Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kızlık Zarı Türleri ve Özellikleri

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı kadınların halk arasında daha önce hiç ilişkiye girmediğini gösteren bekaret zarı olarak da adlandırılan vajinanın yaklaşık 2- 3 cm kadar içerisinde yer alan ve vajinaya girişi kapatan bir zardır. Zar görünümünden dolayı zar adını almıştır. Hamilelik sürecinde oluşan bu organelin aslında uzmanlara göre anatomik açıdan hiçbir yararı yoktur.

Kızlık zarı herkeste farklı yerde farklı şekilde yer alabilir. Mesela kız çocuklarının yanlış cinsel eğitim almaları sonucunda korku oluşması kızlık zarı ile ilgilidir. İlk birliktelikte çok kanama olacağını düşünen kadın oldukça tedirgin bir şekilde ilişkiye girmekte bu da ağrılı ve sancılı bir birliktelik yaşamasına sebep olmaktadır. Ancak kızlık zarı açıldıktan sonra mutlaka kanama olacak diye bir kaide yoktur. Kızlık zarının farklı yapılarda olması kişiden kişiye değişmekte doğal olarak kızlık zarı açıldıktan sonra tepkilerde farklı olmaktadır. Toplumda bekaret kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Bekareti temsil eden kızlık zarının yeri de ayrıca önemlidir. Bu nedenden dolayı kızlık zarının açılmasından sonra gerçekleşen kanama ile bekaretlik arasında mutlak bir bağ kurulmaktadır. Ancak kızlık zarının hasar görmesi sonucunda ülkemizde yaklaşık %50 kadar genç kız ilk ilişkilerinde kanama yaşamadıklarını anlatmıştır. Bu tespit üzerinden yola çıkılacak olursa kızlık zarı ile bekaret arasında bir bağ olabilir ancak kızlık zarının kanamasıyla bekaret arasında bir bağ olamaz. Kızlık zarı cinsel ilişki sırasında önce esner ve genişler penisin vajinadan girişi de genişleme esnasında gerçekleşir. Daha sonra hasara uğrayarak kanamaya başlar ve kanama illa olacak diye bir kaide söz konusu da değildir. Ülkemizde cinsellik hakkında pek konuşmak isteyen vatandaşlar bulunmasa da gizli yapılan bir anket sonucu her bin kadından birinin kızlık zarının olmadığı saptanmıştır. Kimilerinde de bu kızlık zarı bulunmayabilir.

Kızlık Zarının Hasara Uğraması

Cinsel ilişki esnasında iki tarafta buna karar vermiş ise  cinsel ilişki sonucu kızlık zarı yırtılabilir. Ancak bazı ilişki sonucunda kızlık zarını olmadığına da rastlanabilir. Bu durumu her iki tarafta hissedebilir.  Ancak kız çocuklarının küçükken yanlış hareketlerde bulunması ya da bir kaza geçirmesi sonucu da bu kızlık zarında hasarlar meydana gelebilir. Özellikle küçük kız çocuklarının oyun oynarken bacaklarını birden açması daha sonra zıplarken temas edilen yüzeyin sivri olması ya da bisiklet ya da ata binerken ters bir hareketin gelişmesi gibi durumlarda da kızlık zarı bozulabilir. Kızlık zarının bozulması illa cinsel bir ilişki yaşandı demek değildir.

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

Kızlık zarı kişiden kişiye değişmektedir. Elbette en yaygın bulunanından da bahsedeceğiz ancak kızlık zarı türleri oldukça çeşitli ve birbirinden bağımsızdır diyebiliriz. Kızlık zarının çeşitliliği sadece görsel olarak bulunmayabilir aynı zamanda kızlık zarının çeşitliliği zarın esnek olup olmadığına göre de ayrılan bir durumdur. Farklı boyutlarda farklı şekillerde farklı esneklikte bulunan kızlık zarlarının arasından en yaygın olanları sizler ile bu yazımızda bu başlık altında paylaşacağız.

Annüler Kızlık Zarı

En çok rastlanan kızlık zarı türüdür. Genç kızların neredeyse %80′ ninde bu türe rastlamak mümkündür. Annüler kızlık zarının yapısı yuvarlaktır. bu yuvarlağın geniş olması da zarın esnek olduğuna anlamına gelmekte ve kanama oluşmamaktadır. Bu zara sahip olan ve bir de esnek zar yapısına sahip olan kişilerde duyulan endişe oldukça yersizdir. Bu zara sahip olan kadınların neredeyse %50 kanamaya rastlamamıştır. Normal kızlık zarı olarak da bilinen annüler kızlık zarı hemen vajina girişinde yer almaktadır

İmperfore Kızlık Zarı

Bu çok nadir rastlanan bir tür olmakla birlikte kişinin kızlık zarının tamamen kapalı olduğunu gösteren bir türdür. Bu zar türü oldukça az rastlanılan bir tür olsa da oldukça tıbbi sorun içeren de bir türüdür. Ergenlik çağına giren genç kız adet dönemine kadar bu kızlık zarına sahip olduğunu anlamaz. Ancak regl dönemi sırasında şiddetli karın ağrısı ile doktora başvuran genç kızda adet kanamasının dışarı çıkamadığını gösterir ve bu da şiddetli bir ağrıya sancıya sebep olur. Adet dönemine gelindiğinde bu kişinin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Küçük bir operasyonla alınan kızlık zarı kişinin sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bu operasyon sonucu kişiye bekaret raporu da ayrıca verilmektedir. Bu operasyon her ne kadar hassas bir bölgede gerçekliyor olsa da alınan anestezi sayesinde kişini acı duyulması engellenir ve basit bir operasyon haline döner.

Septalı Kızlık Zarı

Bu zar türü de oldukça az rastlanılan bir türdür. Bu türe sahip olan kadınlar genellikle şikayetlerini doktora ağrılı ve kanamalı bir ilişki sonrasında bulunmaktadır. Bu zar çeşidinde kızlık zarını ikiye ayıran etten bir köprünün bulunmasıdır. Bu köprüde cinsel birleşme esnasında kişiye oldukça rahatsızlık verir ve hatta bir sonraki ilişkisini yaşarken cinsel korkularının gerçekleşmesi de olasıdır. Regl döneminde de kişiye oldukça ağrılı bir dönem geçirten bu zar çeşidi istenildiği takdirde küçük bir operasyona alınabilir

Kribriform Kızlık Zarı

Bu kızlık zarı türü ise süzgeç görüntüsündedir. Bu kızlık türüne rastlamak oldukça azdır. Ancak bu durum kişiye oldukça sancılı bir adet dönemi yaşatırken cinsel ilişki esnasında da oldukça sancılı bir ilişki yaşatmaktadır. Genellikle cinsel ilişki sırasında zor yırtılır ve bu zarı taşıyan kişiler doktora ilişkiye girememe sorunu ile beraber gitmektedir. Ancak bu kızlık zarına sahip olan kişilerin sağlık sorunu yaşamaması için kızlık zarına müdahale edilebilir veya küçük bir operasyonla da alınabilir

Ksentrik Kızlık Zarı

Bu kızlık zarının hissedilişi genellikle ilk ilişki esnasında meydana gelir. İki tarafında cinsel ilişkiye girmesine sebep olan bu kızlık zarında bir tarafı kalın ve geniştir. Bu da kişinin kızlık zarının hasar görmesini engeller ancak bu durumda bir esneklik söz konusu olmadığı için kişinin cinsel ilişki yaşaması zorlaşır. Eğer bu durumdan kişi şikayetçi ise uzman bir hekime başvurmalı ve kızlık zarına müdahale ettirmelidir. Bunun söz konusu olmadığı takdirde ise kişinin küçük bir operasyonla kızlık zarını aldırması kişinin ağrılı bir cinsellik hayatı yaşamasını da ortadan kaldırır.

Esnek Kızlık Zarı

İlk ilişki sırasında yırtılmayan ve esnek bir yapıya sahip olan kızlık zarı türü diğer ilişki süreçleri içerisinde de yırtılmayabilir. kanama da olmaması durumundan kaynaklı kişi oldukça tedirgin olabilir Ancak bu kızlık zarı türüne oldukça sıkta rastlanabilir. Bu nedenden dolayı bu kızlık zarı türü aslında herkes tarafından bilinmeli ve sonuçlarına da kişinin tedirgin olmaması gerekmektedir. Eğer kişi oldukça psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenmişse bekaret testi ile bu sonuç sonuçlandırılabilir Eğer bu şüpheyi duyan kişiler varsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmalıdırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.