Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KIZAMIK TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Kızamık, en çok çocukluk çağında görülür ve ateş ve kaşıntıya sebep olması ile bilinir. Ancak, kızamık vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir. Ayrıca, kızamık sorunu yaygın olmamakla birlikte yetişkinlerde de görülebilir. İzole salgıların devam etmesine karşın, Amerika’da meydana gelen kızamık örneklerinin aşılama ile önemli derecede azalttığı görülmektedir. Ancak aşı reddetmenin sayısının artmasından dolayı kızamık, son yıllarda daha fazla yaygın hale geldi.

İki farklı türde kızamık çeşidi bulunur. Her iki kızamık türü de farklı virüs nedeniyle meydana gelir. Her ikisi de oluştuğu bireyde kaşıntı ve ateş yaratmasına rağmen tamamen farklı hastalıklardır. İnsanların “kızamık” olarak adlandırdığı hastalık, aşağıda verilen ilk hastalığı tanımlar.

 • Rubeola virüsünün neden olduğu kızamık tipidir. Kırmızı kızamık, sert kızamık olarak da bilinir. Ayrıca, toplumda yaygın olarak bilinen kızamık türü bu tür virüslerden dolayı oluşan kızamıklardır. Birçok insan başka sorunlar oluşmadan iyileşmesine rağmen, rubeola virüsünün zatürre ya da beyinde iltihaba neden olabildiği bilinmektedir.
 • Rubella virüsünün neden olduğu kızamık tipidir. Alman kızamığı, ya da 3 gün kızamığı olarak da bilinir. Kırmızı kızamığa göre genelde daha hafif bir hastalıktır. Ancak, virüs önemli doğum sakatlıklarına neden olabilir. Bu hastalığın bulaştığı hamile kadından yeni doğan çocuğa virüs geçerek sakatlıklar meydana getirebilir.

Kızamıkların Nedenleri

Hem rubeola virüsü hem de rubella virüsü, bireyin solunum yolları boyunca yayılır. Bunun anlamı da, enfeksiyon kapmış kişilerin hapşırması ve öksürmesi sonucu, enfeksiyona hassas olan bireylere kolayca enfeksiyon bulaştırabilmesidir. Aslında, rubeola virüsü, insanlık için bilinen en bulaşıcı virüslerden biridir. Sonuç olarak bu virüs, hassas olan müsait yerlerde kolayca yayılabilir. Enfeksiyonlu insanlar, hasta olmadan önce de kendi solunum sistemlerinde virüsü taşımaktadırlar. Böylece, farkında olmadan da hastalığı kolayca yayabilirler.

Eğer insanların virüse karşı bağışıklıkları varsa ki bu ya aşılanmadır ya da önceki yıllarda kızamık geçirmişlerdir, bireyler, virüsten dolayı bu hastalığa yakalanmazlar. Örneğin, birey çocuklukta rubeola kızamığına yakalandıysa, hastalığa bir daha yakalanmaz. Şunu hatırlatmakta fayda var, rubeola virüsü ve rubella virüsü farklı tipte virüslerdir. Bu virüslerden birinin enfeksiyonuna karşı yapılmış olan aşılama, diğer virüsün enfeksiyonundan koruyacak anlamına gelmez.

Kızamık Semptom ve İşaretleri

Rubeola Virüsü (Kırmızı Kızamık ya da Sert Kızamık)

Birey, rubeola virüsünün enfeksiyonunu kaptıktan 10-14 gün içinde semptomlar görünür. Bu döneme, kuluçkalama dönemi adı verilir. Bu dönem boyunca, virüs çoğalır. Semptomlar, iki aşamada meydana gelir.

 • Erken aşama, aşağıda verilen semptomlarla başlar.
  • Ateş,
  • Halsizlik ya da uyuşukluk hissi,
  • Öksürük,
  • Kırmızı gözler
  • Burun akıntısı,
  • İştah kaybı gibi semptomlar.
 • Kırmızı kızamık kaşıntısı, iki ya da 4 gün sonra gelişir.
  • İsilik genelde yüzde başlar, ardından gövdeye ve sonrada kol ve bacaklara yayılır.
  • Kaşıntılar, küçük kırmızı yumrular şeklindedir. Bu yumrular birbirlerine karışarak daha görünür hale gelebilir. Uzaktan bakıldığında isilikler tekdüze kırmızı şekildedir.
  • Kızamık olan insanların yanaklarının iç kısmında, “Koplik noktaları” adı verilen küçük grimsi noktalar meydana gelebilir.
  • İsilik, genelde kaşıntılı değildir. Ama, deriyi değiştirebilir. Bu durum, güneş yanığı sonrası soyulmaya benzer bir durum alır.
  • Kırmızı kızamık genelde hafif atlatılan bir hastalık olmasına rağmen, bazen, birkaç ciddi komplikasyon meydana gelebilir. Kırmızı kızamık, bireyleri, bakteriyel kulak enfeksiyonlarına ve zatürreye karşı daha kırılgan hale getirir. Kızamığın bir komplikasyonu olarak zatürre, özellikle bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yaş grubundaki ölümlerin çoğundan sorumludur.
  • Her 1000 kızamık vakasından birinde beyin iltihabı durumu görülür. Ve bu komplikasyon ciddidir ve ölümcül olabilir.
  • Kırmızı kızarık, özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlarda şiddetli şekilde oluşur. HIV virüsüne sahip olan kişiler ya da yetersiz beslenen kişilerde oluşur.

Rubella Virüsü (Alman kızamığı)

Alman kızamığı, kırmızı kızamığa göre daha hafif semptomlardan meydana gelir. Virüsü kapılan süre ile hasta olunan süre arasındaki kuluçka dönemi, 10 gün ile 1 hafta arasındadır.

 • İlk olarak, hastalığa yakalanan insanlar, isiliğin oluşmasından birkaç gün önceden yorgunluk, düşük ölçekli ateş, baş ağrısı ya da kırmızı gözlerin oluşması gibi deneyimler elde ederler. Bu semptomlar, çocuklara göre yetişkinlerde daha yaygındır.
 • Boynun arka tarafında şişmiş, hassas lenf nodülleri oluşabilir.
 • İsilikler parlak kırmızı, pembe renklidir. İsilikler, zamanla birleşebilirler. Genellikle yüz bölgesinde başlar ve gövdenin aşağısına doğru hareket eder. İsilik, genelde kaşıntılı değildir.
 • Enfeksiyon sonrası rubellaya yakalanmış yetişkin kadınlarda, günler ya da haftalar süren ağrılı eklem ağrıları meydana gelebilir.
 • Semptomlar oldukça hafif olabilir. Hastalığa yakalananlar bile farkına varamayabilirler. Özellikle çocuklar.
 • Rubella’nın en korkutucu komplikasyonu ise, doğuştan oluşan rubelladır. Enfeksiyon kapmış hamile olan anneden doğacak olan çocuğa virüsün geçmesi durumudur. Diğer problemlerden bazıları ise, doğumda meydana gelen sakatlıklar, etkilenen çocuklarda katarakt oluşumu, kalp kusurları, işitme güçlükleri, öğrenme yetersizlikleri gibi durumlar oluşabilir. Hastalığın bulaşma riski, en çok hamileliğin erken dönemlerinde olur. Virüs ayrıca, bebeğin düşük olmasına ya da ölü doğmasına da neden olabilir.

Kızamık Teşhisi

Kızamık teşhisi semptomlarına göre değişir. Doktorlar, kızamığı, hastanın hastalık geçmişine bakarak ya da fiziksel muayene sonucu teşhis koyabilirler. Bazı şüpheli durumlarda ise, doktorlar, özel kan testleri isteyebilir ve böylece teşhis koyabilirler. Ancak bu testlere genelde ihtiyaç duyulmaz. Kan testleri, ayrıca, bireyin kızamıklığa karşı bağışıklığının olup olmamasını görmek için de kullanılabilir.

Kızamığa Karşı Özbakım

Kızamık hastalığının tedavisi olmamasına rağmen, bazı adomlarla, kızamık daha dayanılır hale getirilebilir. Bu adımlar ise;

 • Bolca dinlenmek gerekir,
 • Ilık su ile sünger banyosu, hastanın ateş nedenli rahatsızlığı azaltılabilir.
 • Sıvı kaybını engellemeye yardımcı olmak için bol sıvı tüketimi yapılmalı,
 • Nemlendirici ya da buharlaştırıcı araçlar öksürüğü kolaylaştırabilir.
 • Ayrıca, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler, talimatlara uygun olarak kullanıldıklarında semptomların azaltılmasına yardımcı olurlar.
 • Ancak şunu hatırlatmdaa fayda var. Çocuklara ya da ergenlik dönemindeki bireylere aspirini asla vermeyin. Çünkü aspirin, Reye’s sendromu adı verilen hastalığa neden olmaktadır.

Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılır?

1.Hastalık Sonrası Tedavi Yöntemleri

reuters-rtr4offs-measles-mumps-rubella-vaccine-needle-edited

Var olan kızamık enfeksiyonundan kurtulmak için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, virüse maruz kalan kırılgan bireylerin korunması için bazı ölçütler bulunmaktadır.

 • Hastalık Sonrası Aşılanma: Bağışıklığı olmayan insanlara ve bebeklere, hastalığa karşı koruma sağlamak amacıyla kızamık virüsüne maruz kalındıktan 72 saat içinde kızamık aşısı vurulmalıdır. Eğer kızamık hala oluşuyorsa, hastalık genelde hafif semptomlara sahiptir ve kısa bir süre için sürecektir.
 • Globulin Bağışıklık Serumu: Virüse maruz kalan hamile kadınlar, bebekler ve bağışıklık sistemleri zayıf olan insanlar, globulin bağışıklık serumu adını alan protein enjeksiyonları alabilirler. Virüse maruz kalındıktan 6 gün içinde verildiğinde, bu antikorlar, kızamığı engelleyebilirler ya da semptomlarının daha az şiddette geçmesini sağlarlar.

2.İlaç Tedavileri

Doctor writing out RX prescription

 • Ateş Düşürücüler: Siz ya da çocuğunuz için alınan bazı ateş düşürücü ilaçlar, kızamık hastalığı yanında baş gösteren ateşin rahatlatılmasına yardımcı olabilir. Çocuklara ya da ergen bireylere aspirin verirken dikkatli olunmalıdır. Aspirin, 3 yaşından büyüklerin kullanımı için onaylanmasına rağmen suçiçeği ya da grip gibi semptomların giderilmesinde çocuklar ve ergenlere aspirin verilmemelidir. Çünkü, aspirin Reye’s sendromu ile bağlantılı bir ilaçtır. Nadir oluşur ama çocuklarda hayatı tehdit edici bir potansiyeli olabilir.
 • Antibiyotikler: Eğer siz de ya da çocuğunuzda kızamık varken zatürre, kulak enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyon varsa, doktorlar antibiyotik tedavisi ile tedavi edebilirler.
 • A Vitamini: A vitamini düşük seviyelerde olan insanlarda, kızamığın muhtemel semptomlarının şiddeti daha fazla olmaktadır. A vitamini alımı ile, kızamığın şiddeti azaltılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.