Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Klorak/Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde sıklıkla kullandığımız temizlik ürünlerinin başında kuvvetli bir leke çıkarıcı olan aynı zamanda ağartıcı özelliği bulunan klorak geliyor. Halk arasında çamaşır suyu olarak da bilinen bu ürün genelde beyaz olan yüzeylere uygulanıyor. Fakat bu beyaz yüzeylerde kimi zaman bu kuvvetli ağartıcıya yenik düşerek ya rengini kaybediyor ya da dokusu zarar görüyor.

Peki yanlışlıkla temizlik yaparken tercih ettiğiniz çamaşır suyu istenmeyen bir leke oluşturursa ne yapmanız gerekiyor? Bu sanki imkansız bir cevaba sahip bir sorudur. Ancak her lekenin çözümünün olduğu gibi çamaşır suyunun lekesinin de bir çözümü bulunur. Temizlik yaparken üzerinize sıçrayan ve o çok sevdiğiniz tişörtünüze denk gelen çamaşır suyu lekesi için elbette bu tişörtünüzden vazgeçmeyeceksiniz. Yazımızın devamında yer alan çamaşır suyunun lekesine alternatif çözümler sizler için bu başlık altında toplandı. Sizler de bu yazıdan faydalanarak hiçbir eşyanızı gözden çıkarmayabilirsiniz.

Kıyafetten Klorak/Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz kıyafetiniz üzerinizdeyken bu lekeye maruz kalmış olabilirsiniz. Çamaşır suyu lekesi kolay kolay çıkmayan ancak bunun yerine alternatif çözümleri olan bir lekedir. Çamaşır suyu lekesi ağartıcı bir etkiye sahip olduğundan genelde yüzeyde beyaz noktalara sebep olur. Eğer kıyafetinizin ucuna denk gelmişse bu bölgeyi bir makas yardımıyla kesebilir ve bu şekilde kıyafetinizin ucuna da dikiş attırarak bu lekeden en net şekilde kurtulabilirsiniz. Bu lekeleri yok etmek yerine bu lekelere uyum sağlamak en kolay yollardan biridir. Eğer kıyafetinizin kesilmeyecek bir alanında çamaşır suyu lekesi varsa kesmek yerine buraya küçük sevdiğiniz armalardan bir yama yapabilirsiniz. Bu hem sizin için zevkli olacak hem de neredeyse her kıyafette bulunan bu modaya ayak sağlamanıza neden olacaktır.

Kumaştan Klorak/Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş kaplı eşyalar silinmesiyle birlikte en çok tercih edilen eşyalar olmaya başladı. Kolayca silebileceğiniz bu kumaş yüzeyine eğer bir çamaşır suyu lekesi bulaşmış ve ne yazık ki kesmek ya da yama yapmak gibi çözümlere uygun olmayan bir bölgede bu leke oluşmuşsa yapmanız gereken oldukça basit bir işlemdir. Bu çözümlerin yanı sıra büyük kırtasiye marketlerde bulunan kumaş boyaları sizleri kurtarabilir. Kumaş renginize uygun olan bir renkte bir kumaş boyası edinin. Daha sonrasında kumaş boyasının uygulama talimatına göre bu boyayı kumaş boyasıyla boyayın. Kumaş boyasıyla boyadığınız eşyayı da bir kuru temizlemeye verin. Aksi halde kumaş boyası bir süre yüzeyde kalacak ve sizlerin kıyafetlerinde ya da diğer eşyalarında farklı lekelerin oluşmasına neden olacaktır.

Çamaşır suyu lekesine en uygun çözümler bunlardır. Çamaşır suyu lekesi bulaştığı alanı solduracağı için sizin tüm silme ovalama gibi işlemlerinize olumsuz yanıt verecektir. Bunun yerine sizlere sunduğumuz seçenekleri seçmek sizlerin daha az efor sarfetmesine neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.