Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Klozet Temizliğinin Püf Noktaları

Klozet temizliği birçoğumuz için sağlık açısından önemlidir. Klozette biriken mikroplar ve lekeleri temizlemenin doğal ve ekonomik bazı yolları vardır. Klozet temizliğinin püf noktalarını sizler için bu yazımızda listeledik.

Klozet Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Sirke

Etkili bir temizlik için çeşitli çamaşır sularından daha güvenli olduğu için özellikle beyaz sirke kullanılabilir. Su lekelerinden kurtulmak için bez, tuvalet kağıdı, peçete ve benzeri herhangi temizlik ürünü sirkeyle ıslatılıp doğrudan lekenin üzerine konulur. Bu bez, peçete ya da kağıt parçası bir gece bekletilir ve ertesi gün sifon çekilerek temizlik işi sonlandırılır.

2. Kaynar Su

Eğer klozetiniz tıkandıysa herhangi bir kimyasal madde kullanmadan açabilirsiniz. Bir miktar suyu kaynattıktan sonra klozete döktüğünüz an tıkanan klozet açılacaktır.

3. Balonlu Ambalaj

Sifon tankının terlemesi istenmiyorsa balonlu ambalaj kullanılabilir. Sifon çekilip tank iyice boşaltıldıktan sonra açılıp kurulanır. Daha sonra da tankın içi ambalajla kaplanır. Bu işlem bir tür yalıtkan işlevi görür ve tankın aşırı soğuyup terlemesini önler.

4. Karbonat

Klozetinizin hijyenik olmasını ve parlak bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız. Bir miktar karbonatı bir bez yardımı ile klozetin içerisine sürün. Otuz dakika bekledikten sonra sifonu çekin. Klozetiniz temiz ve parlak bir görüntüye sahip olacak.

5. Bebek Yağı

Klozetinizin krom bölgelerini bebek yağı ile parlatabilirsiniz. Bebek yağını bir beze sürdükten sonra klozetin krom bölgelerini ovun. Bu işlemden sonra durulama işlemine gerek yoktur. Krom bölgelerin tümü parlak bir görüntüye kavuşur.

6. Kola

Pas lekelerini ve kireci sökmede işe yarayan kola, klozet temizliğinde de etkilidir. Bir kutu kola, lekeleri tamamen kapatacak şekilde dökülür. Yaklaşık kırk dakika, asidin lekeleri sökmesi beklenir ve sonrasında tuvalet fırçasıyla ovulup sifon çekilir.

7. Ponza Taşı

Bir türlü çıkmak bilmeyen lekelerden kurtulmanın tuhaf fakat etkili yollarından birisi de ponza taşıdır. Temizliğe başlamadan önce ponza taşını ılık suya ıslatın ve çizilmenin önüne geçmek için klozetin de her zaman nemli olmasına dikkat edin. Lekeler çıkana kadar ponza taşı ile hafifçe ovun. İşlem bittikten sonra sifonu çekin.

8. Koku

Tuvalet kokusunu gidermek ve klozeti temizlemek için uygulanan koku yöntemi için bazı malzemeler gereklidir. Bu malzemeler; yarım bardak boraks, yarım bardak sitrik asit, 3 çay kaşığı aromatik yağ ve sprey şişesinde su. Bu malzemelerin tümünü karıştırıp içine sevdiğiniz bir kokuyu ekleyerek klozetinize uygulayabilirsiniz.

9. Doğal Yağlar

Klozetinizde bulunan kir ve kireç kalıntılarını doğal yağlar ve sirke ile temizleyebilirsiniz. Bu yöntem için 1,5 su bardağı sirke, 1 su bardağı karbonat 3-4 damla limon, karanfil, çay ağacı ya da lavanta yağı gereklidir. Hazırlamak için ilk olarak sirke ocakta kaynatılır ve sonra sıcak sirke yavaş yavaş klozete dökülür. Ardından klozetin kapağı hemen kapatılır. Yirmi dakika beklenilir ki sirke klozette oluşan kir ve kireç kalıntılarını yumuşatsın. Sonra karbonat serpiştirilir ve üzerine karanfil, limon, çay ağacı ya da lavanta yağlarından herhangi birinden birkaç damla damlatılır. Bu yağların seçilmesinin nedeni ise güzel kokmalarının yanı sıra mikrop kırıcı özelliklerinin olmasıdır. Klozet iyice fırçalandıktan sonra 15-20 dakika daha beklenildikten sonra durulanır.

10. Limon Tuzu, Oksijenli Su ve Sirke

Klozetinizin tamamen steril bir hale gelmesi için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem için 1 su bardağı karbonat, 1 su bardağı limon tuzu, yarım fincan sirke, yarım fincan oksijenli su ve 3-4 damla lavanta yağı gereklidir. Bu malzemeler karıştırılarak bir kalıba konur ve derin dondurucuya yerleştirilerek karışımın donması sağlanır. Donma işleminden sonra bu karışım bir tablet gibi klozete atılır ve sifon çekilir. Bu işlem su rezervine uygulanarak da gerçekleştirilebilir.

11. Zeytinyağı ve Gliserin

Birçok yöntem denenmesine rağmen artık iyice oturmuş kireç ya da sarı lekelerden kurtulamadıysanız bir de gliserin ve zeytinyağı deneyebilirsiniz. Bu maddeler lekelerin yüzeye çıkmasına ve kolayca temizlenmesine yardımcı olur. Yöntem için gereken malzemeler; 1 fincan gliserin, 1 fincan kabartma tozu, 1 fincan limon tuzu, 1 fincan zeytinyağıdır. Bu malzemeler karıştırılarak krem kıvamına getirilir ve klozete yayılarak iyice ovalanır. Yirmi dakika bekledikten sonra durulama işlemine geçilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.