Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolanın Zararları Nelerdir?

Yürüdünüz, koştunuz, çalıştınız ve sonucunda yorgun hissettiğinizde soğuk bir içecek tüketmek anında vücudunuzu ferahlatır. Meşrubatların böyle zamanlarda zihnimizi ve sinirlerimizi rahatlatma gibi bir etkisi vardır. Bu nedenden dolayı, yapılan araştırmalara göre, insanların büyük bir çoğunluğu yorgun bir günün ardından, susadıklarında ya da yemeklerle birlikte kola dediğimiz meşrubatları tüketmeyi tercih ediyorlar.

Kola ve benzeri içecekler sağlık kuruluşları tarafından incelendikten sonra, insan sağlığını kötü yönde etkileyen, sağlıksız ürünler kategorisine konulmuştur. Aslında kola gibi meşrubatların tümü şeker veya yapay tatlandırıcılarla dolu renklendirilmiş sıvılardan başka bir şey değillerdir. Asidik değerleri oldukça yüksektir. Gazlı içecekler dediğimiz sınıfa girmektedir. Şimdilerde ise kola gibi içeceklerin diyet versiyonlarının tüketimi artmıştır. İçerisinde şeker olmadığı iddia edildiği için, kilo kontrolü kaygısı güdenler diyet kolaya yönelmektedirler. Özellikle gençler ve kadınlar arasında bu ürünleri kullanım oranının arttığı gözlemlenmiştir.

Çeşitli markaların benzer ürünlerle piyasaya girmesi ile birlikte, araştırmacılar kolanın sağlığı nasıl etkilediği ile ilgilenmişlerdir. Biz de bu yazımızda, kola içmeden önce bir kez daha düşünmenizi sağlayacak, kolanın zararlarını sıraladık.

Kolanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Burada bahsettiğimiz kolanın zararları, dünyaca ünlü birçok üniversitede yapılan araştırmaların sonucu elde edilmiştir. İçerisinde bulunan şeker, kafein, tatlandırıcılar, renklendiriciler ve diğer kimyasallar diyabet, obezite gibi çağımızın en yaygın hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca iç organlarımızın düzgün çalışmasını engeller ve kemiklerimizi zayıflatır. Metabolizmamızı yavaşlatır. Kola gibi içeceklerin tüketiminin bir an önce kontrol altına alınması gerektiği gözlemlenmiştir.

Susuzluğumuzu gidermek için içtiğimiz kola aslında daha fazla su kaybına yol açmaktadır. Bir bardak soğuk su kolaya nazaran daha az çekici gelebilir, fakat su içmek sağlığımız açısından her zaman daha iyi bir seçim olacaktır.

1.Kafein ve Şeker

Kafein ve şeker içilen her bir bardak kolanın içinde mutlaka bulunan maddelerdir. Kafein normalde çayda, kahvede ve kakaoda bulunmaktadır ve karakteristik acı bir tadı vardır. Kolaya da bu nedenle, tat vermesi için eklenir. Bir bardak kolada 35 ile 47 miligram arası değişen miktarda kafein bulunmaktadır. Kafeinin bağımlılık yapan etkisi nedeni ile alınmaması durumunda anksiyete, baş ağrısı ve yorgunluk gibi durumlara sebep olduğu görülmüştür. Bir bardak kolanın içinde bulunan şeker miktarı yaklaşık olarak 10 adet küp şekerden gelmektedir. Bu miktar normal bir insanın günde alması gerekenden çok daha fazladır. Bu nedenle kola tüketimi diyabet ve şeker kaynaklı hastalıklara sebep olur.

2.Aspartam

Aspartam yiyecek ve içeceklerde şeker yerine kullanılan yapay tatlandırıcıya verilen addır. Özellikle diyet kola içerisinde, kalori miktarını azaltması bakımından şeker yerine kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Hatta ünlü kola üreticisi firmalar ürettikleri kolada kullandıkları aspartam nedeniyle, bu maddenin kullanımını yasaklayan gelişmiş ülkelerde haklarında açılmış davalar bulunmaktadır. Bu maddeyi içeren ürünleri özellikle çocukların kullanımı engellenmelidir.

3.Renklendiriciler

Kolanın içerisinde bulunan ve kolaya kahverengi rengini veren yapay karamel renklendiriciler, yapılan araştırmalara göre kansere sebep olma riski taşımaktadır. Bu yapay renklendiricilerin içerisinde bulunan kimyasalların sadece 16 mikrogramı bile kanser tehdidi oluştururken, piyasada bulunan çeşitli markalardaki kolaların içerisinde bu kimyasallardan 200 mikrogram kadar bulunmaktadır. Günden güne tüketimi artan kola ile birlikte taşıdığı kanser tehdidi de artmaktadır.

4.Metabolizmayı Yavaşlatma

Egzersiz yaptıktan sonra içilen bir bardak ılık su metabolizmanızı hızlandırır, fakat tadı o kadar da güzel gelmeyebilir. İnsanların bunun yerine yöneldiği içecek ise koladır. Kola lezzetli gelebilir fakat tüketildiği andan itibaren yağ yakıcı enzimleri yok etmeye başlar ve metabolizmanızı yavaşlatır. Bu durum, kilo vermeyi zorlaştırır ve vücudun normal seyrinde çalışmasını engeller. Diyet ya da normal kola, egzersiz veya yorucu bir gün sonrası tavsiye edilmez.

5.Obezite

Kola ve türevi içecekler üretilmeye başlamadan önce, obezite asla bu kadar büyük bir tehdit olarak görülmezdi. Fakat bu ürünler ortaya çıktığından beri, içerisinde çocukların ve gençlerin de bulunduğu birçok insan obezite sorunu ile yüz yüze gelmiştir. Fast food kültürünün yaygınlaşmasıyla artan kola tüketimi, obezite hastalığının yayılmasına neden olmuştur. Kola içerdiği yüksek kalori miktarı bakımından, fazla tüketildiğinde aşırı kilo almaya sebep olur. Obezite kalbi, ciğerleri ve böbrekleri etkileyen hastalıkların kökenidir. Ayrıca yapılan araştırmalar, obezitenin kanser hücrelerini de tetikleyebileceğini kanıtlamıştır.

6.Diyabet

Kola içerisinde barındırdığı yüksek şeker miktarı sebebiyle, kan şekeri seviyesini iki katına çıkarmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarının kesinlikle uzak durması önerilir. Ayrıca araştırmalara göre günde bir bardak kola içmek, kan şekeri seviyesiyle alakalı problem yaşama olasılığını yüzde 25 arttırmaktadır. Yüksek şeker içeren bu tür içecekler diyabet riskini de yükseltirler. Bu nedenle diyabet hastası olmayan kişiler de diyabeti uzak tutmak için koladan kaçınmalıdırlar.

7.Dişler ve Kemiklerde Hasarlar

Kolanın pH değeri 3.2 gibi oldukça yüksek bir seviyedir. Bu pH değeri sıvının asidik olma durumunu belirler. Bundan dolayı, kola asidik bir yapıdadır ve bu asidik yapı kemikleri ve diş minelerini kolayca eritebilir. Kemik gelişiminin yaşandığı ergenlik çağındaki bireylerin kola tüketmesinin, kemik gelişimlerine zarar verdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dişlere verdiği zarar ise diş minesini eritmesiyle oluşur. Diş minesi normal pH değeri olan 5.5’in altına düştüğünde erimeye başlar ve diş minesindeki bu azalma çürüklere sebep olur.

8.Mide Asidi

Kola piyasada bulunan en asidik içecektir. Hatta asidik olma durumunu belirleyen pH değeri neredeyse sirkeninkinden bile fazladır. Midemiz besinleri sindirmek için özel bir asit kullanmaktadır. Tüketilen kola midemizin asidik dengesini bozar. Araştırmalara göre, kola tüketimi sonrasında midede asidik değerleri dengeleyen enzimlerin salgılanmasında artış görülmüştür. Kola midemizin dengesini bozduğu için bu salgılanan enzimlerle mide bunu düzeltmeye çalışmaktadır.

9.Sperm Sayısı

Yapılan araştırmalarda, kola tüketiminin sperm sayısı ve hareketliliği azalttığı gözlemlenmiştir. Buna neden olan durum tam olarak tespit edilemese de, günlük 1 litre veya daha fazla miktarda kola tüketen erkeklerin sperm sayısında yüzde 30 civarında bir azalma gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırmacılar, alınan besin değerlerinin de sperm sayısında etkili olduğu gözlemlemişlerdir. Kola tüketmeyen kişilerin, daha fazla taze meyve sebze tüketme eğiliminde oldukları, daha az kafein tükettikleri ve genel olarak daha sağlıklı yaşadıkları görülmüştür.

10.Böbrek Yetmezliği

Şeker, böbrek yetmezliğine sebep olan etkenler arasında gösterilmez, fakat yapay tatlandırıcılar bu etkenlerin başında gelir. Bu nedenle, diyet kola olarak sunulan ve yapay tatlandırıcı içeren bu içecekler, normal kolalara göre, böbreklerde daha fazla bozulmaya yol açtıkları görülmüştür.

11.Hızlı Yaşlanma

Normal ya da diyet olması farketmez, tüm kolalar fosfat ya da fosforik asit içerirler. Bu asit, kolaya o kendine has keskin aromasını verir ve aynı zamanda son kullanma tarihinin uzun olmasını sağlayarak raf ömrünü arttırır. Aslında et, süt ürünleri ve daha birçok gıdada bulunmasına rağmen, fosforik asidin gereğinden fazla tüketilmesi kalp ve böbrek sorunları, kas kaybı, osteoporoza neden olduğu, daha ilginci hızlı yaşlanmayı tetikleyebileceği ortaya çıkmıştır. Yapılan deneylerde, daha fazla fosforik asit verilen denek farelerin normal olanlara nazaran daha az yaşadığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar aynı etkinin insanlarda gözükebileceği yönündedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.