan etkiler görülebilir. Bu yan etkileri maddeler halinde yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

 • Alerjik Etkiler: Kivi tüketiminde alerjik etkilerin gelişmesi gibi etkiler görülebilir. Bu alerjik etkilerden uzak durmak için aşırı miktarda kivi tüketiminden kaçınılmalıdır. Doktorunuza görünerek kivi ve kivi içeren gıdalar tüketmeyiniz.
 • Şişme ve Döküntü Oluşumu: Araştırmalar göstermiştir ki, aşırı miktarda kivi tüketiminin sonuçları arasında şişme de yer almıştır. Aşırı kivi tüketiminin diğer etkileri arasında kurtdeşen, döküntü, astım ve yaygın olarak ağızda tahriş olması etkileri yer almaktadır.
 • Deri İltihabı: Alınması gereken miktardan fazla kivi tüketimi deri iltihabı gibi cilt düzensizliklerinin gelişmesine sebep olabilir.
 • Kanamayı Hızlandırır: Ameliyat olacak hastaların en az 2 hafta önceden kivi tüketimini azaltmaları gerekmektedir. Bunun sebebi ise kivinin, ameliyat sırasında kan akış hızını arttırmasıdır.
 • Pankreas Problemleri: Bir pankreas problemi olan akut pankreatit, pankreasın değişik derecelerde hasar görüp bazı durumlarda da pankreas hücrelerinin ölmesi durumudur. Aşırı kivi tüketimi de akut pankreatit hastalığına sebep olur ve pankreasınızın düzenli olarak çalışmasına engel olur. Bu lezzetli meyve C vitamini, E vitamini, seratonin ve potasyum bakımından zenginleştirilmiş olup, yüksek dozlarda kivi tüketimi vücudunuzdaki trigliserid seviyenizin yükselmesine sebep olur. Bu durumda pankreasınızın uzun vadede zarar görmesine sebep olur.
 • Lateks Alerjisi: Bu alerji türü kivi yemeye bağlı olarak ortaya çıkan lastik ve türevi olan maddelere olan alerji olarak tanımlanabilir. Doktorunuza yaptırdığınız kontroller sonucu lateks alerjiniz var ise kivi tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir.

Kivi ile ilgili verilen tüm bu sağlığa karşı faydalı ve fazla tüketiminde oluşan yan etkileri ile ilgili bilgileri siz okurlarımızla paylaştıktan sonra, hemen alt kısımda kiviye ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Kivinin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 60
 • Toplam yağ: 0,5 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 312 mg
 • Karbonhidrat: 15 g
 • Diyet lifi: 3 g
 • Şeker: 9 g
 • Protein: 1,1 g
 • A vitamini: 87 IU
 • C vitamini: 92,7 mg
 • Kalsiyum: 34 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 17 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.