Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kızlık Zarı Hemen Bozulur Mu?

Kızlık zarı artık günümüzde sağlık boyutunu aşarak sosyal bir anlamı ifade etmeye başladı. Diğer bir adıyla himen olarak bilinen kızlık zarı toplumda en çok merak edilen ancak bir o kadar da söz etmekten kaçınılan bir konudur. Özellikle kadınların bu konuda geleneksel düşüncelerle bilgilendirilmesi farklı sonuçlar doğurabiliyor. Kızlık zarı kadınların olduğu kadar erkeklerinde bilinçlenmesi gereken bir konudur. Yazımızın devamında yer alan bilgilerden faydalanarak kızlık zarına dair tümü detayları öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı bir organ değil bir organın deri kıvrımına verilen addır. Vajina anne karnından itibaren gelişen bir organdır ve en son evre olarak kızlık zarı oluşur. Anne karnından sonraki evrelerde genelde kızlık zarı kalın olur ve ergenlik döneminde hormonların etkisiyle birlikte incelmeye başlar. Genelde vajinanın bir iki santim gerisinde bulunur. Vajinanın çıkışına doğru ince bir perde görevi gören vajina adet döneminde akması gereken kanın dışarı atılabilmesi adına üzerinde bir delik bulunur.

Yani sanılan yanlış bilgilerden biri olan vajinanın tamamının kapalı olması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksi halde bu normal bir durum değil bir hastalık olurdu ve genelde cerrahi müdahaleyle birlikte açılmak zorunda kalınırdı. Kızlık zarının vajinada tıbbi olarak bir görevi vardır. Vajinayı olası enfeksiyonlardan ve bakterilerden koruyarak daha hijyenik bir rahim ortamının oluşmasını sağlar.

Toplumda artık kızlık zarı bekareti ölçüsü olarak biliniyor. Bu da yanlış verilen bilgilerden birisidir. Çeşitli kızlık zarları vardır ve genelde farklı şekilde oldukları için yırtılmalarında nasıl olacağı buna göre şekillenir. Ancak bu durum genelde yaygın bir bilgi olduğu kadınlar bu konuda yanlış safsatalara inanarak cinsel korkularının oluşmasını sağlarlar. Bu cinsel korkular bir süre sonra cinsel hastalıklara dönüşebilir ve kişinin ilerleyen cinsellik hayatının da olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarlarının çeşitliliğini zarın ortasında bulunan delik belirlemekte. Bu deliğin genişliği şekli ve tam olarak nerede bulunduğu bu çeşitliliği skalasını sağlar.

  • Anüler kızlık zarı; en yaygın kızlık zarı çeşitlerinden biridir. Kadınların neredeyse %70 ‘inde bu kızlık zarı vardır. Bu zar çeşidinde kızlık zarı yuvarlak bir şekildedir. Eğer ortasındaki delik diğerlerine göre biraz daha geniş olursa ilişki sonrasında yırtılmaya rastlanmaz.
  • İmperfor kızlık zarı; doğuştan kızlık zarında delik olmayan çeşittir. Deliğin olmaması adet kanının dışarı atılmasına engel olarak çeşitli hastalıklara yol açar. Genital bölgede her zaman kan birikimi olur ve genelde çok şiddetli adet dönemi yaşayan ancak kanama görmeyen kızlarda bu durumla karşılaşılabilir. Buna çözüm olarak cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Küçük bir delik açılmasıyla birlikte bu ağır belirtilerin hepsi ortadan kalkar.
  • Septalı kızlık zarı; bu zar çeşidi de nadiren görülen bir çeşittir. Normalde kızlık zarının ortasında bulunan deliğin bir bant şeklinde ikiye ayrılmış halidir. Bu durum genelde cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı bir cinsel ilişkiye neden olabilir.
  • Esnek kızlık zarı; bu zar türü genelde ortasındaki deliğin büyük olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda bu kızlık zarı diğerlerine göre daha esnektir, bu da yırtılmaya müsaade etmez. Bu zar çeşidi genelde bir doktor muayenesi sonucunda teşhis edilebilir.

Kızlık Zarı Hemen Bozulabilir Mi?

http://gama.icerikmatik.com/posts/files/780/hgpoemagAKkR9SUSQlYzVnc0lrxexzIc3JXFmnDg.jpeg

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çeşitli kızlık zarı bulunur ve bu farklılığa göre de kızlık zarı bozulma durumu farklılık gösterir. Ancak genel olarak bahsedecek olursak eğer kızlık zarında bulunan delik içeri giren penisten daha büyükse genelde yırtılma olmaz ve esneklik de bu anlamda etken faktördür.

Genelde bir cinsel ilişki sonucunda bu durumla karşı karşıya kalınırsa ilişkiden hemen sonra kanama görülür. Bu da kızlık zarının yırtıldığına işarettir. Ancak kanama her zaman olmayabilir fakat kızlık zarı bu durumda da yırtılmış olabilir. Dediğimiz gibi kızlık zarının türüne göre ayrılır. Ancak kimi zamanda herhangi bir travma sonucunda da bu kızlık zarı yırtılabilir.

Fakat bazen yapılan bazı sporlar kızlık zarının bozulmasına yardımcı olabiliyor. Özellikle bacak açma hareketini bulunduran her spor ve dans türü kızlık zarını bozabilecek düşük ihtimalli faktörlerdir. Bunun haricinde ata binen kişilerde de bozulma olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.