Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolesterol Hastalığı

Fast food kültürünün tüm dünyada yayılması ile 30 yıldır birçok hastalık görülmeye başladı. Bu hastalıkların çoğu kalp ve damar hastalıkları ile ilgili. Çünkü fast food kültürü aşırı yağlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerin üretilip tüketildiği bir alan. Kişi tükettikçe doyma hissetmeyip daha da fazla tüketiyor. Bu durum insanların bedenini sindirim sisteminden tutun da nefes alıp vermeye kadar etkiliyor. Hal böyle olunca kroner kalp hastalıkları, kolestrol, kalp krizleri çok daha erken yaşlarda görülüyor. Bu yazımızda sizlere kolesterol hastalığından bahsedeceğiz. Kolesterol hastalığı nedir, kolesterol hastalığı belirtileri ve sebepleri nelerdir, ayrıca kolesterol hastalığı tedavisi nasıl olur ve de kolesterol hastalığından korunma yolları nelerdir; tüm bu soruların cevaplarını bu içerikte sizler ile paylaşacağız.

Kolesterol Hastalığı Nedir?

Kolesterol hastalığının nedeni; bir yağ çeşidi olan kolesteroldur. Bu yağ hayvansal kaynaklıdır. İnsanların kolesterol bulunan hayvansal ürünleri aşırı tüketmesi sonucu, vücutta kolesterol birikmeye başlar. Kolesterol insan vücudunda iki şekilde tanımlanır: İyi Kolesterol ve Kötü Kolesterol olarak. İyi Kolesterol yani LDL vücutta yağ seviyesinin normal olduğu durumları ifade eder. Yüksek kolesterol yani ”LDL ” Kötü Kolesterol anlamına gelir. Kötü Kolesterol, bu yağın kan damarlarında biriktiği ve hastalıklara sebebiyet vermesi ile bilinir. İnsanlarda LDL oranının yüksek HDL oranının düşük olması büyük bir risk durumudur. Kan damarlarında birikmeye başlayan kolesterol damar yolunu kapatır. Bu yüzden kanın geçişi engellenir. Bu tür durumlarda ani kalp krizleri, felç riski, damar tıkanıklığı ve böbrek yetmezliği gibi hayati risk taşıyan hastalıklar görülür. Günümüzde görülen kalp krizleri ve kalp damar yolu hastalıklarının en büyük nedeni üksek kolesterol yani ”LDL ” olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde ölüm oranlarının en yüksek olduğu hastalıklardan biridir. Kolesterol dediğimiz yağ türü karaciğerden hücrelere, hücrelerden ise karaciğere kan yolu ile taşınır. İyi kolesterol kan damarlarından hızlı bir şekilde taşınırken, kötü kolesterol kan damarlarının çeperlerine sürtünür ve sürtündükçe de burada ufak ufak birikmeye başlar. Burada biriken kolesterol kanın akışının yavaşlamasına ve ileri durumlarda damar tıkanıklığına neden olur. İnsanların vücutlarında bulunması gereken kolesterol değerli aşağıdaki gibi verilmiştir.

Bu oranların kırmızı kısmında yer alan kişilerin doktor kontrolünde kolesterol seviyesini dengelemesi gerekir.

Kolesterol Hastalığının Sebepleri

Aslında kolesterol hastalığının en önemli sebebi yemek yeme kültürü ve yemek alışkanlığıdır. Bundan kaynaklı birçok hastalık olduğu gibi, kolesterol hastalığı da en önemli hastalıktır. İnsanlarda kolesterol hastalığını sebepleri şunlardır;

  • Genetik faktörler,
  • Fast Food tüketmek,
  • Aşırı kilo- Obezite,
  • Aşırı yağlı yemekler tüketmek,
  • Bazı ilaçlar,
  • Bazı hastalıklar,
  • Stres,

Temelde bu faktörler kandaki kolesterol seviyesini etkiler. Kolesterol seviyesi kötü anlamda arttığında ise kişide çeşitli kalp ve damar problemleri görülmeye başlar. Bu yüzden sürekli olarak kolesterol ölçümleri yapılmalı. Sadece yaşlılar için değil çocuklarda bile sağlıksız beslenme sonucunda kolesterol ortaya çıkar ve buna bağlı ölümler yaşanabilir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolesterol Hastalığının Belirtileri

Kolesterol Hastalığı diğer hastalık türlerinden biraz daha farklıdır. Diğer hastalık türlerinde var olan belli başlı belirtiler maalesef Kolesterol Hastalığından görülmüyor. Uzun yıllarca yüksek kolesterol ile yaşayıp bir kalp veya damar hastalığına yakalanmadıkça durumun farkında olmayabilirsiniz. Çünkü kan dolaşımı sistemimizde hareket eden kolesterol bir farkına varmadan yavaş yavaş kan damarlarımızı tıkar. Bir belirtisi olmadığı için de günlük yaşamı etkilemez. Bu sinsice ilerleyen kolesterol ancak yapılan check-uplar yahut kolesterol testleri ile ortaya çıkar. Çok fazla olmamak ile birlikte Kolesterol Hastalığı bulunan bazı kişilerin göz, ayak ve el çevresinde kabarıklar oluşur. Bu kabarıklıklar yağ bezesi şeklindedir.

Bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun, kolesterol seviyenizi rutin olarak ölçtürmekte fayda var. Kalp ve damar hastalıkları ani ölümlere sebebiyet verecek türde tehlikeli olduğu için kolesterol dengesinin sağlanması önem arz ediyor. Kolesterol Hastalığını önlemek için kolesterol ölçümü yapılır. Hastanelerde kan tahlili ile kolesterol seviyenizi öğrenebilirsiniz. Daha sonra doktor kontrolünde kolesterol seviyenizin sizin için risk taşıyıp taşımadığını öğrenebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolesterol Hastalığının Tedavisi

  • Kolesterol ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur. Bu yüzden yapılan testler ve muayenelerde eğer kişinin kolesterol seviyesi yani kötü kolesterol olan LDL seviyesi yüksek ise acil müdahale edilmesi gerekir. Bu yüzden kötü kolesterol olan LDL seviyesinin düşürülmesi ve dengelenmesi için ilaç tedavisine başlanır. Piyasada kolesterol ilaçları kapsamında birçok ürün bulunuyor. Bu ilaçların hangilerinin ve nasıl kullanılması gerektiği kişiden kişiye değiştiği için mutlaka ama mutlaka doktorun önerdiği ilaçları kullanmak gerekir.
  • Bazı kişilerdeki kötü kolesterol olan LDL seviyesi riskli düzeyde olmayabilir. Bu durumda düşük kolesterol içere bir beslenme diyeti ile tedavi sağlanabilir. Daha lifli ve sebze- meyve ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Bunun yanında doğal yağlar kullanmalısınız. Ayrıca hayvansal yağları ve ürünler tüketmeyi de en az indirmelisiniz. Beslenme diyeti ile  günlük kalori ihtiyacınızın %7’sinden az ve kolesterol tüketiminizin de günde 200 mg’dan düşük olmasını sağladığını takdirde olumlu sonuçlar almaya başlarsınız.
  • Kolesterol düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Statinler, fibratlar, nikotinik asitler ve omega-3 yağ asitleri kolesterol ve LDL üretimini azaltıyor. Bu sayede kolesterol oranı dengeleniyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolesterolü Yükselten Gıdalar

Birçoğumuzun bilmediği birçok ürün vücudumuzdaki kolesterolü yükseltiyor. Bu ürünleri iyi bilerek günlük diyetinizden çıkarmanız gerekir.

Kolesterol içerikli ürünler: Bu ürünlerin çoğunluğu hayvansal kaynaklı ürünlerdir. Balık, tereyağı, peynir, kaymak, kefir, yoğurt, krema veya süt , sakatat çeşitleri, deniz mahsulleri, yumurta sarısı, salam, sucuk , sosis veya pastırma gibi ürünler tüketildiğinde kolesterolün yükselmesi desteklenmiş oluyor.

Doymuş yağ oranı yüksek ürünler: Doymuş yağ oranı yüksek ürünler oda şartlarında katı olan ürünler olarak ifade edilir. Bunlar; kuzu veya sığır eti, palmiye ve Hindistan cevizi yağı, tereyağı gibi ürünlerdir.

Trans Yağ barındıran ürünler: Trans yağ insan vücudunda sindirilemeyen ve kolesterolü yükselten yiyeceklerdir. Trans yağ ; gıdalarda af ömrü uzasın diye hidrojenizasyon işlemi uygulanması sonucunda oluşur. Genel olarak; margarin, cipsler, kızarmış patates ve fast- food ürünler ile fabrikasyon pastane ürünlerinde bulunur.

Kolesterolü Düşüren Gıdalar

Kolesterol oranınız yüksek ise bu durumda sağlıklı ve doğal ürünler tüketerek kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Balık; içerisinde yoğun oranda Omega-3 bulunur. Bu vitamin kandaki HDL yani iyi kolesterolü yükseltirken LDL yi ise düşürür. Bu sayede kan basıncı dengeye gelir ve damar tıkanıklığı riski azalır.

Yulaf; direkt olarak kullanımı ya da meyveler ile beraber tüketimi kandaki kötü kolesterol olan LDL’nin düşürülmesinde etkilidir.

Zeytinyağı; bu yağ diğer yağ türlerine göre hem bitkisel kaynaklı hem de az işlenmiş bir yağ çeşidi olduğu için kolesterol hastalarının yemeklerde bu yağı kullanması gerekir. Tabii ki azar azar oranlarda olmak kaydı ile.

Fındık; içerisinde yoğun oranda lif, doymamış yağlar ve E vitamini bulundurması yönü ile kandaki kolesterolü dengeler. Günlük beslenme diyetine 1 avuç badem ve fındık karışımını ekleyerek kolesterol seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında; yeşil ve siyah çay, soya fasulyesi, yeşil meyve ve sebzeler, soğan ve sarımsak, tropikal ve turunçgillerde kolesterolü dengeleyen ürünlerdir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.