Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kızamık Hastalığı

Çocukken birden vücudumuzda belirmeye başlayan küçük ve minik kırmızı noktaları hatırlayın. Bu noktaların tatlı tatlı beliren görüntüsü yerini ateş ev halsizliğe bırakınca ailelerin telaşı ile hastanede bulurduk kendimizi. Çocukluk çağında doğal olarak görülen ve sen de geçirdin mi? sorusunun ilk cevabı olan kızamık hastalığı hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Yıllar boyunca tedavisi olmayan ve kızamık geçirildiği ev atlatıldığı müddetçe bir daha yakalanılmayan ilginç bir hastalıktır. Tıp bilimin gelişip kızamık hastalığı üzerine araştırmalar yapılınca koruyucu aşı geliştirildi. Şimdiler kızamık hastalığı çok korkulan bir hastalık statüsünde değil.

Kızamık Hastalığı Nedir?

Bulaşıcı hastalıklar listesinde en baş sıralardan yer alan bir hastalık olan kızamık, vücuda giren kızamık virüsünün ( Morbilli ) etkisi ile meydana gelir. Kızamık hastalığı çoğunlukla ilkbahar ve kış aylarının son dönemlerinde ortaya çıkan kızamık virüsünün etkisi ile olur. Vücudun her bölgesinde beliren döküntülü bir enfeksiyon hastalığı olan kızamık; oldukça bulaşıcıdır. Kızamık hastalığı; öksürme, hapşırma, konuşma sırasında havaya saçılan damlacıklarda yer alan virüslerin bağışık ve aşılı olmayan kişilere geçmesi ile bulaşır. En çok bebek ve çocukların yakalandığı kızamık hastalığı, hamilelikte ve geç yaşlarda yakalanıldığında ölümcül olabiliyor. Çoğunlukla kış aylarında ve 3- 10 yaş arası çocuklarda görülüyor.

Kızamık hastalığı kızamık virüsü vücuda girer girmez kendini göstermez. Vücuda girdikten sonra 10 ile 14 günlük bir kuluçka süresi olur. Belirtilerden önceki 2 gün ve döküntülerin başladığı son 4 günde hastalık fena halde bulaşır. Kızamık hastalığı geçiren kişilerde halsizlik ve ateşlenme en büyük belirtisidir. Bu hastalığı geçiren ve atlatan kişiler hayat boyu bağışıklık kazanır. Kızamık aşısı yaptıran kişiler ise bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olsa da düşük oranlarda yakalanma ihtimali vardır. Kızamık hastalığı  başka hastalıkları da yan etkisi vardır. Bu hastalıklar; ishal, orta kulak iltihabı, akciğer ve gırtlak iltihaplanmalarına neden olur. Önlem alınmazsa salgın haline gelen bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

Kızamık Hastalığı Sebepleri

Kızamık hastalığının en büyük nedenlerinden birisi bağışıklık sisteminin zayıflığıdır. Genel olarak çocuklarda küçük yaşlarda bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Ayrıca hamile kadınlarda da bağışıklık sistemi zayıflıyor. Kış aylarında ise soğuğun etkisi ile değişen vücut dengemiz bizi kızamık virüsüne karşı konak bir canlı haline getirir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere bulaşan Kızamık virüsü, bu kişilerin ağız veya burun boşluğuna yerleşerek üremeye başlar. Daha sonra ise tüm vücuda yayılır. Burada kendini yavaş yavaş belli eden virüs bir de kan yolu ile vücuda yayılır. İşte bu dönemde vücutta kırmızı lekeler çıkmaya başlar. Kızamık hastalığı bu dönemde oldukça bulaşıcıdır. Kızamık hastalığı virüsü vücudun antikor üretmesi ile savaşır ve hastalığı yenmeye çalışır. Vücudun galip gelmesi ile kırmızı lekeler dökülmeye başlar. Bu durum hastalığın iyileşmeye çalıştığını gösterir.

Kızamık Hastalığı Belirtileri

Kızamık hastalığının belirtileri 4 ana grupta incelenir. Bunlardan ilki ”kuluçka dönemi” dir. Bu dönemde vücuda giren Kızamık virüsü hiçbir belirti vermeden 8 ile 12 gün arasında üremeye devam eder. Hastalığın 10. gününden itibaren kişide aniden ateş yükselir ve ağız için, yanak içi ve dit etleri çevresinde küçük beyaz lekeler ( Koplik lekeleri ) oluşur. Bu dönemde vücutta daha kırmızı lekeler yoktur. Hasta kişi bu dönemde isteksiz, yorgun, iştahsız , keyifsizdir. Kuru ve inatçı bir öksürük ile boğuşur. Gözleri sulanır ve ışıktan rahatsız olur. Hastalık bu dönemde oldukça bulaşıcıdır.

İkinci belirti grubu ise; döküntü öncesi dönemdir. Bu dönemde vücut kızamık virüsüne karşı bir savaşa hazırlanır. Bu dönemde hasta kişide ateş oldukça yüksektir ve kırmızı lekeler belirgin ve kaşıntılıdır. Kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak ateş geçici olarak azalabilir.

Üçüncü belirti grubu, döküntülü dönemdir. Bu dönemde iyice kabaran kırmızı lekeler daha belirgindir. Döküntüler ateş çıkması ile daha da artmaya ve kırmızılaşmaya devam eder. Hasta kişinin halsizliği artar, gözleri sulanır, yorgunluk ve uykulu hal gözlenir. Öksürmeler dinse de soğuk algınlığı gözlenir. Küçük çocuklarda ishal gözlenir.

Son dönem ise; iyileşme dönemidir. Bu dönemde hasta kişinin ateşi hızla düşer. Yorgunluk, öksürük ve soğuk algınlığı diner. Kırmızı lekeler kuruyup dökülmeye başlar. Hasta kişinin rengi yerine gelir ve gözlerinin sulanması geçer. Kızarıklıklar pul pul dökülmeye başladığında ise çocuğun tamamen iyileştiğini söyleyebiliriz. Döküntüler hiç iz bırakmadan kaybolur.

Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

Kızamık Hastalığı Tedavisi

Kızamık hastalığı geçirildiğinde tam bağışıklık kazandıran bir hastalıktır. Bu yüzden daha önce kızamık geçirmişseniz, bir daha kızamığa yakalanma ihtimaliniz çok düşüktür. Kızamık hastalığı süresince yüksek ateş ve halsizlik buna bağlı birçok hastalık da meydana gelir. Bu yüzden kızamık hastalığı tedavi süreci önemlidir. Önemsenmeyen tedaviler sonucu kızamık çok daha fazla kişiye ulaşarak salgınlara neden olabilir.

Kızamığın belli bir tedavi yöntemi yoktur. Genel olarak kızamık önleyici tedbirler alınır. Bu tedbirlerden en önemlisi kızamık aşısıdır. Kızamık aşısı, zayıflatılmış kızamık virüsünün vücuda verilerek vücudun bu mikrobu tanıması ve zayıf olan bu hali ile savaşarak onu yenmesini sağlar. Normal şartlarda kızamık hastalığına yakalanan bir kişi kızamık virüsü ile vücudu savaştığı dönemde halsiz düşebilir ve hastalığın etkisi ile ciddi durumlar yaşayabilir. Fakat aşı etkisi ile vücut zaten zayıf olan kızamık virüsünü daha kolay alt edebilir. Kızamık aşırı 12 aylık ile 15 aylık olan bebeklere uygulanıyor. İkinci bir aşı ise 4- 6 yaşa aralığında olan çocuklara yapılır. Bu aşı 2 dozdan oluşur ve tam bağışıklık sağlanması için uygulanır. Aşı yetişkinlere ve hamilelere de uygulanır. Kızamık aşısı bağışıklık sistemini güçlendirirken, kişiye bu virüse karşı hayat boyu koruma sağlar. Bu yüzden kızamık aşısını yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Kızamık hastalığına yakalanan kişilerin ise tedavisi çoğunlukla evde yapılır. Bu yüzden evde tedavilerde dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar;

 • Oda sıcaklığı 20 derecenin çok üstünde veya çok altında olmamalı,
 • Sağlıklı beslenmeli ve bol sıvı tüketmeli,
 • Islak bez yardımı ile kaşıntılı bölgeler nemlendirilmeli,
 • C vitamini takviyesi yapılmalı,
 • Protein ağırlıklı beslenmeye çalışılmalı,
 • Odanın sık sık havalandırılması gerekli,
 • Güneş ışığından faydalanmak önemli,
 • En az 10 gün süre ile hastanın yaşadığı ortam ve kullandığı şeyler izole edilmeli,
 • Ateşin sürekli kontrol edilmesi gerekli,
 • Hastanın istirahat etmesi sağlanmalı,
 • Hastanın bulunduğu ortam hijyenik olmalı,
 • Mümkünse okul, kreş gibi eğitime hastalık bitimine kadar ara verilmeli,
 • A vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Kızamık hastalığı tedavi edilmediğinde, orta kulak iltihabı, zatürre, beyin iltihabı gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden tedavi önem taşır. Bazı kızamık hastalarından hastalık süreci çok ağır geçer. Yüksek ateş ve halsizlik evde tedaviye rağmen giderilemez. Bu durumda acilen doktora gitmek gerekir. Hastanın şikayetine bağlı olarak doktor tarafından , ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük şurupları verilir. Eğer bir bakteriyel komplikasyon mevcut ise bu durumda da antibiyotik tedavisi yapılır. Kızamık hastasına temas eden aile üyeleri için ise gamma globülin aşısı yapılarak hastalığın geçmesi önlenir.

Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.