Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KOAH Hastalığı

Sigara kullanıcılarının ömürlerinin bir döneminde mutlaka yakalandığı bir hastalık olan KOAH, kişilerde hayat kalitesini düşüren ve ölüme kadar giden oldukça kötü bir hastalıktır. KOAH literatürde ” sigara içen hastalığı” olarak da ifade ediliyor. Dünya üzerinde korkunç bir çoğunluk sigara tüketiyor. Durum böyle olunca sigara içmeye bağlı yaklaşık 600 milyon kişinin kronik  KOAH hastası olduğu biliniyor. Türkiye’de ise bu rakam 5 milyon. KOAH hastalarının her yıl 2,7 milyonu hastalığına bağlı nedenlerden dolayı yaşama veda ediyor. Dünya üzerinde en çok ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında ise AIDS den sonra gelerek 4. konumda. Hasta olanların %90’nının bu mücadeleyi kaybettiği bir hastalık olan KOAH, en çok can alan 3. hastalıktır. KOAH’ın oldukça tehlikeli olmasına rağmen dünyada ve ülkemizde çok fazla gündeme gelmemesi ise şaşırtıcı. Oysa KOAH hastalığını önlemek için çareler var. Bu yazıda sizlere  KOAH hastalığı, KOAH hastalığının belirtileri, KOAH hastalığını sebepleri ve KOAH hastalığının tedavisinden bahsedeceğiz.

KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH  ismini “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı”nın baş harflerinden alıyor. Bu ibarede yer alan ”Kronik Obstrüktif” uzun süreli tıkanıklık anlamına geliyor. KOAH uzun süreli devam eden başta akciğer ve solunum yollarının mikrobik olmayan iltihabı olarak nitelendirilir ve bu hastalık devamında tüm vücudu etkiler. Bir akciğer hastalığı olarak sınıflandırılan KOAH, bir anda ortaya çıkmayan bir hastalık. Ortaya çıkma süreci uzun süren hızla ilerleyici fakat geri dönüşü olan bir hastalık. Yani tedavi edilebilir fakat tam anlamı ile kurtulunamayan bir hastalıktır.

KOAH hastalığının en önemli tetikleyicisi sigara dumanıdır. Sigara dumanı ve diğer zararlı gazlara maruz kalan kişilerde KOAH hastalığı görülür. KOAH hastalığında balgam çıkarma, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtiler vardır. En önemli etkenin sigara içilmesi olduğunu ifade edelim. KOAH’a yakalanma oranı sigara içenlerde içmeyenlere göre 25 kat daha fazla. Ülkemizde yaklaşık 2,5-3 milyon kişinin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor.

KOAH Hastalığı Sebepleri

KOAH Hastalığına en önemli sebep gösterilen durum sigara bağımlılığıdır. Sigaranın içeriğinde bulunan kimyasal maddeler insanlarda nefes yolları ve akciğerlerde büyük hasarlar meydana getiriyor. Ülkemizde yetişkin kişilerin yarısından fazlası sigara tüketiyor. Ne yazık ki bu oranı okul çağında çocuklar da destekliyor. Bir moda ikonu haline gelen ve özendirilen sigara günümüzde hızla yayılıyor. KOAH Hastalığının en büyük sebebi olan sigara; kişinin sigaraya başlama yaşı, günlük ve toplam içilen miktar ve dumanın yoğunluğuna göre hastalığın derecesi değişiyor. Yapılan araştırmalarda KOAH Hastalığının gelişiminin %90’ına yakını sigara içilmesidir. Sigara içenlerde 30 kat daha fazla hastalığa yakalanma riski vardır. Sadece aktif sigara içenler değil, pasif içici olan yani sigara dumanına maruz kalan kişilerde de ilerideki yaşlarda başta KOAH Hastalığı olmak üzere astım veya solunum bozuklukları görülür.

Her ne kadar KOAH Hastalığına büyük sebep olarak sigara içimi gösterilse de bundan farklı bazı faktörler de hastalığa sebep olabilir. Bunlar; organik-inorganik toz, duman ve çeşitli gazların solunması (maden, metal, odun, kağıt imalatı, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği vs.), kimyasal maddeler, ısınma ya da yemek pişirme amacıyla çalı, çırpı, odun ya da tezek yakmak ve bunların dumanına maruz kalmak KOAH hastalığına neden olur. Hava kirliliği de KOAH’a neden olan sebeplerdendir. Bazı kişilerde ise düşük bir yüzde olmakla beraber genetik faktörlerin de etkisi vardır. Vitamin eksikliği akciğer fonksiyonlarının gelişmemesine ve ileri dönemlerde KOAH’a neden olabilir. Son olarak alkol tüketimi de KOAH hastalığına yakalanılmasının sebebi olabilir.

KOAH Hastalığı Belirtileri

Genel olarak KOAH hastalığının en önemli 3 belirtisi vardır. Bunlar;

 • Öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Nefes darlığıdır.

Bu 3 belirti KOAH hastalığının en önemli habercisidir. En az 3 ay süreli devam eden belirtiler üzerine yapılan testlerde KOAH hastalığı muhtemel şekilde ortaya çıkar. KOAH hastalığında genel olarak sabahları yoğun öksürük ve balgam görülür. Başta hastalar bu tür durumları fazla önemsemeyerek hastalığının ilerlemesine müsaade ederler. Aslında bu yaklaşım yanlıştır. Çünkü KOAH hastalığının en önemli belirtilerinin ilk ikisi olan bu durum önemsendiği takdirde hastalıktan kurtulmada etkili olur. Bu belirtileri önemsemeyip doktora gitmeyen kişilerin sigara içmeye de devam ettiği sürece öksürük daha da şiddetlenir ve balgam miktarı da artar. İleri durumlarda ise öksürük oldukça şiddetlenerek kişinin boğulmasına neden olacak hale gelir.

KOAH hastalığında nefes darlığı da bir diğer belirtidir. Nefes darlığı hastalığın ilk dönemlerinde başlar ve günlük hayatta yapılan rutin şeylerin de zorlaşmasına neden olur. KOAH hastalığı 35 yaşından sonra yoğun olarak görülür. Bu belirtiler 35’ten sonra ciddi oranda kendini belli ederken 50 yaşından sonra nefes darlığı ile birlikte hastalık en ciddi boyutuna ulaşır. Nefes darlığı ile boğuşan KOAH hastaları kış aylarında gribal enfeksiyonların da etkisi ile nefes alamaz hale gelir. KOAH, nefes darlığının şiddetine göre dört gruba ayrılır. Bunlar;

 • Hafif KOAH
 • Orta KOAH
 • Ağır KOAH
 • Çok Ağır KOAH

KOAH hastalığı erken teşhis, sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme ve birçok farklı uygulama ile iyileşebilen bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

KOAH Hastalığı Tedavisi

KOAH insanın hayat kalitesini oldukça düşüren ve ölüme sebebiyet verecek kadar güçlü bir hastalıktır. Bunun yanında ise bazı tedavileri yapıp, bazı kurallara uyarak KOAH hastalığından kurtulabilirsiniz.

 • Sigarayı Bırakmak

KOAH hastalığının en önemli etkeninin sigara içilmesi olduğu bilindiği için KOAH’dan kurtulmak için ilk olarak sigarayı bırakmak gerekir. Sigaranın bırakılması ile beraber ilaç tedavisine başlanır. Düzenli ilaçların alınması, tozlu ve dumanlı alanlarda bulunmamak ile beraber KOAH’ın kötü etkilerinin azaldığı görülecektir. Düzenli tedavide akciğerde bulunan bronşların ve hava keselerinin zarar görme hızı azalır. Kullanılan ilaçlar ise hastanın nefes darlığını önler.

 • Oksijen Tedavisi

KOAH hastalığında bir diğer tedavi yöntemi ise oksijen tedavisidir. Çok ağır KOAH hastalığı bulunan kişiler normal olarak nefes alamazlar. Bu yüzden günün dörtte üçünü oksijen maskesi varlığında geçirirler. Çünkü ağır KOAH hastalarında kanın oksijen kapasitesi en düşük konuma geldiği için bu kişilerin oksijen tedavisi olması gerekir. Aksi halde hem nefes alamaz hem de kanda yeterli oksijen olmadığı için hayati fonksiyonları yerine getirilemez hale gelir. Bu tür hastalar oksijen tedavisi için “oksijen konsantratörü” kullanıyor. Bu cihaz oldukça pahalı. Cihazı alamayan kişilerin sosyal güvencesi ile hastaneye başvurması gerekir. Burada heyet raporu ile oksijen konsantratörü ücretsiz alınabilir.

 • Egzersiz Yapmak

KOAH hastaları akciğer hacmini arttırmak ve kaslarını güçlendirmek için temiz ve bol oksijenli havalarda spor yapması gerekir. Böylece kandaki oksijen oranı artar. Akciğerlerdeki hava keseleri düzgün çalışmaya başlar. Nefes darlığı önlenir.

 • Sağlıklı Beslenmek

KOAH hastaları çoğunlukla nefes yolları tıkalı olduğu ve zarar gördüğü için genel olarak sıvı gıdalar tüketmeli. Çok yağlı, aşırı tatlı ve acı yemekler hastalığı daha çekilmez hale getirebilir. Bol su, doğal meyve suları ve bitki çayları ile solunum yolları yumuşatılıp her zaman ıslak tutulmalı. Kilo problemi olan KOAH hastaları ise doktor kontrolünde zayıflamalıdır.

 • Grip Aşısı Yaptırmak

Birçok gribal enfeksiyon zaten zar zor nefes alan KOAH hastalarının en büyük zorluğudur. Bu yüzden kış aylarında salgın olan grip, nezle gibi hastalıklardan kurtulmak için grip aşısı yaptırabilirsiniz. Ayrıca nefes darlığınız şiddetlendiğinde derin nefes alın ve ıslık çalar gibi dudaklarınızı büzerek nefesinizi yavaşça dışarı verin. Böylece nefes darlığınız azalacaktır.

 • Diafram Kaslarını Güçlendirmek

KOAH hastaları nefes alıp verirken göğsünde acı hisseder. Bu yüzden diafram kaslarını güçlendirmek gerekir. Bunun için ise sizlere anlatacağımız egzersizi yapmalısınız. Bir sandalyeye dik şekilde oturun. Bir elinizi göğsünüze, diğer elinizi ise karnınıza koyun. Nefes alıp verişinizde göğsünüzdeki el hareket edecek. Böylece 1’den 4’e kadar sayın. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Bu sayede diafram kaslarınız güçlenecek aynı zamanda doğru nefes almayı da öğreneceksiniz. Daha az nefes darlığı çekeceksiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.