Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolayı İçmek Dışında Kullanabileceğiniz 10 Alan

Kola, su dışında dünya üzerinde en fazla tüketilen içecek. Her ne kadar sağlığa zararlı olduğu bilinse de insanlar kendilerini tüketmekten alamıyorlar. Oysa kola içinde bulundurduğu yüksek miktarda şeker ve asit ile vücuda ciddi zararlar verebiliyor. Yani obezitenin, diyabetin, sinir sistemi rahatsızlıklarının, çeşitli kemik problemlerinin, solunum yolu rahatsızlıklarının, erken yaşlanmanın ve daha pek çok problemin temelinde kolanın yarattığı da söylenebilir. Bu nedenle aslında kolayı hiç tüketmemek gerekiyor. Yine de ben koladan vazgeçmem diyorsanız size onu içmek yerine başka işlevlerde kullanmayı önerebiliriz. Çünkü içeriği nedeniyle sağlığımız için pek çok zararı olan kola, aslında başka yerlerde çok da fazla işimize yarayabiliyor. İşte sizin için kolayı içmek dışında kullanabileceğiniz 13 alanı listeledik. Bizce böylesi çok daha sağlıklı olacaktır sizin için.

1- Tuvaleti Temizlemek

Kola şahane bir tuvalet temizleyicisi olabilir. Bazen ne yaparsak yapalım gideremediğimiz lekeler olabiliyor tuvaletlerimizde. İşte bu lekeleri çıkarmak için kolayı kullanabilirsiniz. Bunun için de lekeli bölgeye bir miktar kola döküp bir saat kadar beklettikten sonra lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kola her ne kadar sıradan bir içecek olsa da aslında içeriği sayesinde pek çok temizleyiciden daha iyi. Sonrasında tuvaleti yeniden bir kez daha standart temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz.

2- Metal Eşyalardaki Pası Çıkarmak

Metal eşyalar ile ilgili bizi en çok üzen problem ise paslanması oluyor. Fakat bu sorunu kola ile çözebiliriz. Bunun için metal eşyanızın paslanmış bölümünü 1 gece boyunca içi kola dolu bir kabın içinde bekletebilirsiniz. Ertesi sabah metal eşyanızdaki pası oldukça rahat bir şekilde temizleyebileceksiniz.

3- Kıyafetlerdeki Yağ Lekelerini Çıkarmak

Kıyafetlere bulaşan makine yağı lekesi çıkması en zor lekelerden bir tanesi. Hatta bu  lekeyi sıradan deterjanlar ile çıkarmak neredeyse imkansız. Fakat bunun için de pek ala kolayı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çamaşır makinenize kola ilave etmek. Eğer çamaşır makinenize kola bulaştırmak istemiyorsanız direkt olarak kola dolu bir kabın içine kıyafetinizi de koyabilirsiniz. Gerçekten etkili bir yağ çıkartıcı olacaktır. Hatta makine yağı olmayan standart yağ lekelerini de kıyafetlerden, ocaktan, fırından ya da aklınıza gelen herhangi bir yerde kola ile çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

4- Saça Yapışmış Sakızı Çıkarmak

Kimin başına gelir ki diye düşünmeyin. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda saçınıza sakız yapışabilir. İşte bunun için de en şahane yöntem kola. Yani saçlarınızı kesmenize hiç gerek yok. Yapmanız gereken tek şey saçınızdaki sakız yapışmış bölgeye bir miktar kola sürmek. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra sakızı çok rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.

5- Tencere ve Tavaları Temizlemek

Kararmak neredeyse her tencerenin ya da tavanın eninde sonunda başına gelebilecek bir şey. Kararan tencereleri ve tavaları tekrar parlatmak için de içinde bol miktarda asit bulunduran kolayı kullanabilirsiniz. İçine bir miktar kola döküp bir süre bekledikten sonra lekeleri temizleyebilirsiniz. Söylemiştik kola sizin sağlığınız için iyi olmasa da zorlu lekeler için gayet başarılı.

6- Bozuk Paraları Temizlemek

Belki gün içinde kullandığınız paraları o kadar önemsemeyeceksiniz ama koleksiyon yaptığınız bozuk paralarınız var ise onların da parlaması için kolayı kullanabilirsiniz. Bunun için de yapacağınız tek şey kola dolu bir kabın içine bozuk paralarınızı atmak ve bir süre beklemek. Eğer yeteri kadar bekletirseniz bozuk paralarınız eski parlak görüntüsüne kavuşmaya başlayacaktır.

7- Mobilyalardan Boya Lekesi Çıkarmak

Mobilyalarınızın üstüne boya dökülürse de çözümü yine kolaya. Lekeli bölgeyi kolaya batırmış olduğunuz bir bez ile kolayca temizleyebilir ve eski haline kavuşturabilirsiniz. Fakat kola mobilyanızda yapışkanlık yaratacaktır. Bunun için de sonrasında su ile temizlemenizi öneririz.

8- Vida Gevşetmek

Çıkarmanız gereken bir vida sizden önce biri tarafından çok fazla sıkılmış ya da sıkışmış olabilir. Bunun da çözümü kolada. Yalnızca vidanın üstüne bir miktar kola döküp bir süre bekletmeniz gerekiyor. Sonraki hamlenizde kolayı çok rahat bir şekilde çıkarabileceksiniz.

9- Kan Lekesini Çıkarmak

Eğer kıyafetinizde, arabanızda ya da evin herhangi bir noktasında kan lekesi kalmış ve çıkarmak konusunda zorlanıyorsanız kolayı kullanabilirsiniz. Kola ile bir süre beklettiğiniz bölgedeki kan lekesi çok kolay bir şekilde çıkacaktır. Yani böyle zorlu bir lekeyi çıkarmak için defalarca uğraşmanıza gerek yok. Leke zor olsa da çözümü basit.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.