Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolesterol

Kolesterol, bir lipide, yani bir yağ türüne verilen isimdir. Kolesterol hayvansal içerikli besinlerde ve aynı zamanda insan vücudunun tüm hücrelerinde yer alan mum gibi bir yapısı olan yağa benzer bir maddedir. Kolesterolün, yüksek kolesterol şeklinde bir çeşidi bulunmaktadır. Yüksek kolesterol ise LDL nin, yani kötü kolesterolün insan kanında birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İnsan kanının toplam kolesterolün ve kötü kolesterolün yüksek olması durumunda, HDL iyi kolesterolün düşük olması, insanlar için büyük bir risk oluşturmaktadır. İnsan kanında aşırı yüksek bir miktarda yer alan kolesterol yavaş bir şekilde damar duvarında birikmektedir. Bu tür durumlarda kalp krizi, damar tıkanması, böbrek yetmezliği ve aynı zamanda felç gibi hastalıkların ortaya çıkma riski tamamen artmaktadır. İnsan vücudunda yer alan yüksek kolesterol günümüzde en sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olmaktadır. Özellikle kalp hastalıkları için çok önemli bir risk faktörü olmaktadır.

Kolesterol Neden Olur?

Lipit adı verilen hayvansal yağlar ve aynı zamanda kolesterol, hücre zarının en önemli yapı taşlarından biridir. Ayrıca kolesterol kan yağları gibi düşünülüyor olsa da, onlardan tamamen farklıdır, yağ değildir. Kolesterol bir steroiddir ve steroidler kortizon adı verilen iltihapla savaşma gibi bir işlevi olan antienflamatuvar maddeleridir. Kolesterol insan vücudunun ihtiyacına göre her gün farklı bir oranda üretilen, insan vücudunun en önemli yapı taşlarından birisidir.

Kolesterolün oluşma sebeplerinden biri aile geçmişinde böyle bir rahatsızlığın görülmesi, yani genetik özelliklere bağlı olarak ortaya çıkmasıdır. Daha sonraki sebepler ise, yüksek oranda yağ içeren besinlerin tüketilmesi ve çok yağlı bir beslenme programının olmasıdır. İnsanların aşırı kilosundan dolayı tansiyon hastalığı ortaya çıkmaktadır. Diyabet, birtakım hastalıklar ve aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanılması gereken bazı ilaçlar sonucunda tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda ise kan damarlarının tamamı tıkanan kadar herhangi bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Bazı insanlar da ise cildin atlında küçük bir yağ birikintisi oluşabilir.

İnsan vücudunda yer alan kanın kolesterolün ortaya çıkmasına neden olan ve kolesterol düzeyini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar, kalıtım, beslenme alışkanlığı, stres ve şişmanlık gibi sebeplerdir. Özellikle doymuş yağların hepsi ve trans yağlar kolesterolün ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Kolesterolün oluşmasında tüketilen besinler haricinde, genler tarafından da oluşabilir. Kolesterol hastalığı bireye anne ya da babasından genetik olarak geçebilir. Hareketsiz yaşam da kolesterolün ortaya çıkmasındaki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sigara ve alkol kullanımı da en önemli sebeplerden biridir. İnsanların stresli bir hayatının olması da etkilemektedir.

Kolesterolün Belirtileri

Kolesterol hastalığı anjin ve aynı zamanda inme gibi ciddi hastalıklara bağlantılı olmaktadır. Kalp hastalığı kalbe kan gönderen ve böylece beslenmesini sağlayan arterlerin ebat olarak daralmasına neden olmaktadır. Kolesterol ve aynı zamanda atık ürünler gibi yağlı maddeler, kalp damarlarından biri olan arterlerin içerisinde yoğun bir şekilde birikir. Bu birikme durumuna plak adı verilmektedir ve plak kanın arterler içerisindeki akşını tamamen engellemektedir. Kalbe giden kan akışının azalması sonucunda göğüs ağrısı, bacak ağrısı gibi birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Kolesterolün çok belirgin bir belirtisi yoktur ama kolesterolün yavaş yavaş yükselmesi ile birtakım ciddi hastalıklara neden olabilir. Kısa bir süre içerisinde oluşan bir belirtisi bulunmamaktadır ama zamanla kolesterolün yükselmesi ile birlikte damarlarda yaş birikir ve bu da kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Kolesterolün Tedavisi

İnsanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kolesterol seviyesi değerlerini dengede tutmak için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. LDL kolesterol adı verilen kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Özellikle kolesterol seviyesi düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak yüksek kolesterolün düşürülmesi için kullanılan ilaçların zararının olup olmadığının henüz kanıtlanmış bir araştırması bulunmamaktadır. Bazı doktorlar zararlı bulurken, bazıları ise zararsız bulmaktadır. Yüksek kolesterolün tedavisi için ilk uygulanması gereken yöntem ise düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslendiğiniz zaman hem normal bir kiloya kavuşabilir hem de yüksek kolesterolü olması gereken değerlere getirebilirsiniz.

Kolesterol değerlerinin normal seviyede olmasını sağlamanın en iyi çözümü diyet yapmaktır. Yaşam tarzınızda mutlaka değişiklik yapmanız gerekmektedir. İlk olarak katı yağ tüketimini sınırlamanız gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızın yüzde yedisinden daha az ve aynı zamanda kolesterol tüketiminiz günde iki yüz mg den daha düşük olması gerekmektedir. Ayrıca kilo vermek, sigara içmemek ve düzenli olarak spor yapmak da kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olacak diğer faktörlerdendir. Kolesterolün normal değerler arasında yer alması için, kolesterol düşürücü ilaçların, diyet ve egzersizlerin yeterli olmadığı zamanlarda kullanılması gerekmektedir. Kolesterol için kullanılan ilaçlar, daha çok statinler, fibratlar, nikotinik asitler ve aynı zamanda omega-3 yağ asitleri olmaktadır. Statinler türü ilaçlar daha çok kolesterol ve aynı zamanda yüksek kolesterol olan LDL üretimini de azaltmaktadır. Bu ilaçlar insan vücudu tarafından iyi bir şekilde tedaviye cevap vermekte ve aynı zamanda yüksek kolesterol için kullanılır. Fibratlar ise    yüksek kolesterolün normal değerler içerisinde olmasına yardımcı olur fakat kolesterol üzerinde etkisi biraz düşüktür. Nikotinik asit, VLDL değerlerinin normal seviyelerde olmasına ve düşük kolester9ol değerlerinin ise yükseltilmesine yardımcı olmaktadır. Bu tür ilaçların birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler, yüzün kızarması, kaşıntı ve aynı zamanda karaciğer hastalıklarıdır. Omega-3 yağ asitleri ise yüksek triliserid, düşük tansiyon ve ayrıca orta kolesterol değerlerine sahip olan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı

Düzenli egzersiz ve aynı zamanda diyet yapan bireylerde, kolesterol seviyesinde herhangi bir düşüş olmazsa, bu durumda ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. Kolesterol ilaçlarının düzenli ve miktarına uygun bir şekilde kullanılması durumunda kolesterol seviyesi normal değerler arasında yer alacaktır. Kolesterolün yüksek olması durumunda, ilaç kullanımın yanı sıra egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve diyet yapmak gereklidir. Kolesterol tedavi yöntemlerinden biri olan ilaç kullanımında, birtakım yan etkiler ortaya çıkmaktadır. İlaçların bırakılması durumunda yan etkiler tamamen ortadan kalkar ve aynı zamanda insan vücudunda kalıcı bir etki bırakmaz.

Kolesterol hastalığını birtakım besinleri daha sık bir şekilde tüketerek doğal yöntemlerle kontrol altına alabilirsiniz. Mesela, yulaf yiyebilirsiniz, çünkü yulaf yüksek kolesterolü düşürmekte çok başarılı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda yulafa ek olarak besin lifi içeriği olan elma, armut, erik gibi meyveleri de çok sık bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Kuru yemiş grubunda yer alan fındık, kolesterolü düşüren besin maddelerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda fındık E vitamini, lif ve doymamış yağ açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır. Günde bir avuç fındık tüketebilirsiniz. Omega-3 açısından çok zengin bir besin kaynağı olan balık düşük kolesterolü normal seviyelerde olmasına yardımcı olmaktadır. Balık kan basıncını düzenler ve damar tıkanıklığı riskini düşürmektedir. Zeytinyağı, tereyağı ve ay çiçek yağı gibi diğer yağlara göre, daha az işlem görmüş sağlıklı olan yağları kullanmalısınız. Zeytinyağını günde düzenli olarak iki yemek kaşığından daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.