Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Klitoris Nedir?

Toplumumuzda cinsellik büyük bir tabu olduğu için pek çok insan hem kendi vücudunu hem de partnerinin vücudunu tanımıyor. Bu durum hem sağlık açısından sorun yaratabiliyor hem de kişinin cinsel yaşamından zevk almasının önüne geçebiliyor. Günümüzde pek çok insan klitoris kelimesini hayatlarında ilk defa duyuyorlar. Vajina dahi insanlar arasında kullanım açısından yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış bir kelime. Ancak insanların bu tabuları yıkıp kendi vücutlarını da partnerlerinin vücutlarını da çok iyi bir şekilde tanımaları gerekiyor. Aksi takdirde vücudumuza anlamsız bir şekilde yabancılaştığımız vakit onunla mutlu olmayı ve onu sevmeyi hiçbir şekilde öğrenemeyiz. Hatta bu tip tabular insanların vücutlarında hoşlanmamalarına, korkmalarına hatta cinsellik ile kendi vücutlarını asla bağdaştıramamalarına neden oluyor.

Klitoris dişi memelilerde, devekuşlarında ve bazı diğer hayvanlarda bulunan bir cinsel organdır. Vajina girişinin üst bölümünde, iç dudakların ve ön üretra bölgesinin üstünde yer alır. Bazı hayvanlar idrarlarını klitorislerinden yapmaktadır fakat insanda böyle bir durum söz konusu değildir.

Klitoris Nasıl Oluşur ve Nasıl Bir Yapıdadır?

Klitoris, kadınların çok fazla bilgi sahibi olmadıkları ancak aslında güzel bir cinsel yaşam için kadının tam anlamıyla zevk alabilmesi için çok önemli bir bölgedir. Klitoris kadınların en duyarlı bölgelerinden biridir ve anatomik olarak cinsel zevk duygusunun kaynağıdır. Klitoris, anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin belirlendiği dönemde gelişen bir organ. Bu organın dokusu Y kromozomuna göre ya klitorise ya da penise dönüşür. Klitorisin 8000 civarı sinir noktasına sahip olduğu düşünülüyor.

Klitoris mons pubis adı verilen bölgenin hemen altında yer alır ve yan tarafları dudaklarla çevrilmiş durumdadır. Klitorisin biraz altında idrar deliği ve onun da altında vajinanın girişi yer alır. Dudakları ittirerek klitorise daha rahat ulaşabilirsiniz. Klitoris dışarıdan bir nokta gibi görünse de aslında içeri doğru giden ters v şeklinde bir yapıya sahip olan bir organdır. Cinsel olarak uyarılma neticesinde klitoris, erkekte penisin sertleşmesi gibi tepkiler gösterebilir fakat klitoristen herhangi bir sıvı boşaltımı durumu görülmez.

Klitoris adı verilen bu organ damar ve sinir bakımından oldukça yoğundur. Bu yoğunluk penisteki sinir ve damar yoğunluğundan en az iki misli daha fazladır. Vücudumuzun herhangi bir noktasında da bu kadar yoğun sinir görülmemiştir. Klitorisin boyu kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 3 – 7 santimetre arasında seyreder. Klitorisin ucunun büyük ya da küçük olması da kişiden kişiye değişen bir durumdur. Klitorisin büyük ya da küçük olmasının zevk üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Klitorisin boyutuyla alakalı yapılan çalışmalarda klitorisin boyutunu belirleyen unsurun, bünyedeki testosteron hormonuyla alakalı olduğu tespit edilmiştir. Klitoris cinsel ilişki esnasında adeta penis gibi sertleşebilir. Klitoris orgazmla da doğrudan ilişkilidir ancak hamilelik, idrar boşaltımı veya regl ile alakalı herhangi bir fonksiyonu bulunmaz. Klitorisin işlevi cinsel ilişkide kadının orgazma ulaşmasını sağlamaktır. Ayrıca bir önemli işlevi de cinsel ilişki esnasında sertleşip büyüyerek idrar deliğini kapatarak bu bölgeyi korumasıdır.

Orgazm ve Klitoris İlişkisi

Kadınların orgazmları da aslında toplumumuzda bir tabu halini almıştır. Hatta pek çok kadın hayatları boyunca hiç orgazm olmadan ve orgazm olmak için hiçbir şey yapmadan cinsel ilişkiye girer. Kadınlarda orgazm genel olarak ikiye ayrılır. Orgazm çeşitlerinden biri vajinal orgazm, diğeri ise klitoral orgazm olarak adlandırılır. Cinsel ilişkide zevkin doruğa ulaştığı bu anlarda birçok sinir aynı anda kasılır, beynin haz merkezi uyarılır. Vajinal orgazm için penetrasyon şarttır, bir yandan klitoris de vajinal orgazmın yaşanmasını kolaylaştırır. Vajinal orgazma yalnızca bazı pozisyonlarda ulaşılmasının nedeni de bu sex pozisyonların klitorisi de uyaran pozisyonlar olmasıdır.

G Noktasıyla Klitorisin İlişkisi

G noktası vajina girişinden sonra 4 – 5 santimetre kadar içerilerde yer alan bir bölgede bulunur dolayısıyla klitorisle doğrudan bir ilişkisi yoktur ancak vajinal orgazm ve klitoral orgazm birbirinin tetikleyicisi olan iki orgazm çeşidi olduğu için birbirlerini destekleyici roller üstlenebilirler.

Klitoris Uyarılması Nasıl Gerçekleşir?

Klitoris belki de kadınların vücutlarındaki en hassas bölgedir. Seks esnasında orgazmda ve boşalmada inanılmaz derecede önemli bir doku yapısıdır. Klitoris cinsel ilişki sırasında penisle doğrudan olarak uyarılabilecek bir yapıda olmadığından vajinal birleşme esnasında çeşitli hareketler ya da penis çevresi bölgenin baskı yapması sonucu klitoris uyarılabilir. Vajinal ilişkide yeterli uyarılma sağlanmazsa bir yandan da klitoris uyarılarak kadında zevk artışı sağlanabilir. Klitorise temas ederken çok sert ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir çünkü oldukça hassas ve duyarlı bir bölgede yer alır. Cinsellikle ilgili hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da karşılıklı anlayış içinde, partnerlerin birbirlerini anlayarak hareket etmeleri sağlıklı bir cinsel yaşam için oldukça faydalı olur. Partnerinizle oynamaktan, farklı bölgelerine temas etmekten kaçınmayın, tabii ki rızası dahilindeyse. Farklı noktalarda farklı uyarıya açık bölgeler keşfedebilir, klitorisi uyararak partnerinizin cinsel doyuma ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.