Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolestrole Ne İyi Gelir?

Kolesterol, kandaki yağların (lipidler) içinde bulunan ve yapısal olarak balmumunu andıran bir maddedir. Vücudumuz, sağlıklı hücre yapılanmasına devam edebilmek için kolesterole ihtiyaç duymaktadır. Fakat kolesterol değerlerinin yüksek olması özellikle kalp hastalıkları riskini artırmaktadır.

Kolesterol vücudun ihtiyacı olduğundan çok fazla miktarlara ulaştığında tehlikelidir. Yüksek kolesterol ya da düşük yoğunluklu lipoprotein, kısaca LDL (low-density lipoprotein), tıp dilinde hiperkolesterolemi olarak bilinmektedir. Kolesterolün yüksek olmasına kötü kolesterol de denilmektedir.

Bir insanda kolesterol düzeyinin artması halinde, kan damarlarının içinde yağ depolanması gelişmektedir. Sonuç olarak bu biriken yağlar arterler (damar yolu) içinde kan akışını engellemektedir. Bundan dolayı, kalp ihtiyacı olan oksijen bakımından yeteri kadar zengin kanı elde edemez. Bu durum da kalp krizi riskinin artmasına sebep olmaktadır. Beyine yeterli kan ulaşmasını önleyebildiği için, felç ve inme riski de olabilmektedir.

Yüksek kolesterol kalıtımsal olabilmektedir. Fakat genellikle, sağlığa uymayan seçimler nedeni ile oluşmaktadır. Bunun dışında kolesterol, ırk, cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste oluşabilmektedir. Ama neyse ki kolesterol önlenebilir ve tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve meditasyon gibi bazı faktörler, yüksek kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Kolestrole Ne İyi Gelir?

Yüksek kolesterole iyi gelen ve yüksek kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olan, doğal besinler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Kişniş Tohumu

12-Amazing-Benefits-Of-Coriander-Seeds

Araştırmalar kişniş tohumunun toplam kolesterol, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid değerlerini düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca kişniş tohumu, hipoglisemik etki göstererek diyabet kontrolünü de sağlamaktadır.

 • İki çorba kaşığı kişniş tohumu tozu, bir fincan sıcak suya eklenir.
 • Kaynatılır ve ardından süzgeçten geçirilir.
 • Günde bir ya da iki defa içilir ve tercihe göre içine süt, şeker ve kakule de eklenebilir.

2.Soğan

red-onion

Kırmızı soğan yüksek kolesterol için faydalıdır. Hong Kong bilim insanları soğanın, kötü kolesterol değerlerini düşürdüğünü ve iyi kolesterol değerlerini yükselttiğini keşfetmişlerdir. Bu da kalp krizi riskini azaltmaktadır.

 • Bir çorba kaşığı soğan suyu ile bal karışımından elde edilen içecek günde bir defa tüketildiğinde, kolesterol değerlerinin dengelenmesi sağlanacaktır.
 • Bir adet ince doğranmış soğan ile çeyrek çorba kaşığı biber, bir fincan ayrana eklenip düzenli olarak tüketildiğinde, faydasını gösterecektir.
 • Soğanın yanı sıra, zencefil ve sarımsak da beslenme listesine eklenmelidir.

3.Hint Altın Çileği

indian-gooseberry

Hint altın çileği (Hint bektaşi üzümü), doğal hipolipidemik bir madde olarak etki göstermektedir. Bu, serum içindeki lipid yoğunluğunun azaltılmasının sağlanması anlamına gelmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre Hint altın çileği, anti-hiper lipidemik, anti-aterojenik ve hipolipidemik özellikler göstermektedir.

Bir çay kaşığı Hint altın çileği tozu ya da kurutulmuş ve toz haline getirilmiş Hint altın çileği, bir su bardağı ılık suya eklenerek, her sabah aç karnına içildiğinde, kolesterole iyi gelmektedir.

4.Elma Sirkesi

Apple-cider-vinegar

Elma sirkesi, hem toplam kolesterol değerlerini hem de trigliserid değerlerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca elma sirkesi, asit reflü, yüksek tansiyon, gut ve üst solunum yolları enfeksiyonları gibi hastalıklar için de faydalıdır.

Bir çay kaşığı organik elma sirkesi, bir su bardağı suya eklenip, en az 1 ay boyunca, günde 2-3 defa tüketildiğinde faydasını gösterecektir. Ayrıca, bu karışımda sirke miktarı kademeli olarak artırabilir.

5.Portakal Suyu

Orange-juice-fruits

Günde üç bardak taze sıkılmış portakal suyu içmek, kandaki yüksek kolesterol seviyesinin düşmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Portakal suyu kolesterol için faydalıdır, çünkü C vitamini, folat ve flavonoid bakımından zengindir.

Yapılan bir araştırmaya göre, günlük tüketilen 750 mililitre saf portakal suyu, iyi kolesterol (HDL) ve trigliserid değerlerinin yükselmesine ve yüksek kolesterol hastalarında da kötü kolesterol / iyi kolesterol (LDL/HDL) oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

6.Hindistan Cevizi Yağı

coconutoil

İçeriğinde bulunan doymuş yağa rağmen Hindistan cevizi yağı, yüksek kolesterol için faydalı olan doğal bir iyileştiricidir. Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterolün (HDL) artmasını ve LDL/HDL oranının yükselmesini sağlayan lorik asit içermektedir. Buna göre Hindistan cevizi yağı, ne çok ne de az olmak üzere, beslenme listesine eklenebilir. Gün içinde 1 ile 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı idealdir. Ayrıca, rafine edilmiş ya da işlem görmüş Hindistan cevizi yağları kesinlikle tüketilmemelidir.

7.Yulaf Ezmesi

Oatmeal_shutterstock_173846588_RT

Bir kase dolusu yulaf ezmesi, kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olan en iyi yöntemdir. Çözünür lif kaynağı olan yulaf ezmesi, kolesterol emilimini azaltmakta ve kötü kolesterol düzeyini düşürmektedir. Bir buçuk su bardağı pişmiş yulaf ezmesi ya da bir bardak yulaf kepeği, yaklaşık olarak 3 gram çözünür lif ve beta glukan içermektedir.

8.Balık Yağı

sd4nb8hg-1349329460

Balık yağı ile uskumru, ton balığı, alabalık, ringa, somon, lüfer ve sardalye gibi yağlı balıklar, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindirler. Balık yağı veya yağlı balıklar, trigliserid (kan içinde bulunan yağlar) düzeyinin düşmesine ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Günde, yaklaşık bir ile dört gram balık yağı tüketilmesi faydalıdır. Eğer vejetaryen ya da vegan beslenme durumu varsa, keten tohumu yağı da omega 3 yağ asitleri içeriği nedeniyle etkili olacaktır.

9.Kırmızı Pirinç Mayası

7d2cec0ee88a

Kırmızı pirinç mayası, monacolins olarak bilinen bir bileşen içermektedir. Monacolins, kolesterol sentezinin kısıtlanmasına ve bundan dolayı da, kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Pirincin, kırmızı maya (Monascus purpureus) ile fermente olması sonucu oluşan kırmızı pirinç mayası, binlerce yıldır Çin’de tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Ayrıca, kırmızı pirinç mayası tablet şeklinde eczanelerden temin edilebilmektedir.

Günde bir ya da iki defa tüketilen, 1200 ile 2400 miligram kırmızı pirinç mayası takviyesi, yüksek kolesterole iyi gelmektedir. Fakat bu takviyelerin uzun süre kullanılması halinde doğuracağı sonuçlar hakkında net bilgiler yoktur.

Bu arada, bazı kırmızı pirinç mayası ürünleri lovastatin bileşeni ve diğer birtakım kimyasallar içerdiği için, yan etkiler yaşanmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı yapılacak en doğru hareket, doktor tavsiyesi alındıktan sonra, bu ürünleri kullanmak olacaktır.

NOT: Hamile ve emziren kadınların kullanması uygun değildir ve zararlıdır.

10.Kabuklu Yemişler

Mixed-Nuts-1

Ceviz, badem, yer fıstığı, fındık, antep fıstığı ve pekan cevizi gibi kabuklu yemişler ve tohumları, bitkisel sterol ve lif içeriği sayesinde, yüksek kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de ceviz, toplam kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak fakat asla aşırı miktarda olmayan kabuklu yemiş tüketimi, kolesterole iyi gelmektedir.

11.Bitter Çikolata

darkchocolate

Bitter çikolata kötü kolesterolün düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükseltilmesine yardımcı olmaktadır. Bitter çikolatada bulunan teobromin bileşeni de, iyi kolesterol düzeyini artırmaktadır. En az % 60 oranında kakao içeren çikolatadan, düzenli olarak 1 ya da 2 küçük parça tüketilmesi faydalıdır.

12.Diğer Besinler

14

Kolesterole iyi gelen ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan diğer doğal besin kaynakları ise şu şekildedir;

 • Soya fasulyesi ve soya ürünleri (bitki bazlı protein içerirler)
 • Yeşil çay
 • Zeytinyağı (kalorisi yüksek olduğundan aşırı miktarda tüketilmemelidir)
 • Avokado
 • Sarımsak.

Yüksek Kolesterol Riski

Bazı faktörler yüksek kolesterol riskini artırabilmektedir. Bu risk faktörleri ve risk altında olan kişiler de şu şekildedir;

 • Sigara
 • Obezite
 • Geniş bel çevresi
 • Kötü beslenme
 • Hareketsizlik
 • Hipotiroidizm
 • Diyabet.

Bulgu ve İşaretler

Yüksek kolesterol herhangi bir semptom meydana getirmemektedir ve ancak kandaki kolesterol düzeyi kontrol edildiğinde fark edilmektedir.

Tanılama ve Testler

Lipid panel testi yardımıyla, trigliserid ile birlikte, toplam LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) düzeyleri ölçülebilmektedir. Kolesterol düzeyinin, kan içinde olması gereken sağlıklı değerleri aşağıda belirtilmiştir;

 • Toplam kolesterol: 200 mg/dL değerinden daha az.
 • LDL (kötü kolesterol): 100 mg/dL değerinden az.
 • HDL (iyi kolesterol): 40 mg/dL değerinde ya da daha yüksek.
 • Trigliserid: 150 mg/dL değerinden daha az.

Koruyucu Tedbirler

Kalp sağlığına benzer şekilde, kolesterol değerlerinin de normal şekilde tutulabilmesi için, alınacak olan bazı tedbirler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Tuz oranı düşük gıdalar tüketmek, meyve, sebze ve tam tahıl bakımından zengin beslenmek
 • Hayvansal yağ içeren gıdaları daha az oranda tüketmek
 • Kilo kontrolüne dikkat etmek, aşırı kilo almamaya özen göstermek
 • Sigarayı bırakmak
 • Haftada hemen her gün, en az 30 dakika egzersiz yapmak
 • Alkol tüketimine kısıtlama getirmek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.