Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Klorun Zararları

Klor hayatımıza içme suları ile birlikte giriş yapmış bulunuyor. 19. yüzyıldan beri devam eden bu durum, suyun dezenfekte edilmesi yani mikroplardan arınması amacı ile kullanılmaya devam etse de esasında yeterince etkili ve güvenli bir yol değildir. Ancak günümüzde maliyetleri düşürdüğü için tercih edilip kullanılmaya devam ediyor. Yüzme havuzlarında belirli miktarda koyulan klor, bu suyu içen kişilerde içmeyen kişilere oranla %93 oranında kansere yol açtığını gösteriyor.

Klor suyun içine karıştırılması halinde suyun içerisinde yer alan doğal bileşiklere ilave olarak trihalomethane oluşturur. Klorun oluşturmuş olduğu bu ürünler vücutta yer alan serbest radikallerini tetiklediği için hücrede hasara yol açar. Bu durum da kansere davetiyeye çıkarır. Klorun bir diğer zararı ise kalp krizi sebepleri arasında yer alan damar sertliğine yol açması olarak bilinir. Çeşitli araştırmalara göre klor kullanılmasının ardından geçen yirmi yıl içinde kalp ve kanser hastalıkları kendini göstermeye başlar. Zararlı etkilerinin yaklaşık olarak %66’sı ise duş alırken cilt tarafından emilmesi ya da solunması durumunda ortaya çıkıyor. İşte bu tür sebeplerden dolayı Klorun zararlarının bilinmesi gerekiyor.

Klorun Zararları Nelerdir?

1. Kanserojen Etkiye Sahip

Klor kullanımının kansere yol açması ve birçok zararının bulunduğu herkes tarafından biliniyor. Cilde temas etmesi halinde cilt kanserine, içilmesi halinde prostat ve mide kanserine, solunması halinde akciğer kanserine yol açmasa da bu hastalıkları tetikliyor. Vücudun dışa açılan kulak, burun ve göz gibi alanlarında mukozada tahriş edici bir etkiye sahip olan klor, alındığı zaman ve miktara göre farklı etkiler gösteriyor.

2. Etkisi Yetersizdir

Klorun tüm virüs, mikroorganizma ve bakteriler üzerinde yeteri kadar etkisi olmaması sebebi ile etkisinin yeterli olmadığı ortaya koyulmuştur.

3. Çevreye Zarar Verir

Klor, sıvı ya da gaz halinde doğaya karıştırılması halinde çevrede tahribatlara yol açabiliyor.

4. Kontrolü Zordur

Klorlama yapımında ışık, suyun kimyasal yapısı ve sıcaklık etkisi göz önünde bulundurulduğu zaman belirli bir dozajın kullanılması gerekiyor. Bu kadar çok değişkenin olması sebebi ile uygun bir dozajın belirlenmesi oldukça güç olduğu için doz aşımından dolayı tehlikeli olabiliyor.

5. Ekipmanlara Zarar Verir

Havuzlarda depo ve ekipmanlara zarar verici etkiye sahip olan klor, derz, dolgu ve seramik üzerinde tahribata yol açar.

6. Cilde Bulaşmaması Gerekiyor

Klor cilt, göz ve solunum yolları için oldukça önemli bir korozif madde özelliği taşıması sebebi ile özellikle dikkat edilerek cilde bulaştırılmaması gerekir.

7. Klor Solunum Yoluna Zarar Veriyor

Klorun solunması halinde deri döküntüsü, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuklama ve yorgunluk gibi şikayetlerin ortaya çıktığı görülür. Öksürüğe, solunum yolu şişliğine ve solunum güçlüğüne yol açar. Cilde temas edilmesi halinde deri yolu ile emilmesine engel olunması için su ile bol bol yıkanması gerekir. Aksi halde ciltte tahribata yol açar.

8. Kusmaya ve Nefes Almada Güçlüğe Yol Açıyor

Klorun yutulması halinde ağız içi ya da boğazda yanıklara yol açması da mümkün. Klorun kusmaya sebep olduğu da biliniyor. Bununla birlikte nefes almada güçlüklere, kas spazmlarına ve komaya dahi neden olabilir. Öyle ki klorun yutulması ölüme bile sebep olabileceği için doktora gidilmesi önem taşıyor.

9. Kısa Vadede Zararları

Klorlu su, havuz suları ve musluk sularında sindirilir ya da duş alırken göz ve cilde temas eder. Klorlu suya aşırı maruz kalınması halinde ortaya çıkan boğazda yanma hissi, kusma ve mide bulantısına ilave olarak göz tahrişi, göğüs ağrıları, burun kanaması, hırıltı ya da öksürük, akciğerde sıvı birikimi ve nefes darlığı gibi sonuçlara yol açar. Bu tür erken etkileri bulunan klorun seyreltilmeden önce teması ya da kokusunun teneffüs etmesi çok daha büyük sorunlara sebep olur.

10. Uzun Vadede Zararları

Uzun vadede çok daha önemli sorunlara yol açan klorlu su, özellikle sağlıksız şebeke sularından uzun süre boyunca tüketen ya da meslek sebebi ile cankurtaran, yüzme antrenörleri ve havuzlarda antrenman yapan sporcu kişilerin üzerinde olumsuz etkisi olur.

11. Akciğer Sorunlarına Yol Açıyor

Astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması halinde, hastalığın daha da ilerlememesi için klorlu sudan uzak durulması gerekir. Bu risk özellikle duş alırken ya da kapalı yüzme havuzlarında yüzerken ortaya çıkar.

12. Diş Korozyonuna Sebep Oluyor

Şehirlerde yer alan şebeke sularında klor seviyesinin yüksek olması sebebi ile diş sorunlarının ortaya çıkması da mümkün. Kimi kesimlerde yaşamakta olan insanlarda diş çürükleri ve dişlerde siyahlıkların ortaya çıkmasının sebepleri arasında klorlu su tüketimi yer alır. Ülkemizde de bu tür sorunlar görülmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.