Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Namus sadece bir kelime iken ve insanın ahlak anlayışını ifade ederken bu kavram bazı toplumlarda sadece kadınların bakire olup olmaması ile sınırlandırılıyor. Özellikle aşırı kapalı ve dinci toplumlarda bir kadının evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayıp, kızlık zarının yırtılması ile oluşan bakire olmama durumu; ahlaksızlık, namussuzluk, rahatlık veya başka kötü etiketler verilerek adlandırılır. Bu yüzdendir ki kadınları bu tür etiketlere, aşağılamalara, aile veya mahalle baskısına, kötü davranışlara, ölüm ve dayak tehditlerine maruz kalmamak adına; cinsel özgürlüğünü yaşayamıyor. Bu özgürlüğü yaşayanlar toplumda ”ilk gece kanı” görme merakına ve baskısına maruz kalmamak adına yok olan kızlık zarını ameliyat ile geri getirme veya diktirme işlemlerini uyguluyor. Peki bekareti simgeleyen kızlık zarı aslında nedir? Kadın vücudunda neden vardır? Ayrıca kızlık zarı dikilir mi? sorularının cevaplarını almak için bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Kızlık Zarı Nedir?


Kızlık zarı anne karnında bebeğin cinsiyeti belirlenirken eğer bebek dişi ise içe doğru gelişim gösteren ve cinsel organı iç ve dış olarak ikiye ayıran bir zardır. Kızlık zarına bilim dünyası ”hymen” adını vermiş. Kadınlarda dışa doğru uzanan vajinanın iç kısımda yer alan rahim ile arasındaki bağlantıyı sağlayan bir işlevi vardır. Kızlık zarına; kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi ibareler de veriliyor. Adını kızlık zarı olmasının nedeni ise özellikle kapalı ve dindar toplumlarda bir kız çocuğu evlendiğinde kadınlık vasfına eriştiği kabul edilir. Kadının evlendikten sonra cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtıldığı için de kızlık ile kadınlık arasında bulunan aslında mecazi bir perde veya zar olduğu için halk arasında bu ifade kullanılır.

Kızlık zarı aslında dış üreme sisteminin kalıntılarının ve salgıladıkları sıvının iç üreme organlarına geçişini engellemesi için vardır. Kızlık zarı genel olarak cinsel birleşme sırasında yırtılır ve kaybolur. İncecik bir zar olduğu için de Kızlık zarı yırtıldığında hafif kanama görülür. Vajina girişinde bulunan kızlık zarı her kadında farklı yapıdadır. Bazılarında delikli, halkalı veya düz bir perde şeklinde de bulunur. Cinsel ilişki veya başka nedenlerden ötürü yırtılan ve bozulan kızlık zarı, cerrahi sisteminin geldiği bu noktada artık onarılabiliyor. Bu yazıda sizlere Kızlık zarının nasıl dikildiğinden varsa risklerinden bahsedelim.

Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?

Aslında bu sorunun cevabı kocaman bir ”evet” dir. Plastik cerrahide her gün yeni gelişmeler olduğu için kadınlardan gelen talepler doğrultusunda yapılan araştırmalarda kızlık zarının tekrar dikilmesi mümkündür. Hastanelerde veya jinekologlar tarafından yapılan kızlık zarı dikilme işleminde eski kızlık zarı gibi tamamen olmaz. Fakat ilk cinsel ilişki sırasında yeniden yırtılarak kan gelmesini sağlar. Kolay bir tür operasyon olmasına rağmen doktorun tecrübesine oranla ufak tefek riskleri de barındırır.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı dikimi jinekolaglar tarafından özel hastaneler, özel kliniklerde yapılıyor. Genel olarak kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılıyor. Bunlardan ilki; geçici yöntem dediğimiz bir şeklidir. Geçici yöntemle yapılan kızlık zarı dikimi işlemi cinsel ilişkiden 3 gün önce yapılır. Böylece ilişki sırasında kanama görülür. Diğer bir yöntem ise kalıcı yöntem diğer adı ile ( flep ) tekniğidir. Bu yöntem cerrahi bir müdahaledir. Jinekolog tarafından kızlık zarı dikilir ve iyileşmesi en az 1 ay sürer. Bu süreçte hastanın sürekli bir doktor kontrolüne gitmesi gerekir. İyileşmenin ardından istenilen zamanda cinsel ilişki yaşanabilir. Bu ilişkide ilk günkü gibi kanama olur. Bu dikim işlemi karşı cins tarafından asla anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Riskleri

  • Tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapıldığında kanama olabilir.
  • Flep tekniği ile yapılan kızlık zarı cerrahi bir işlem olduğu için narkoz altında yapılır. Tecrübesiz anestezist etkisi ile narkozdan uyanmama riskleri vardır.
  • Kızlık zarı dikiminde yapılan dikiş işleminde dikişlerin açılma ihtimali vardır.
  • Bir cerrahi müdahale olduğu için ise enfeksiyon kapma riskleri bulunur.
  • Doktorun yönlendirdiği şekilde bakım yapılmaz ise iltihaplanmalar oluşabilir.
  • Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra girilen cinsel ilişkide ilk defa olan gibi kanama olmayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi fiyatları yer yer değişiklik göstermesine rağmen ortalama 3000-5000 Türk Lirası arasında değişir. Ancak bu durum operasyonun yapılacağı hastaneye ve operasyonu yapacak olan doktora göre değişiklik göstereceği için direkt olarak fiyat almanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.