Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere KOAH hastalığı hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde sizlerde bu hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir ve belirtileri üzerine tıbbı yardım almaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak KOAH hastalığını sizler için tanımlayalım. KOAH, “ Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harfleri kullanılarak kısaltılmış bir isimdir. Kelimenin anlamına da bakacak olursak eğer, KOAH uzun süreli akciğer yollarında meydana gelen tıkanmalardır diyebiliriz.

KOAH’ta önemli oranda akciğerinize hasar veren her türlü şey, hastalığı tetiklemektedir. Bunların en başında ise, uzun süreli sigara kullanımı yer almaktadır. Uzun süreli kapsamında, yaklaşık 15-20 yıl gibi bir süreyi içermektedir. Eğer hastalığın teşhisinden sonra bile sigara içimi devam etmekte ise, hastalık daha da kötüleşebilir ve ölümle sonuçlanma bile olabilmektedir.

İlk başta KOAH’ta herhangi net bir belirti mevcut değildir. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumu KOAH belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ve KOAH belirtileri hafif şekilde kendini göstermektedir. Hastalık ilerledikçe belirtiler daha belirgin ve şiddetli olmaya başlayacaktır. Belirtiler yavaş ilerlemektedir ancak bıraktıkları hasar da bir o kadar artacaktır.

KOAH belirtileri ise şöyledir;

1.Öksürük

oksuruk_nobetlerine_dikkat_h23216

KOAH belirtileri arasında en çok karşılaşılan belirti öksürüktür. Kronik öksürük yani uzun süreli ve şiddetli öksürükler KOAH belirtisi olarak sayılmaktadır. Öksürük yardımı ile mukus akciğerleri temizler ve ayrıca vücudumuzun solunum yolları temizlenir. Bahsetmiş olduğumuz mukus genellikte açık renklidir. Ancak KOAH’a sahip olan kişilerde mukusun rengi genellikle sarı renktedir. Bu kapsamda sabahları uyandığınızda öksürüğünüz şiddetli ve ağrılı olabilmektedir. Egzersiz veya sigara kullanımı ile de sahip olduğunuz öksürük şiddetlenmektedir. Öksürüğünüzün olması veya devam etmesi herhangi bir soğuk algınlığının olmasıyla veya daha başka bir rahatsızlığınızla alakalı olmayabilmektedir. Bu durumda öksürüğe sahip olmanız her zaman soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar olarak algılanmamaktadır. Öksürüğün kronikleşmesi KOAH belirtisi olarak sayılmaktadır.

2.Hırıltı

boğazda-hırıltı-sesi

KOAH belirtisi arasında yer alan hırıltı nefes alır verirken rahatsızlığı belli edecektir. Dar ve tıkalı hava yolları ile nefes alıp verirken, sık sık ıslık veya müzikal bir ses duyacaksınız. Buna hırıltı denmektedir. Bu hırıltı oluşumu genellikle mukusun havayollarını tıkaması ile meydana gelmektedir. Ancak bireylerde bulunan bu hırıltı her zaman KOAH belirtisi olarak sayılmayabilmektedir. Hırıltı genellikle astım ve zatürre belirtisi olarak sayılmaktadır. Ancak kimi zaman KOAH belirtisi olarak da kendini göstermektedir.

3.Nefes Darlığı

nefes_darligi

KOAH’ın bir başka belirtisi olarak ise nefes darlığı karşımıza çıkmaktadır. Nefes darlığı bir diğer adıyla Dispne olarak adlandırılmaktadır. Nefes darlığı belirtisi ise, ciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanmış ve hasar görmüş olması nedeniyle başlar. Bu durumda sizlerde nefes alışverişlerinizde zorlanmaya başlayabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu nefes darlığı belirtisi genellikle herhangi bir fiziksel aktivite yaparken karşınıza çıkmaktadır. Bu durumda, rutin günlük işlerinizi, basit ev işlerinizi ve yürüyüş yapmak gibi işlevleri daha zor yapmaya başlarsınız. Giyinme, banyo etmek gibi günlük işleriniz sizleri daha da zorlamaya başlayacaktır. Nefes darlığı, siz dinlenirken bile sizleri rahatsız etmeye devam edecektir. Bu KOAH’ın en rahatsız edici ve zorlayıcı belirtisidir diyebiliriz.

4.Yorgunluk

n21

KOAH belirtileri arasında olan yorgunluk da büyük oranda karşılaşılmış olan durumlar arasında yer alır. Eğer solunum güçlüğü çekiyorsanız, bu aynı zamanda kanınıza ve kaslarınıza yeteri kadar oksijen sağlanmadığı anlamınada gelmektedir. Vücudunuz yeteri kadar oksijen alamazsa, vücudunuzda yorgunluk belirtileri başlar ve gerçekleştirmiş olduğunuz hareketlerde yavaşlama meydana gelmeye başlar. Ayrıca akciğerlerinizin oksijen sağlamak için normalden daha çok çalışması gerekmektedir. Bu yüzden kendinizi dahada yorgun hissedebilirsiniz.

Sizlere yukarıda maddeler halinde vermiş olduğumuz bu KAOH belirtileri en çok karşılaşılan özelliklerdendir. Bunların yanı sıra diğer belirtilerde bazen karşımıza çıkmaktadır. Bu KAOH belirtileri ise şöyledir;

5.Solunum Yolu Enfeksiyonları

ust_solunum_yolu_enfeksiyonu_isleri_de_aksatiyor_h19483

Bireylerin sık sık solunum yolu enfeksiyonları geçirmeleri KOAH belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kapsam içerisinde KOAH’ın ciğerlerimizi zedelenmesinden dolayı, bakteriler, virüsler, kirleticiler, toz ve diğer tahriş edici maddeler havayollarımızda yer etmektedir. Bunun sonucu olarak akciğer enfeksiyonu gibi soğuk algınlığı, grip ve pnömoni gibi rahatsızlıklar baş göstermeye başlamaktadır. Böylelikle bireylerin solunum yolu enfeksiyonu olma oranları da artmaktadır. Buda KOAH’ın varlığını göstermektedir.

6.Kilo Kaybı

kilo_kaybi_kanser_riskini_azaltiyor_1

KOAH’ın bir diğer belirtisi olarak, hemen hemen her hastalıkta karşımıza çıkan kilo kaybıdır diyebiliriz. Uzun süredir KOAH rahatsızlığına sahipseniz, kilo kayıpları yaşamaya başlayacaksınızdır. Bunun nedeni olarak ise, vücudunuzda ciğerleriniz oksijen üretmek için normalden daha fazla enerji tüketmeye başlayacaktır. Bu da zamanla sizde kilo kayıplarına neden olacaktır. Harcanan bu extra enerji aynı zamanda sizlerde daha önce belirtmiş olduğumuz gibi yorgunluğa da neden olacaktır. Ayrıca yorgunluk ve nefes darlığı sorunlarına neden açtığı için yemek yemenizi de etkileyecektir. Yeme düzeninizin bozulması da sizin kilo kaybınızın hızlanmasına neden olacaktır.

Bunların yanı sıra KOAH belirtileri arasında aşağıdakilerde yer almaktadır;

 • Şişmiş ayak bilekleri
 • Kalbinizin hızlı atması
 • Dudak veya tırnakların mavi veya gri renkte olması
 • Baş ağrısı (özellikle sabahları)
 • Bel yada karın ağrısı

KAOH Komplikasyonları

 • Akciğer kanseri
 • Yüksek tansiyon
 • Depresyon
 • Kalp sorunları

Sizlere yukarı vermiş olduğumuz KOAH belirtilerine sahipseniz ilk olarak tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Sonrasında ise, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, akciğer hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Hastalığınızın teşhis edilmesi için belirli testlere tabi tutalacaksınız. KOAH genellikle yanlış teşhis edilen bir hastalıktır. Bu yüzden sizlere yazımızın devamında verecek olduğumuz testleri yaptırmanız gerekebilir.

 • Pulmoner fonksiyon testleri
 • Göğüs röntgeni
 • Tomografi
 • Arter kan gazı analizi

KOAH rahatsızlığı bilindiği üzere zor bir hastalık değildir. Çoğu insan için sigara bırakma terapileri, doğru solunum teknikleri gibi hastalığı azaltma ve ilaçlar yardımı ile hastalığı yenme imkanı vardır. Hastalığın ileri aşamalarında ise, etkili tedavi semptomları kontrol, komplikasyon ve alevlenme riskini azaltmak ve aktif bir hayat sürmek için daha etkili yöntemler kullanılmaktadır.

KOAH rahatsızlığı yenmenin en önemli aşaması sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak kolay bir işlem değilidir. Ama hastalığın ilerlememesi ve sağlıklı bir yaşam için sigara içilmemeli ve olabildiğince sigaraya maruz kalınmamalıdır. Sigarayı bırakmak için nikotin replasman ürünleri ve ilaçlar yardımcı olabilir. Eğer bunlarda etkili olmuyor ise, doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir. 

Bunun yanı sıra KOAH’la mücadele için bazı ilaçları almanız gerekmektedir. Bunları doğru ve düzenli bir şekilde doktor yardımı ile almanız gerekmektedir. Bu ilaçlar ise; Bronkodilatörler, Inhaled steroids, Kombinasyon şeklinde oluşan ilaçlar, Oral steroidler, Fosfodiesteraz4 inhibitörleri, Teofilin, Antibiyotiktir.

Bunlara ek olarak akciğer terapileri alarak adlandırılan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.  Bu tedaviler; oksijen tedavisi ve Pulmoner rehabilitasyon programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu programlar genellikle eğitim, egzersiz, beslenme hakkında tavsiye ve danışmanlıkların birleşmesiyle oluşmaktadır.

Hastalığın ilerlemesi ile ameliyatla tedavi de yöntemlerin arasında yer almaktadır. İlaçların etkili olmaması diğer tekniklerinde işe yaramaması sonucunda, son çare olarak ameliyata başvurulmaktadır. Bu kapsamda ise, Akciğer hacim küçültme ameliyatı ve Akciğer nakli gibi ameliyatlar yapılmaktadır. 

KOAH hastalığına sahipseniz, hayatınızda bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda;

 • Nefes kontrolü yapmanız gerekmektedir.
 • Açık ve temiz hava yollarına sahip olmanız için bol su tüketmeniz gerekmektedir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir.
 • Sigara dumanı ve hava kirliliği olan yerlerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde KOAH’la mücadele edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.