Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolon Kanseri Hastalığı

İnsanın yaşamak için ihtiyaç duyduğu en önemli şey nefes almaktır. Bir diğeri ise beslenmektir. Ağız yolu ile aldığımız besinleri vücudumuzda sindirdikten sonra bize gerekli olmayan kısımları dışkı ve idrar olarak dışarı atılır. Ağızdan başlayıp anüsten dışkılama ile biten bu sindirim süreci çok önemli çok önemli parçalara sahiptir. Bunlardan biri bağırsaklardır. Bağırsaklar vücudumuzun karın bölgesinde birbirine sarılı metrelerce uzun elastik borulardır. Bu sistem ince ve kalın bağırsak olarak ikiye ayrılır. Kısmen sindirilmiş besinin son sindirime uğradığı bu yer insan bedeni için büyük önem taşır. Kalın bağırsak olarak bilinen ve dışkı üretiminin sağlandığı açıklığı barındıran bu kısımda bir kanser türü oluşur. Bu kansere ”kolon kanseri” ya da kalın bağırsak kanseri de denilir. Dünyada en fazla görülen kanser türlerinden biri olan ve ölüm oranın da yüksek olduğu tehlikeli bir kanser türü olan kolon kanseri hastalığı hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kolon Kanseri Hastalığı Nedir?

Kolon kanseri hastalığının meydana geldiği organ kalın bağırsaktır. Kalın bağırsak, mide ve ince bağırsakta sindirime uğramış fakat içerisinde su kalmış posadaki sıvının emilimini sağlar. Bu organ ince bağırsaktan devam eder, anüs ile dışarı açılır. Anüse kadar uzanan 6 cm çapında, 1,5 metre uzunluğunda bulunan kalın bir boru şekli olan kalın bağırsak vücudumuz için önemlidir. Kalın Bağırsak, sahip olduğu düz kaslar ve mukuslu yapısı ile posanın ilerlemesine yardımcı olur. Ayrıca salgıladığı mukus sıvısı da sıvıların ve selüloz gibi zor sindirilen maddelerin sindirilmesini sağlar. İnce bağırsaktan sonra devam edip aşağı doğru iner ve tamamen sindirimi tamamlanmış posa anüsten dışkı olarak atılır.

Kolon kanseri hastalığı ise kalın bağırsakta meydana gelir. Bir bölge veya bağırsak boyunca devam edebilir. Sağlık Bakanlığının istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Her yaşta görülen bu kanser türü en çok da 50 yaşından sonra sıklaşır. Kadın ve erkeklerde ise eşit olarak görülür. Kolon kanseri hücreleri kalın bağırsak veya anüsten dışarı çıkarak vücutta bulunan lenf bezlerini istila ediyor. Böylece Kolon kanseri hastalığı tüm vücuda yayılıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolon Kanseri Hastalığı Belirtileri

Kolon kanseri hastalığının belirtileri oldukça fazladır. Kolon kanseri hastalığı ilk evresinde kişide karın bölgesinde dolgunluk hissi, iştahsızlık, ani kilo kaybı, aşırı ve çabuk yorulma, ince sızlamalar ve ağrılar, dışkıda kan görülmesi veya dışkının kalem gibi incelmesi, son olarak da diyare görülür. Bazı kişilerde ise kabızlık görülebilir. Kolon kanseri hastalığının ilk evresinde kendini böyle belirtiler ile gösteren hastalık kanser denmesi için yeterli bulgu olmamakla beraber hasta muayeneye alınır. Bu tür şikayetleri olan kişiler hastanelere başvuru yaptıklarında durumun kanser olup olmadığından kesin emin olmak için kolonoskopi yapılır. Kolonoskopi bağırsak görüntüleme yöntemidir. Rektumdan ucunda bir kamera takılı boru kalın bağırsağa kadar uzatılır. Daha sonra burada bağırsağın fotoğrafları çekilir ve çekilen fotoğraflardaki görüntülerde kanser hücreleri aranır. İleriki durumlarda kişinin kalın bağırsağından parça alınıp biyopsi de yapılabilir.

Kolon kanseri hastalığı belirtileri ciddiye alınmayıp ertelenerek ikinci veya üçüncü safhalara ulaşınca kişiler doktora başvuruyor. Böylece kalın bağırsaklar daralmaya ve kanser ilerlemeye başlıyor. Daralan kalın bağırsaklarda dışkı geçişi zorlaşıyor ve atık maddeler burada birikmeye başlıyor. Kalın bağırsaktan anüs ile dışarı atılmayan dışkı ”bağırsak kokuşması” denen duruma neden oluyor. Bu yüzden kişi dışkılama yapamıyor. Önce kabızlık olarak zannedilen bu durum şiddetli ağrı ile birleşince durumun ciddiyeti de ortaya çıkıyor. Hastadan bu evreden itibaren iştah kaybına bağlı ani kilo vermeler ve yorgunluk gözlemlenir. Bu duruma mütaakiben hastada kansızlık oluşur ve cilt rengi değişir. Bağırsaklar ise tamamı ile kapanır. Kalın bağırsağın duvarlarındaki kanser hücreleri büyür ve dışkının geçişine izin vermez. Ameliyat veya ilaç tedavisi ile temizlenemeyen kanser hücreleri bağırsak çıkışını tamamen kapatırsa, hastanın durumu ciddi olur. Kalın bağırsakta biriken dışkıdaki zehirli maddeler kana geçer. Bu evrede kalın bağırsağa ameliyat ile müdahale edilir ve tümör alınmaya çalışılır. Bu ameliyat ve kanserli hücrelerin temizlenme süreci oldukça zordur. Kolon kanseri hastalığının bu evresinde hastaların bir kısmı hayatını kaybediyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolon Kanseri Hastalığı Sebepleri

Kolon kanseri hastalığının kesin bir nedeni yoktur. Birçok faktör kolon kanseri hastalığının oluşmasına neden olabilir. Kolon kanseri hastalığının başlıca sebepleri şunlardır;

 • Ailesinde kolon kanseri hastalığı geçirmiş olan veya bulunan,
 • Daha önce meme veya yumurtalık kanserine yakalanmış olanlar,
 • Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis gibi kalıtsal hastalığa sahip olanlar,
 • Ayrıca ülseratif kolit ve crohn hastalığı geçirmiş olanlar,
 • Hayvansal yağların aşırı tüketimi,
 • Kimyasal ve zehirli kimyasal maddelere temas etmek veya böyle yerlerde çalışmak,
 • 50 yaşından büyük olmak,
 • Lifli gıdalar tüketmemek,
 • Obezite,
 • Sigara bağımlılığı,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Şeker hastalığı,
 • Geceleri çalışmak,
 • Kalın bağırsağında polip bulunanlar,
 • Aşırı kırmızı et tüketimi

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolon Kanseri Hastalığı Tedavisi

Kolon kanseri hastalığının belirtilerini taşıyorsanız bir hastaneye başvurduktan sonra hastalığın tanısı için muayene edilir. Kolonoskopi ile bağırsak görüntülenir ve var olan polipler kanserli tümörlere dönüşmeden alıp incelenir. Eğer polipler risk taşıyan durumda ise tedaviye başlanır. Kolon kanseri hastalığı ayrıca video görüntüleme tekniği olan sigmoidoskopi ile de bakılır. Rektuma yakın olan parça incelenir ve gaitada gizli kan varlığına bakılır. Bu duruma göre kişinin bağırsağından parça alınarak inceleme yapılır. Duruma göre tedaviye başlanır.

Kolon kanseri hastalığı diğer kanser türlerinden biraz farklıdır. İnsan kalın bağırsağında bulunan polipler, yıllar içinde oldukça hareketsiz kalırken, kötü alışkanlık sonucu büyüyüp kanser hücrelerine dönüşebilir. 7 ile 10 yıl içinde yavaş yavaş kanser hücresine dönüşen polipler bu sürede hiçbir belirti göstermeyebiliyor. Belirtilerin ortaya çıkması ile de hemen doktora başvurulması gerekiyor. Yavaş yavaş büyümüş olan polipler cerrahi yöntemi ile alınır. Fotoğraflama veya video yöntemi ile belirlenen kanser hücreleri bir miktar doku ve lenf hücresi ile beraber alınır. Bu ameliyatın ardından hastaya koruyucu kemoterapi uygulanır. Hastanın durumuna göre sadece radyoterapi ile de tedavi yapılır. Kolon kanseri hastalığının en ileri evresinde ise cerrahi, kemoterapi, radyoterapi uygulanıyor. Ayrıca son yıllarda bulunan yeni biyolojik ilaçlar (bevacizumab, cetuximab) sayesinde kolon kanseri tedavisinde ameliyat ve kemoterapi, radyoterapi gerek kalmadan ilaç kullanımı ile iyi sonuçlar alınıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kolon Kanseri Hastalığından Korunma Yolları

Kalın bağırsakta yer alan polipler uzun süre orada kalıp kanser hücresine dönüşmeyebilir. Eğer yeterli kadar iyi ve sağlık bir yaşam tarzı belirlerseniz, kolon kanseri hastalığından korunabilirsiniz. Şimdi sizlere bu korunma yöntemlerinden biraz bahsedelim.

 • Lifli gıdalar tüketin. Bu tür gıdaların poliplerin büyümesinde engelleyici ve kanser hücrelerinin oluşmasında önleyici etkisi olduğu ispatlanmıştır.
 • Yağ oranı az olan besinler tüketin. Balık, hindi ve tavuk göğsü gibi yağ oranı düşük besinler tüketmek kolon kanseri hastalığına karşı korunmayı sağlar.
 • Düzenli olarak kontrol yaptırmak kolon kanseri hastalığına erken teşhisin oluşmasını sağlar.
 • Egzersiz yapmak,
 • Bitki çayları tüketmek,
 • Düzenli folik asit, kalsiyum ve D vitamini içeren multivitamin kullanmak,
 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak,
 • Kiloya dikkat etmek,
 • Aşırı katı yiyecekler tüketmemek,
 • Menopoz sonrası hormon ilaçları kullanmak,
 • Düzenli olarak aspirin kullanmak,
 • Spor yapmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.