Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde çok kullanılan asitli içecek olan kola, insanların kafasında sağlık konusunda hala soru işaretleri bırakıyor. Yaz aylarında daha fazla tüketimi olan kola hemen hemen artık her evde bulunmakta. İçindeki asidin mideye, dişlere ve sağlığa zararları olduğu kesin bilinmekte. Kolanın formülü ise hala saklanmakta. Halk arasında kolanın sağlığa zararları hakkında hikayeleri hepimiz biliyoruz. Ülkemizde de kola tüketimi her evde artık hemen hemen olmaya başladı. Kola yapımında en önemli madde Peru da yetiştirilen kola özütüdür. Kola lekesi sıklıkla karşılaştığımız lekelerden olup yazımızın devamında buna dair çözümler bulunuyor.

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeler ev hanımlarının maalesef başının belası durumunda. Halılarda olan lekeler çıkması daha zor ve uğraştırıcı lekelerdir. Özellikle içinde şeker olan içecekler halıya döküldüğü zaman geçmesi daha zor lekelerdir. Halıda oluşan lekeleri çıkarmak için bazı şeylere dikkat etmeniz ve püf noktaları bilmeniz önemlidir. İçecekler lekelerinin genelinde olduğu gibi kola lekesi de çıkması zor lekelerdendir. Koladaki gaz ve şeker bu lekelerin çıkmamasında etkili oluyor. Lekenin kolay çıkıp çıkmaması konusunda en önemli olan şey lekenin kuruyup kurumamasıdır. Halıya kola döküldüğünde asla izin vermemeniz gerekir. Şekerli olan kola halı üzerinde ciddi lekelere neden olabilir. Lekeye anında müdahale edilmesi önemlidir. Halıda lekeli kısma bulaşık deterjanı dökün. Döktüğünüz bulaşık deterjanını bir süngerle köpürterek ovalayın. Lekenin çıktığını görmeye başladığınızda temiz bir bezle halıyı silip durulayın. Halının fazla köpürmesini istemiyorsanız bir kaba su doldurun ve doldurduğunuz suyun içine biraz bulaşık deterjanı damlatın. Pamuklu bir bezi alıp bu suyla ıslatın ve lekenin olduğu kısmı bezle silin.

Ev hanımlarında bildiği gibi sirke her lekenin çıkarılmasında ilaç gibidir. Her lekeye iyi gelen sirke tabi ki kolanın şekerli lekesine de iyi gelir. Sirke lekenin çıkarılmasında etkili olduğu gibi dezenfekte etkisinde de bulunur. Bir kaba ılık suyu koyun ve koyduğunuz kabın içinde sirkeyi koyun ve bezi ıslatın. Islattığınız bezle halıda kola lekesinin olduğu bölgeye silin. Lekenin geçmesi konusunda ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Kıyafette Kola Lekesi Nasıl Geçer?

Kullanımı gittikçe artan kolanın içindeki gaz ve şeker kıyafette leke bırakması bizim için kötü bir durumdur. Kıyafetinizde kola döküldüğünde hemen müdahale etmeniz gerekir.Kola döküldüğü an kıyafetinizi çıkarıp soğuk suya bastırmanız lekeye çok iyi gelecektir. Bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Mesela yolculuk esnasında böyle bir durum olduğu zaman lekenin olduğu kısma tuz serpmek lekenin geçmesini kolaylaştırabilir. Tuz yoksa yanınızda lekeyi kesinlikle su ile ovalamayın. Eğer su ile ovalarsanız lekeyi daha çok yaymış olursunuz ve lekenin geçmesini daha çok zorlaştırırsınız. Lekeye en güzel bir müdahale etmek isterseniz eve gitmeyi beklemeniz gerekir. Eve gittiğinizde kıyafetiniz çıkarıp lekeli bölgeye biraz bulaşık deterjanı dökün. Döktükten sonra bulaşık deterjanını ovalayarak köpürtün. Sonrasın ılık suyla batırdığınız bir bezle durulayın. Bir başka çıkarma yöntemi ise sirkedir. Sirkeyi alıp kıyafetinizdeki lekenin üzerine dökün. Kıyafetinizin yıkanma şartlarına göre kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın. Lekenin geçtiğini göreceksiniz. Kıyafetlerinizde kola lekesi okuduğunuz üzere zor değil. Lekenin çıkmasında en önemli etken lekeye çabuk müdahale edilmesi ve lekenin suyla silinip dağılmasını sağlamamız gerekir. Kola lekesi çıkması zor lekelerden olmasına rağmen bu lekenin de bir çözümü vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.