Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterolün ciddi sorunlara yol açabileceği gibi bu sorunu yenmek için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımının meydana getireceği sorunlar çok daha büyük sıkıntılara sebep olabilir. Bu yüzden günümüzde kolesterol ilaçlarının yoğun bir şekilde tüketilmesi yerine kolesterolü düşüren ve düzeyini dengeleyen besinlerin yeterli miktarda alınmasına yönelik tavsiyeler sunuluyor. Kalp ve damar rahatsızlıkları ile doğrudan bir bağı olduğu bilinen kolesterol için ne zaman ilaçlara başlanması gerektiği hala netleştirilememiş durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda uzmandan ilaç önerisi alana dek sağlığımızı korumak için kolesterolü düşüren besinleri tüketmekte fayda var.

Kolesterolü Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Kolesterolü düşürmek için uzmanların verdiği tavsiyeler arasında şunlar bulunuyor:

  • Bol vitaminli yiyecekler tüketin.
  • Fazla yumurta tüketmemeye özen gösterin.
  • Doymuş yağdan olabildiğince uzak durun.
  • Obezite ve fazla kilo gibi sorunlarla karşılaşmamak için sağlıklı bir şekilde ne gerekiyorsa yapın.
  • İçki, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara bulaşmayın.

Kolesterole İyi Gelen Besinler

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak bazı besinlerin kolesterol şikayetlerine iyi geldiği ve kolesterolü düşürdüğü biliniyor.

1. Keten Tohumu

Kolesterol tedavisinde en sık kullanılan besinlerden biri de keten tohumudur. Antioksidan etkisi bulunan ve lif açısından oldukça zengin olan keten tohumu her ne kadar önemli faydalara sahip olsa da tüketimi esnasında dikkatli olma gereksinimini de beraberinde getiriyor. İki ay süresince günde bir yemek kaşığı kadar öğütülmüş haldeki keten tohumunu tüketerek kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Diğer taraftan bağırsak hareketlerini düzenleme ve kilo verme gibi konularda da keten tohumu size yardımcı olacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken konu şudur ki; keten tohumunu uzun süreli ve bol miktarda kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca hamilelik döneminde ve yumurtalık, meme kanseri gibi rahatsızlık dönemlerinde bu besinin tüketilmemesi gerekiyor.

2. Alıç Çayı

Günde 2-3 fincan dolusu alıç çayı içerek kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. C vitamini bakımından gayet zengin bir çay olan alıç çayı, iki aylık bir vadede kolesterol düzeyinde önemli bir katkı sağlıyor. Kalp ve damar dostu olarak bilinen alıç, antioksidan etkiye de sahip. Tavsiye edilen maksimum tüketim miktarı ise günlük 3 fincan.

3. Adaçayı

Dozunda tüketildiği zaman bağırsak ve mideye son derece yararlı olan adaçayı, kolesterolü düşürüp sağlık açısından kişiye ciddi katkı veren bir içecek. Günde iki fincan içerek adaçayının antioksidan özelliğinden faydalanabilir ve bir yandan kolesterolünüzü düşürürken bir yandan da sakinleşebilirsiniz. Son olarak adaçayının aşırı tüketiminin karaciğer başta olmak üzere bazı rahatsızlıklara sebep olabileceğini unutmayın.

4. Kefir

Bir su bardağı dolusu kefiri her gün tüketerek bu mucizevi içeceğin kemik güçlendirici, vücut direncini artırıcı, kolesterol değerlerinde düşüş sağlayıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

5. Yulaf ve Arpa

Yulaf ve arpa lif açısından son derece zengin iki besindir. Bu iki gıdayı günlük yaklaşık olarak 40 gram tüketerek kolesterol düzeyinizi dengede tutabilir, eğer yüksek kolesterol şikayetiniz varsa bu şikayeti azaltabilirsiniz. Yulaf ve arpa tüketimi ile bağırsak tembelliğinin de önüne geçebilirsiniz.

6. Çekirdekli Üzüm

Yaşlanmayı geciktiren, cilde büyük faydaları olan üzüm çekirdeği antioksidan etkisine de sahip. Günlük 150-300 mg arasında tüketimi önerilen çekirdekli üzüm ile kolesterol düzeyinizi alt seviyelere çekebilirsiniz.

7. Ceviz

Omega 3 bakımından son derece zengin bir yiyecek olan ceviz, taze olarak yendiği durumda kolesterol seviyesinin düşürülmesine katkı sağlıyor. Günde 30 gram kadar ceviz tüketerek siz de kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

8. Kişniş

Aşotu olarak da bildiğimiz ve genelde et yemeklerini tatlandırmak için kullandığımız kişnişten günde 1-2 çay kaşığı miktarınca tüketmek kolesterol şikayeti olanların problemlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Tansiyon düşürücü etkisi de bulunan kişnişi fazla tüketirseniz unutkanlık ve baş dönmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın.

9. Balık

Haftada iki gün sofranızda balığa yer açmaya çalışın. Düzenli balık tüketimi ile yüksek kolesterol şikayetleri en aza indirgenebilir. Balık kadar balık yağı da kolesterol düşürücü olarak önemli katkılar sağlıyor. Günlük 500-1000 mg arası balık yağı tüketimi de yüksek kolesterol rahatsızlığı olanlara tavsiye ediliyor.

Çay Kolesterolü Yükseltir mi?

Kimileri çayın kolesterolü yükselttiğini söylese de bu bilgi aslında doğru değil. Siyah çay, kan yağının azalmasını sağlıyor ve üç haftalık bir süreçte düzenli olarak tüketilmesi halinde kandaki yağ oranında ciddi bir düşüş görüldüğünü belirtiliyor.  Tabi bu durumda olabildiğince dengeli tüketime dikkat etmek gerekiyor. Zira çayın tüketimin abartılması durumu bedende başka sorunlara sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.