Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolin Faydaları

Beslenme alışkanlığını hepimiz küçük yaşlardan itibaren kazanırız. Vücut gerekli olan faaliyetleri sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçları da besinlerden elde ederiz. Bu besinleri ise vücudumuzun işleyişine ve ihtiyaçlarına göre tüketmeliyiz. Küçük yaşlarda kazanılan sağlıklı beslenme sağlıklı bir gelişime işaret eder. Küçükken tadı pek hoşumuza gitmeyen şeyleri ailelerimiz zorla yedirirdi bunun sebebi ise tadı her ne kadar kötü gelse de vücudumuzun bu besinlere ihtiyacı olduğunun farkında olmalarıdır. Bu alışkanlık küçük yaştan itibaren kazanılırsa kişi gündemimizde olan birçok hastalıktan en az şekilde etkilenir. Bu hastalıklar her geçen gün insanları olumsuz etkilemekte ve yakalandıktan sonra da beslenme ile maalesef düzelmeyen hastalıklardır. Her ne kadar sağlıklı beslensek de bazen eksik aldığımız vitaminler bu besinlerin sağlık değerini hiçe sayabilir. Eğer vücudumuzdaki hücreler bu besinden faydalanamıyorsa o besinin sağlık açısından zenginliği olmaz, kişiye sadece kuru bir tokluk hissinin yanında hiçbir şekilde fayda etmez. Vitaminler ikiye ayrılmaktadır. Bu vitaminler yağda ve suda eriyen vitaminlerdir. Bu vitaminleri aldığımız takdirde hücrelerin bu vitaminden yararlanması için de daha doğrusu sindirebilmesi için de ayrıca vitaminlere ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de kolindir.

Kolin Nedir?

Kolin artık günümüzde bir besin maddesi olarak kabul edilse de vücudumuzdaki işleyişi bir vitaminden farksızdır. B vitamini içeren kolin, vücudumuz için oldukça önemli ve sağlıklı olan bir besin maddesidir. Kolin özellikle sindirim konusunda etkilidir. Dediğimiz gibi eğer sağlıklı ürünler tüketiyor ancak sağlıklı beslenmenin gerektirdiği bir hastalığa yakalanmışsanız vücudunuzda kolin eksikliği olabilir. Kolin vitaminlerin emilimini ve sindirilmesini sağlar. Eğer siz yağda çözünen bir vitamin almış iseniz yine de bu vitaminin eksikliğini yaşıyorsanız muhtemelen vücudunuzda kolin eksikliği var demektir. Çünkü kolin bu vitaminlerin hücrelerce emilimini sağlamakta ve bunlar için de gerekli yağ oranını da dengede tutarak o vitaminin hücre içine geçişini kolaylaştırmaktadır. Kolin eksikliği durumunda bu besinler hiçbir şekilde vücudumuzda emilim sağlayamaz ve vücudumuzda bu katı maddelerin atıkları ile şişerek ödem oluşumuna sebep olmaktadır.

Kasların ve diğer hareket halinde olması gereken organlarımıza gerekli olan enerjinin emilimini sağlamak için kolin oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı kas ve kas hücrelerinde oldukça fazla miktarda bulunur. Ancak düzenli bir şekilde kolin alındığı takdirde kas hücrelerindeki kolin aktif hale gelir. Yağlı bir yapıya sahip olan kolin, aynı zamanda suda eriyen vitaminlerin de emilimini kolaylaştırmaktadır.

Kolin Faydaları Nelerdir?

Kolin içeren besinler genellikle vücudun ihtiyacı olan protein yapıda olan maddelerdir. Bu maddeleri tüketmek hem kolin alımında hem de diğer anlamlarda da kişiyi sağlıklı bir hale getirebilir. Kişinin alınan vitamini sindirebilmesi ve hücre içerisine alınması için kolin içeren besinler kişinin başta hafıza olmak üzere daha birçok işlevsel organına iyi gelmektedir

1. Psikolojinin Gelişmesine Olumlu Katkı Sağlar

Kolin aynı zamanda psikolojiyi de etkilemektedir. Eksikliğinde kişi kendini halsiz yorgun ve depresyona da hissederken yeterli alımında kolin kişinin psikolojisini de sağlıklı bir hale getirebilir ve kişinin hareketli kalabilmesine de yardımcı olur

2. Kilo Vermeye Yardımcı

Kolin sayesinde vücutta sindirilmeyen, tüketilen madde vücutta depolanan ve bu depolanan maddeler de kişide ödeme sebep olurken yeterli kolin alımında bu kişinin kendini daha ferah hissetmesine ve kilo veriminde oldukça işine yaramaktadır.

3. Sporcular için Faydalı

Eğer bir sporcu iseniz herkesten fazla koline ihtiyacınız var demektir. Çünkü en yorgun anınızda bile beklenilen performansı sergilemek için kolin sizlere yardımcı olabilmek adına her an hazırdır.

Özellikle kas ve kas hücrelerinde bulunduğunu söylediğimiz kolin aynı zamanda uygun olduğu dozda alınırsa kişinin büyümesinin düzgün olmasında da rol oynamaktadır.

4. Karaciğer Yağlanması Önlenir

Vücutta depo edilen yağların yakımı için sadece enzimler yeterli olmamaktadır. Buna bağlı olarak da bazı vitaminlere gereksinim duyabiliriz. Bu şekilde kullanılan vitaminlerden biri de kolindir. Kolin sayesinde karaciğerde oluşabilecek yağlanmalar önlenir ve vücudun yağ dengesi oranlanır

Aynı zamanda kişinin hafızasının kuvvetlenmesine ve kişinin akıl sağlığını koruması için de kolin oldukça etkilidir.

Kolinin diğer yağlardan farkı da suya karşı dayanıksız olmasıdır. Yani herhangi bir fazla tüketim durumunda kolini vücuttan atabilmek için bol miktarda su içmek yeterli olabilir.

5. Bağırsak Emilimine Yardımcı

Sindirim sisteminin olumlu etkilenmesi için de koline ihtiyaç duyulur. Özellikle bağırsaklarda gerçekleşen emilim esnasında gerçekleşen olaylar esnasında oldukça işe yarayan ve emilimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan yine kolindir.

Eğer kolin eksikliğiniz var ise mutlaka uzman bir hekimden yardım almalısınız.

Kolin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Kolin eksikliği oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer kişide kolin eksikliği görülüyorsa ve bununla ilgili ciddi problemleri varsa kişi kolini dışarıdan bir takviye olarak almalıdır. Kişinin kolin almaması durumunda birçok hücresi sindirim için gerekli enerjiyi bulamaz ve gerekli olan yağ dengesini sağlayamayıp hücre içi yağ oranını artırabilir. Kolin eksikliği kadar fazlasının da zararları mevcuttur. Kişinin gerekli olan enerjiyi sağlayamaması, kolinin en büyük hissettirdiği kayıplardan biridir. Eğer kişide kolin eksikliği saptanırsa uyku düzeninden tutun da büyüme bozukluğuna kadar olumsuz etkisi mevcut olacaktır. Kolin özellikle beyin üzerinde büyük bir yere sahiptir. Eğer kişi kolin eksikliği yaşarsa beyne bağlı olarak gerçekleşen hafıza bozukluğu, unutkanlık gibi olumsuz etkiler kişide görülebilir.

Eğer kişi çok fazla kolin vitamini tüketirse her şeyde olduğu gibi bunun da zararlarını görecektir. Yağlı bir yapıya sahip olmasından kaynaklı kişideki kolin fazlalığı kişinin vücudunda fazla ödeme sebep olabilir. Bununla beraber kişi kendini balık gibi kokuyor hissedebilir. Aynı zamanda vücutta gereksiz yağ birikimi demek kişinin hareketsizliği anlamına gelir ki bu da kişiyi depresyon haline sokmaya yetecektir. Aynı zamanda kişide yağ birikiminden kaynaklı düşük tansiyona da sevk ederek bu hastalıkların başlangıcına neden olur. Eğer kişi çok fazla alkol tüketiyorsa vücut bu zaman içerisinde daha fazla koline ihtiyaç duyar ve kişiye bunu hazımsızlık ile belli edebilir. Kolinin bir diğer etkisini kaybetmesini sağlayan faktör de kolin içeren ürünlerin pişme aşamalarıdır. Kolin içeren ürünler genellikle pişirilir ve öyle tüketilir ancak bu kolinin işlev kaybına sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı kolin içeren besinleri genellikle haşlayıp ve suyundan da faydalanmak gerekmektedir. Kişi eğer düzenli bir beslenme sonucunda kolin alımını yeterli düzeye getirebiliyorsa oldukça sağlıklı bir gelişim göstermesi normaldir. Kolin içeren besinler ise genellikle protein ağırlıklı ürünlerdir. Et, yumurta, süt gibi ürünler oldukça yüksek miktarda koline rastlamak mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.