Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon kanseri, sindirim sisteminin alt kısmında bulunan, bir çeşit kalın bağırsak kanseridir. Çoğu kolon kanseri çeşitleri küçük olarak, polip isimli iyi huylu kanser hücresi olmayan hücrelerin kümelenmesi ile ortaya çıkar. İlerleyen zamanla birlikte bu kümelenmiş olan polipler, değişime uğrayarak kolon kanserine sebep olurlar. Polipler ufak boyuttadır ancak çok sayıda üretilirler. Sırf bu yüzden kolon kanserinin ne zaman ortaya çıkabileceği belli olmadığı için sık sık rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bu tip bir kanser çeşidi erkeklerde en sık rastlanan üçüncü ve kadınlarda en sık rastlanan 4. kanser çeşididir. Risk faktörleri aile geçmişinde bulunan kolon kanserini kapsamaktadır. Hastalığın oluşumu poliplerden olduğu için, bu poliplerin ortadan kaldırılması, hastalığın oluşmasını engelleyecek niteliktedir. Hastalığın teşhisi için sizlere yardımcı olabilecek bir belirtiler listesi yazımızın devamında verilecektir. Bu belirtiler doğrultusunda bir doktora giderek size yapılacak olan biyopsi ve benzeri teşhis işlemleri ile hastalığın teşhisini yaptırabilirsiniz.

Kolon Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Kolon kanserinin sebepleri çoğu zaman açık değildir. Yani hastalığın oluşmasına direkt olarak etki eden bir etmen bulunmamaktadır. Ancak uzman doktorlara göre bu hastalığın sebebi, sağlıklı olan hücrelerin bir değişim ile tehlikeli ve ölümcül bir hale gelmesidir. Sağlıklı olan hücreler bölünmeye ve büyümeye devam ederler. Ancak bu hücreler kanserojen hale geldiklerinde kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve bölünmeye başlarlar. Etraflarında bulunan dokuları ve yapıları işgal edip, vücudun diğer kısımlarına yayılırlar.

Mantar şeklinde bulunan polipler, ilk olarak kümelenmeye başlarlar. Bu kısım kanser öncesi kısım olarak isimlendirilir. Devam eden süreçte kolona yapışırlar. Polipler kanserojen hale gelmeden önce, onları ortadan kaldırmak kolon kanserini engelleyecektir.

Ayrıca kalıtsal gen mutasyonu da kolon kanseri riskini arttırır. Aile arasında genetik olarak geçiş yapabilen bir hastalıktır ancak oldukça düşük bir ihtimaldir. Aile fertlerinin herhangi birinde bulunan kolon kanseri, sizdeki kolon kanseri oluşma riskini arttıracağı için rutin kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayınız.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insanda erken safhalarda herhangi bir kolon kanseri belirtisine rastlanmaz. Ancak belirtiler ortaya çıktığında kanserin yerine ve büyüklüğüne göre çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları;

1.Bağırsak Sorunları

erkeklere_tuvalet_duzenlemesi_h51283

Kolon kanseri kalın bağırsağa bağlı olan bir kanser türü olduğu için bu organda belirtilerin oluşması oldukça muhtemeldir. Bu belirtiler arasında bağırsak hareket değişiklikleri ve sorunları, kabızlık, ishal ve dışkıda meydana gelen değişimlerdir. Ayrıca dışkıda rektal kanamalarda görülmesi olasıdır.

2.Mide Rahatsızlıkları

462622505-thinkstock-adet-duzensizligi-karin-agrisi-mkl

Kolon kanserinin bir diğer belirtisi de mide ağrılarıdır. Oluşan mide sorunları rahatsız edici seviyededir, mide krampları, gaz oluşumu ve çeşitli ağrılar meydana gelir. Ayrıca kusma durumu da mide rahatsızlıkları arasında sayılabilmektedir. Bu yüzden kolon kanseri belirtilerinden olan kusmayı da bu konu altında belirtmek gerekir.

3.Halsizlik

bu-agrilar-erkekleri-korkutuyor-5236687

Poliplerden kanser oluşması sırasında kanser hastalığı büyümeye ve yayılmaya başlar. Bunun sonucu olarak oluşan kanser hücreleri vücudu yıpratmaya başlar. Bunun sonucu olarak halsizlik ve yorgunluk halleri ortaya çıkar. Gün içerisinde erken vakitlerde de olsa, yeterince uyumuş dahi olsanız enerjinizde azalma ve tükenme görülmesi muhtemeldir.

4.Diğer Sorunlar

kilo_kaybi_kanser_riskini_azaltiyor_1

Kolon kanseri sırasında meydana gelebilecek pek çok belirtiden bir kısmına daha değineceğiz. Bunlar açıklanamayan bir şekilde gerçekleşen kilo kaybı, dışkıda renk ve şekil değişiklikleri olması, rektumda meydana gelen ağrılar, bağırsaklarda iltihap ve enfeksiyon oluşması gibi belirtiler kolon kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda incelenen şartlar doğrultusunda herhangi bir belirti ortaya çıktığında derhal bir kontrol ettirmek gerekmektedir. Bir doktora giderek hastalık teşhisi için muayene olmalısınız. Ayrıca hastalığın erken teşhisi adına rutin bir şekilde, gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolon kanseri şüphesi ile gittiğiniz bir sağlık kuruluşunda hastalığın teşhisini yapabilmek için bir takım testlere tabi tutulursunuz. Rektal kanama veya bağırsak hareketlerinde oluşan değişimler gibi belirtiler ile hastalığı algılayabilmek için yapılan araştırmalardan bahsedeceğiz.

  • Sağlık uzmanı tarafından bir eldiven giyilerek rektumdan içeriye anüse doğru bir elle müdahale yapılır.
  • Bir diğer test ise dijital rectum testi olarak isimlendirilir. Meydana gelen kanamanın gerçekten rektumdan gelip gelmediğini kontrol etmek için yapılır. Acı verici bir test olmamasına rağmen bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Sadece bir kaç saniye almaktadır.

Kolonoskopi: Genel kontrol amaçlı testlerin dışında hastalığı daha net bir şekilde tespit edebilmek için kolonoskopi işlemi yapılır. Sindirim sisteminizin incelendiği bir testtir. Poliplerin, tümörlerin veya diğer anormalliklerin görülebilmesini sağlar. Endoskopik bir testtir. Yani ince ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen bir tüp, anüs aracılığı ile içeriye sokulur. Kolona doğru ilerletilen bu tüp ile, bir ekran üzerinden görüntü alınır. Rahatsız edici bir testtir. Yapılacak testten birkaç gün önce, eğer yapıyorsanız diyetinizi bırakmanız ve test sabahı herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Esnek Sigmiodoskopi: Kolonoskopiye benzer bir işlemdir. Çok daha küçük bir tüp ile yapılır. Rektum incelemesi için özellikle sol kolondan bir görüntü alınır.

CT Kolonografi: Kolonu incelemenin bir diğer yoludur. Bu testten önce dışkı atımının yapılmış olması gerekmektedir. Herhangi bir anormalliğin görülmesini sağlar. Ayrıca X-ray cihazı ile de çeşitli görüntüleme işlemleri yapılmakta ve hastalığın teşhisi için kullanılan yöntemlerden biridir.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde en çok yapılması istenen yöntem ameliyattır. Cerrahi bir operasyon ile kanser hücrelerinin oluşturduğu tümör veya kümelenme, toptan alınarak hastalıktan sorunsuz bir şekilde kurtulmak amaçlanır. Ancak hastalığın ilerleyen safhalarında, kanser hücreleri çok daha fazla yayılma imkanı bulacağından ameliyat ile ilgili herhangi bir çözüme ulaşılamamaktadır. Tümörün tümü alınamaz ayrıca hastalığın nüksetmesi yani tekrarlaması olasıdır. Bu yüzden daha farklı ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar;

  • Kemoterapi: Çoğu kişinin ismini duyduğunda çekindiği bir tedavi yöntemidir. Bunun sebebi ise bu tedavinin bir ilaç tedavisi olması ve ağır yan etkiler oluşturması olarak gözükebilir. Ağır ilaçlar verilerek kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Ancak bu durumun sonucu olarak kuvvetli ilaçlar, insan vücuduna da hasar verir. Bağışıklık sistemini azaltır ve saç dökülmesi gibi yan etkiler oluşturur. Hastalıktan kurtulunabilir ancak toparlanma süreci de bir o kadar zor hale gelir.
  • Radyoterapi: Ameliyattan sonra yapılan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi operasyondan önce verilen radyasyon, tümörün boyutunu küçültür. Bu da ameliyat ile tümörlerin tamamen alınmasını kolaylaştırır. Ayrıca ameliyattan önce uygulanan radyasyon, ameliyat başarılı geçse dahi hastalığın tekrarlanma ihtimalini de doğurur.

Bu sebeplerden ötürü en çok tavsiye edilen yöntem sadece ameliyattır. Uygulanacak başarılı bir müdahale ile hastalık tamamen alınır ve tekrarlama ihtimali de ortadan kalkar. Bu yüzden size düşen görev sık sık rutin kontrollerden geçmeniz ve şüpheli bir kolon kanseri belirtisi oluşması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir. Herhangi bir gecikme hastalığın tedavisini oldukça zor bir hale getireceği için erken teşhis, kolon kanserinde büyük bir öneme sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.