Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KLAMİDYA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Klamidya, yaygın olarak cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Klamidya net olarak belirti ve semptom göstermediği için bir kişi kendisinde klamidya olduğunu fark etmeyebilir. Bunun yanı sıra klamidya, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir hastalıktır. Tüm yaş grubundaki kadın ve erkekleri etkileyen klamidya en yaygın şekilde genç kadınlarda görülmektedir. Klamidyanın tedavisi zor olmamakla birlikte mevcuttur. Fakat eğer tedavi edilmez ise, ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına yol açabilmektedir.

Günümüzde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, her sene yaklaşık 4 milyon kişide klamidya vakasına rastlanmaktadır. Klamidyalı erkek hastaların yaklaşık yarısı ile klamidyalı kadın hastaların ise yaklaşık olarak dörtte üçü, herhangi bir belirti göstermemektedir.

Oluşum Nedenleri

Klamidya, bakteri faaliyetleri sonucu oluşan bir hastalıktır ve yaygın olarak vajina yolu ile, oral veya anal seks sırasında yayılır. Bunun dışında klamidya hastalığı, klamidyalı bir annenin doğum sırasında bebeğine enfeksiyon bulaşması yoluyla da yayılabilmektedir. Bu durumda yeni doğan bebekte, zatürre ya da ciddi göz enfeksiyonları oluşmaktadır.

Klamidya Belirtileri

Klamidya hastalığının erken dönemindeki belirtileri genellikle oldukça az şekildedir. Hatta klamidyanın erken döneminde genellikle herhangi bir semptom yaşanmaz. Klamidya cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasına rağmen erken döneminde, hem kadınların hem de erkeklerin cinsel organlarında herhangi bir semptom geliştirmemektedir.

Fakat, klamidya ilerleyen süreç içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Genellikle klamidya hastalığına sebep olan bakteri vücuda giriş yaptıktan, 1 ile 3 hafta sonrasında, klamidya belirtileri ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Klamidya belirti ve semptomları meydana gelmesine rağmen yine de fark edilmeyebilir. Çünkü bazen klamidya belirtileri çok hafif şekilde geçebilmektedir. Bundan dolayı da, göz ardı edilmesi olasıdır.

Klamidyanın ilerleyen süreç içinde gösterdiği belirtileri şu şekildedir;

1.Ağrılı İdrara Çıkma

article-2014925711575443074000

Çoğu insanda açık ve net şekilde belirti göstermeyen klamidya, biraz daha ilerlemiş döneminde idrar yolu problemlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, enfeksiyon tabanlı bir hastalık olan klamidya, idrar yollarını hasara uğratabilmektedir. Bundan dolayı, ağrılı idrara çıkma klamidya belirtilerinden biri olabilmektedir.

2.Alt Karın Bölgesinde Ağrı

Abdominal-pain-woman

Karın bölgesinin alt kısmında yaşanan ağrılar, klamidyanın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olmasından dolayı kaynaklanabilir. Cinsel organları etkisi altına alan klamidya, karın bölgesinin alt kısmında ağrılar yaşanmasına sebep olabilmektedir.

3.Cinsel Organda Akıntılar

header_image_Fustany-Article-Main-Beauty-Health-and-Fitness-Nine-Facts-Every-Woman-Should-Know-About-Vaginal-Discharge

Hem erkeklerde hem de kadınlarda klamidya hastalığı, akıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu akıntılar normal şartlarda gelişen akıntılar gibi değildir ve aşırı miktardadır. Ayrıca enfeksiyondan dolayı, akıntılar değişik şekillerde oluşacaktır.

4.Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki

relationship problems

Klamidya, özellikle kadınlarda şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Bu ağrılardan biri de, cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılardır.

5.Kadınlarda Kanamalar Yaşanması

my_heart_is_bleeding__by_mateuszpisarski-d5okzpf

Klamidyanın ileriki belirtilerinden biri olan kadınlardaki kanamalar, cinsel ilişki sırasında, genital bölgeden kaynaklanan kanamalardan oluşmaktadır.

6.Erkeklerde Testislerde Ağrı

man-in-jeans-with-hands-over-genitals

Cinsel organları hasara uğratan klamidya hastalığında, erkeklerin testislerinde ağrı ve sızılar meydana gelebilmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı kişiler birtakım mevcut şart ve koşullarından dolayı klamidya hastalığı riskini, diğerlerine göre daha fazla oranda taşımaktadır. Bu risk faktörleri şu şekildedir;

  • 24 yaşın altında olmak,
  • Son bir sene içinde birden fazla partner ile cinsel ilişkide bulunmuş olmak,
  • Sürekli olarak, cinsel ilişkide kondom kullanmamak,
  • Önceden herhangi bir enfeksiyonun cinsel yolla bulaşmış olması durumu.

Komplikasyonlar

Klamidya hastalığı birtakım başka hastalıkların ya da sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilmektedir. Klamidyanın sebep olduğu bu komplikasyonlar şu şekildedir;

Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yayılması: Klamidyalı kişiler için diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu durumda, bel soğukluğu, HIV ya da AIDS gibi enfeksiyon tabanlı hastalık riski, klamidyalı hastalarda yüksektir.

Pelvis iltihaplanması hastalığı (PID): Bu hastalık, rahim ve fallop tüplerini etkilemektedir. Bundan dolayı, pelvis (leğen kemiği bölgesi, alt karın) ağrısı ve ateşlenmeye sebep olmaktadır. Bu hastalık şiddetli hale gelirse, hastanede yatılarak, damar içi antibiyotik tedavi uygulanır. Ayrıca bu hastalık, fallop tüplerine, yumurtalıklara, rahimlere ve rahim boynuna ciddi hasarlar vermektedir. Klamidya hastalığı bazı durumlarda bu sorunların yaşanmasına yol açabilir.

Epididimit: Epididimit, testislerin etrafında meydana gelen enfeksiyonlar ile alakalı bir sorundur. Ateşlenme, skrotal ağrı ve şişmeye sebep olan bu hastalık, klamidya tedavi edilmediğinde ya da çok ilerlediğinde ortaya çıkabilmektedir.

Prostat bezi enfeksiyonu: Klamidya hastalığına sebep olan organizmalar, prostat bezlerine yayılabilmektedir. Bu enfeksiyon, cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrılar yaşanmasına, ateş yükselmesine, alt karın bölgesinin ağrımasına ve idrara çıkarken ağrı yaşanmasına sebep olmaktadır.

Yeni doğanlarda enfeksiyonlar: Doğum sırasında vajinal kanal yolu ile bebeğe geçebilen klamidya, bebekte ciddi göz enfeksiyonları oluşmasına ve akciğerlere enfeksiyon bulaşması nedeniyle de zatürreye yol açabilmektedir.

Kısırlık: Klamidya enfeksiyonu hiçbir semptom ve belirti göstermese bile, kadınlarda fallop tüplerinde yaralar oluşmasına ve tıkanma olmasına yol açabilmektedir. Bu durum ise, kadınlarda kısırlık oluşmasına sebep olmaktadır.

Reaktif eklem iltihabı: Klamidya hastaları, reaktif eklem iltihabı riski ile karşı karşıyadır. Enfeksiyon tabanlı bir hastalık olan klamidya, özellikle eklemleri, gözleri ve idrar yollarını etkilemektedir.

Tanı ve Testler

Klamidya riskinin var olması söz konusu ise, sık sık doktora kontrole gitmekte fayda olacaktır. Doktor bazı test ve yöntemler yardımı ile klamidya tanısı koyabilmektedir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, klamidya teşhisi için bazı yöntemlerin kullanılmasını önermektedir. Bu tanı ve teşhis yöntemlerini düzenli olarak yapması gereken kişiler şu şekildedir;

25 yaşından genç kadınların cinsel aktiviteleri: Klamidya enfeksiyonu testleri 25 yaşından genç yaştaki kadınlara yılda bir yapılmalıdır. Çünkü 25 yaşından genç kadınlar klamidya yüksek oranda riski taşımaktadır. Bundan dolayı bu kişilerde yapılan tarama testleri yılda bir yapılır ve varsa eğer yeni partnerlerine de bu testler yapılmalıdır.

Hamile kadınlar: Hamile kadınların mutlaka klamidya tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu klamidya testleri, doğumdan önce düzenli olarak yapılmalıdır.

Risk grubundaki kadın ve erkekler: Bir yıl içinde, bir kişiden fazla kişiyle cinsel ilişki yaşamış olan kadın ve erkekler, klamidya riski yüksek gruptadır. Bunun dışında, korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşayanlar da bu testleri düzenli olarak yaptırmak durumundadır.

Klamidya tanısı için yapılacak olan tarama ve testler şu şekildedir;

Emici ped çubuk yöntemi: Bu yöntem hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulanabilmektedir. Kadınlarda, steril bir çubuk yardımı ile rahim boynundan bir miktar akıntı alınır. Bu alınan örnek, kültür ya da antijen testi için kullanılır. Erkeklerde ise, ince bir steril çubuk, penislerinin uç noktasının içine uygulanır ve buradan bir miktar üretra alınır. Bazı durumlarda doktorlar bu yöntemi, anüs yoluyla uygulamayı uygun görebilirler.

İdrar tahlili: İdrardan alınan bir miktar numune laboratuvar ortamında incelenerek, enfeksiyon olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.

Eğer daha önceden klamidya tedavisi durumu gerçekleşmiş ise, bu testleri üç ayda bir tekrarlamak gerekmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Klamidya antibiyotik ilaçlar yardımı ile tedavi edilmektedir. Alınan antibiyotik dozu, sadece bir doz olabileceği gibi, günlük olarak alınması ya da 5 ile 10 gün boyunca alınması da gerekebilir.

Bazı durumlarda enfeksiyonun iyileşmesi bir ile iki haftalık süreç içerisinde gerçekleşebilir. Bu süreç içerisinde cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Bunların dışında enfeksiyon oluşumundan dolayı, bağışıklık sistemini destekleyen tedaviler de uygulanabilir.

Alınacak Önlemler

Klamidya hastalığı için alınacak olan önlemler şu şekildedir;

  • Cinsel ilişkilerde kondom kullanmak,
  • Birden fazla kişi ile seks yapmaktan kaçınmak,
  • Düzenli olarak tarama testlerini yaptırmak,
  • Özellikle kadınların antiseptik sulardan sakınması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.