Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koldaki Jilet Kesiği Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların ruh hali çok değişkendir. Çocukluktan gençliğe uzanan bir dönemde dünyayı yeni tanıyan birey, ergenlik döneminde hayatı sorgulamaya, kimlik bunalımları yaşamaya başlar. Bu dönemde bireylerin aile içi huzursuzluk, okulda başarısızlık ve sosyal yaşantıda mutsuzluk gibi yaşadığı sorunlar depresyona sebep olabilir. Bu dönemde ve ilerleyen dönemde bireyde sürekli bir melankoli hali, depresif söylemler ve kendine zarar verme güdüsü oluşabilir. Özellikle yalnız ve sorunlu bir ergenlik geçiren bireylerde kendine zarar vermekten haz alma durumu vardır. Bu dönemde depresyondaki bireylerin el, kol, yüz ve bacaklarına küçük kesikler atması ise sıkça görülür. Hafif kesikler ile başlayan bu korkunç alışkanlık, ilerleyen zamanlarda yerini derin ve ciddi kesiklere, buna bağlı olarak durmayan kanamalara sebep olabiliyor. Ergenlik atlatıldığında ise vücuttaki jilet izleri, kolun eski estetiğini kaybederek bireye kötü görünmeye başlar. Bu durumda koldaki kesiklerden nasıl kurtulunur? Bu yazıda sizlere koldaki jilet kesiklerinin nasıl tedavi edildiğinden bahsedelim.

Koldaki Jilet Kesikleri

Koldaki Jilet Kesiği Nasıl Tedavi Edilir?

Kolda bulunan jilet kesikleri gözle kolayca görülebilen, gizlenmesi güç olan ve vücutta ömür boyunca kalıcı olan izlerdir. Kollara jilet veya başka kesici aletler ile kesikler atmak temelde bir psikolojik rahatsızlık değildir. Bazı psikolojik sorunların sonucu olarak bu alışkanlık edinilir. Bu psikolojik sorunlar tedavi edildiğinde ise jiletleme alışkanlığı terk edilir. Jilet yardımı ile yapılan kesikler ülkemizde ”faça” tabiri ile ifade edilir. Koldaki jilet izleri bir diğer tabir ile koldaki façalar kolda kolayca görülür. Yaş ilerledikçe bu izler daha belirgin hale gelir. Kollardaki jilet kesikleri kolay anlaşılan kesikler olduğu için bireyler bu görüntü ile topluma karışmaktan kaçınır. Bu izlerden utanan ve pişmanlık duyan kişiler, sosyal ilişkilerinde yeniden özgüven kazanmak adına bu izlerden kurtulmak isterler. Bir işe başlarken, ikili ilişki aşamasında iken ya da ileriye yönelik çocuk sahibi olma durumlarında bu izlerin ön yargı veya korku yaratacağını düşünen kişiler koldaki jilet kesiklerini yok etmek için estetik operasyonlara başvuruyor.

Jilet kesikleri, normal ameliyat kesikleri ve yara izlerinden farklıdır. Genelde yan yana ve çok sayıda izlerden oluşur. Ameliyat veya yanık izlerinde tek bir kesiğe müdahale etmek kolay iken ; jilet kesiklerinin uzunluklarının farklı olması yan yana ve daha sık olmaları tedaviyi zorlaştırır. Ayrıca bu kesikler farklı renk ve dokulara da büründüğünden normal estetik operasyonlar ile kolayca izlerden kurtulamazsınız. Bu izlerden dövme yaptırarak veya zımparalama işlemi uygulayarak kurtulmaya çalışan kişiler ise genelde durumu daha beter hale getirmiştir. Fakat son yıllarda geliştirilen bir lazer tedavi yöntemi ile koldaki jilet izlerinden tamamen kurtulmak mümkün.

Koldaki Jilet Kesiğinin Tedavi Yöntemleri

Koldaki Jilet Kesiği Nasıl Tedavi Edilir?

  • TCA Yöntemi: Deriyi katmanlar halinde soyarak, her katmandaki kesik izlerinin temizlenmesini sağlar. TCA, kuvvetli bir asittir. Koldaki kesikler için uygulanacak TCA miktarı kadın ve erkeğe göre değişir. Hatta kesiklerin bulunduğu bölgelere göre bile değişir. Genel olarak koldaki jilet izlerinin TCA yöntemi ile tedavisinde %40 oranında TCA kullanılır. Asit, belli oranda hazırlandıktan sonra kesik izlerinin olduğu bölgeye bir kulak çöpü ya da kürdan ile ince ince uygulanır. Yaklaşık 5 dakika bu bölgede bekletilen asit, karbonatlı su karışımı ile bol bol yıkanır. Ayrıca madecassol adlı kremi sabah akşam uygulanabilir.
  • Mikrodermabrazyon: Klinik tedavi yöntemidir. Bir dizi klinik tedavi yöntemi sonucunda kesik izleri tedavisi tamamlanır.
  • Kimyasal Peeling: Bu yöntem ile derinin üst katmanları soyularak alt katmandaki derinin dışarı çıkması sağlanır. Dermatologlar tarafından uygulanan bu işlemlerde ağır ve derin izler için fenol katkılı peeling uygulanırken, hafif ve yüzeysel izler için ise glikolik veya hidroksi asitler kullanılır.
  • Lazer Tedavisi: En güvenli ve etkili sonuçların alınabileceği yöntemdir. Lazer seanslarında kesiklerin bulunduğu ciltteki skar dokular lazer ışını ile yakılır. Bu işlem sonucunda yeni cilt tabakasının ortaya çıkması sağlanır. Lazer ile koldaki jilet kesiği tedavisinin riskleri ve yan etkileri çok azdır. Işın tedavisi sonucunda kolda hafif şişlik veya kızarıklık görülebilir.
  • Doğal Tedavi: Kolda bulunan jilet izlerine bebe yağı veya kantaron yağı uygulamak da izlerin geçmesini sağlar. Bu tedavi uzun sürelidir ve izlerin yüzeysel olduğu durumlarda işe yarar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.