Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kleptomani Hastalığı

Kleptomani Hastalığı Nedir?

Kleptomani; bir şahsın eşyaları kişisel kullanım veya parasal değer için olmamasına rağmen çalmak için baskın bir dürtü yaşadığı bir durumdur. Nesneler, tipik olarak kişiye az değerde olmasına rağmen çalınır. Nesneler sık ​​sık verilir ya da alındıktan sonra atılır.
Kleptomani, hırsızlıktan önce gerginlik yaşamayı ve hırsızlığı işlerken zevk, tatmin veya rahatlama hissetmeyi içeriyor. Çalma; öfke ya da intikam ifade etmek için ya da bir sanrı ya da varsanıya tepki olarak yapılmaz. Bir bozukluk, manik atak ya da antisosyal kişilik bozukluğu sorunlarına atfedilmemektedir. Bazen kişi çalıntı nesneleri istifleyebilir veya onları gizlice geri verebilir. Bu bozukluğu olan bir kişi, hemen tutuklanmanın muhtemel olduğu (örneğin bir polis memurunun görüş alanındayken) çalmaktan kaçınmasına rağmen, genellikle hırsızlıkları planlamaz ya da tutuklanma şansını tam olarak dikkate almaz. Kleptomaniye sahip insanlar genellikle hırsızlık olaylarından sonra bunalım veya suçluluk duygusu hissederler.
Kleptomani, genel popülasyonda nispeten nadirdir ve bu durum yaklaşık % 0,3-% 0,6 oranında görülür.

Kleptomani Hastalığının Nedenleri

 • Serotonin adı verilen, doğal olarak oluşan bir beyin kimyasalıyla (sinir iletici) ilgili sorunlarla bağlantılı olabilir. Serotonin ruh hallerini ve duyguları düzenlemeye yardımcı olur. Serotoninin düşük seviyeleri, dürtüsel davranışlara eğilimli kişilerde yaygındır.
 • Bağımlılık bozukluklarına ve çalmaya ilişkin dopamin (bir başka nörotransmitter) salınması kleptomani hastalığına neden olabilir. Dopamin zevkli duygulara neden olur ve bazı insanlar bu ödüllendirici hissi sürekli tekrar isterler.
 • Beyindeki opioid sistemiyle bağlantılıdır. Dürtüler, beyindeki opioid sistemi tarafından düzenlenir. Bu sistemdeki bir dengesizlik, dürtülere karşı direnmeyi zorlaştırabilir.

Kleptomani Hastalığının Risk Faktörleri


Kleptomani risk faktörleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Ailede bulunması: Kleptomani, obsesif kompulsif bozukluk veya bir madde veya alkol kullanım sorunu olan bir ebeveyn veya kardeş gibi birinci derece akrabanız olması kleptomani riskinizi artırabilir.
 • Kadın olmak: Bilinen kleptomanya sahibi insanların yaklaşık üçte ikisi kadındır.
 • Başka bir zihinsel hastalığa sahip olmak: Kleptomani olan insanlar genellikle bipolar bozukluk, anksiyete bozukluğu, yeme bozukluğu, madde kullanım bozukluğu veya kişilik bozukluğu gibi başka bir zeka hastalığına sahiptir.
 • Beyin travması veya beyin hasarları: Kafa travması yaşayan insanlar kleptomani geliştirebilir.

Kleptomani Hastalığının Semptomları

Belirtiler

 • İhtiyacınız olmayan eşyaları çalmaya yönelik güçlü çağrılara direnememek
 • Artan gerginlik, endişe veya hırsızlığa kadar gergin hissetmek
 • Çalarken keyif, rahatlama veya tatmin hissetmek
 • Hırsızlıktan sonra tutuklanma korkusu, suçluluk, pişmanlık duyma, kendinden nefret etme, utanç ve korku hissetmek
 • Dürtülerin geri dönüşü ve kleptomani döngüsünün tekrarı

Özellikler

Kleptomanaya sahip kişiler tipik olarak bu özellikleri veya özellikleri sergilerler:

 • Tipik hırsızların aksine, kleptomani hastalığına sahip insanlar zor durumda kalıp kişisel kazanç sağlamak için, isyan edip cesaret göstermek amacıyla çalmazlar. Çalarlar çünkü dürtü öylesine güçlüdür ki, buna karşı koyamazlar.
 • Kleptomani genellikle plansız olarak ve başka bir kişiden yardım veya işbirliği olmadan kendiliğinden oluşur.
 • Kleptomanya olan çoğu insan mağaza ve süpermarket gibi halka açık yerlerden çalmaktadır. Bazıları bir arkadaşlarınızdan veya tanıdıklarınızdan (örneğin bir partide) çalabilir.
 • Çoğu zaman, çalınan eşyalar kleptomani olan kişiye değer taşımaz ve kişi onları satın alabilecek güce sahiptir.
 • Çalınan eşyalar genellikle saklanmakta, asla kullanılmamaktadır. Bu eşyalar bağışlanabilir, aileye ya da arkadaşlara verilmekte ya da gizli olarak çalınan yere geri gönderilmektedir.
 • Çalma dürtüler, zaman içerisinde çok daha fazla veya daha az şiddetle gelip gidebilir veya meydana gelebilir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?


Eğer hırsızlık veya çalmayı durduramazsanız, tıbbi yardım isteyin. Kleptomani hastalığına sahip olabilecek birçok kişi, tutuklanmaları veya hapse atılmalarından korktuğu için tedavi istemiyor. Bununla birlikte, bir akıl sağlığı çalışanı tipik olarak hırsızlıkları yetkili mercilere bildirmez.  Bazı insanlar yakalanmaktan ve çalmalarının yasal sonuçlar doğurmasından korktuğu için tıbbi yardım isterler. Ya da zaten tutuklanırlar ve yasal olarak tedavi aramaları şart koşulur.  Tedaviye başlamak, kleptomani hastalığınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz Birinde Kleptomani Hastalığı Varsa

Yakın bir arkadaşınızın veya aile üyesinin kleptomani hastalığına sahip olabileceğinden şüpheleniyorsanız sevdiğiniz kişiyle ilgili endişelerinizi hafifçe yükseltin. Kleptomani hastalığının bir karakter kusurundan ziyade bir zihinsel sağlık durumu olduğunu unutmayın ve sevdiklerinize suçlama olmadan yaklaşın.

Bu noktaları vurgulamak yardımcı olabilir:

 • Sevdiğiniz birinin sağlığını ve refahını önemsediğiniz için endişelisiniz.
 • Tutuklanma, işi kaybetme veya değerli bir ilişkiye zarar verme gibi kompülsif çalmanın risklerinden endişe ediyorsunuz.
 • Kleptomani ile çalma dürtüsü, sadece “aklınızı koyarak” karşı koyamayacak kadar güçlü olabileceğini anlıyor musunuz?
 • Bağımlılık ve utanç olmadan sevdiklerinizlerinizin çalma dürtüsünü minimuma indirebilecek ve onlara yardım edebilecek etkili tedaviler bulunur.
 • Bu konuşmaya hazırlanmak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzla konuşun. Sevdiğiniz kişiyi korunmacı veya tehdit altında hissettirmeden endişelerinizi yükseltmenin bir yolunu planlamanıza yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı danışmanına başvurabilirsiniz.

Kleptomani Hastalığının Tedavileri


Kleptomani hastalığı için yardım aramak korku, aşağılama ya da utanç yüzünden zor olsa da oldukça önemlidir. Kleptomani hastalığını kendi başına üstesinden gelmek zordur. Tedavi olmadan kleptomani hastalığı; devam eden, uzun süreli bir durum olabilir.
Kleptomani hastalığının tedavisi tipik olarak bazen kendi kendine yardım gruplarıyla birlikte ilaçları ve psikoterapiyi içerir. Bununla birlikte, standart bir kleptomanya tedavisi mevcut değildir ve araştırmacılar hala neyin işe yarayabileceğini anlamaya çalışmaktadır. Size iyi gelen bir şeyi bulmak için birkaç tedavi türünü denemeniz gerekebilir.

İlaçlar

Kleptomaniyi tedavi etmeye yarayan psikiyatrik ilaçları kullanma konusunda çok az bilimsel araştırma var. Kleptomani için hiçbir FDA onaylı ilaç yoktur. Bununla birlikte, durumunuza ve depresyon ya da obsesif kompulsif bozukluk gibi diğer zihinsel rahatsızlığınız olup olmamasına bağlı olarak bazı ilaçlar yardımcı olabilir.
Doktorunuz antidepresan, özellikle seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) reçete etmeyi düşünebilir. Bir opioid antagonisti olarak adlandırılan bir bağımlılık ilacı çalma ile ilgili istek ve zevkini azaltabilir. Diğer ilaçlar da dikkate alınabilir.

İlaç reçete edilirse doktorunuzdan, zihinsel sağlık danışmanından veya eczacıdan olası diğer yan etkileri veya diğer ilaçlarla olası etkileşimleri hakkında bilgi isteyin.

Psikoterapi

Bilişsel davranış terapisi adı verilen psikoterapi biçimi, sağlıksız, olumsuz inançları ve davranışları saptamanıza ve bunları sağlıklı ve olumlu davranışlara bırakmanıza yardımcı olur. Kognitif davranış terapisi, kleptomani talebinin üstesinden gelmenize yardımcı olmak için bu teknikleri içerebilir:

 • Kendinizi çalıp sonra da yakalanmak gibi olumsuz sonuçlarla hayal ettiğiniz gizlilik duyarlılığı
 • Çalmak için bir dürtü geldiğinde örneğin rahatsız olana kadar nefesinizi tutmak gibi birazcık acı verici teknikler uygulanan kaçınma terapisi
 • Gevşeme teknikleri kullandığınız ve kendinizi çalma içgüdülerini kontrol ederken hayal ettiğiniz sistematik duyarsızlaştırma tekniği
 • Nüksetmekten kaçınma

Kleptomani hastalığının nüksetmesi alışılmadık bir şey değildir. Yinelemeleri önlemek için, tedavi planınıza uyduğunuzdan emin olun. Çalma güdüsü duyuyorsanız, akıl sağlığı danışmanınıza başvurun veya güvenilir bir kişiye ya da destek grubuna ulaşın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.