Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri, istatistiklere göre en çok görülen 5 kanser çeşidi arasında yer alır. Kolon kanseri, öncesinde kişide çeşitli belirtiler görülebilir fakat kanser belirli bir düzeyde ilerleyene kadar belirti görülmeme ihtimali de vardır. Kolon kanseri şüphesi ile doktora gidildiğinde tamamen muayeneden geçilmelidir. Kolon kanseri tedavisi de bu kapsamda yapılmaktadır.

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri, kalın bağırsak kanseri olarak da adlandırılabilir. Kolon ve rektum sindirim sistemindeki kalın bağırsak kısmını oluşturur. Kalın bağırsağın son 20 cm’lik kısmına rektum, ince bağırsağa kadar olan kısmına ise kolan adı verilir. Kolon, mineralleri ve suyu gelen besinden ayırmaya yarar, geri kalan atık ise anüsten dışarı atılır.

Kolondan başlayan kansere kolon kanseri denir, rektumdan başlayan kansere ise rektal kanser adı verilir. Kolon kanserinin, bu organın iç kısmını oluşturan tabakayı oluşturan hücrelerden geliştiği bilinir. Kolon kanseri en sık 50 yaşından sonra görülür. Kadın ve erkek bireyler arasında görülme sıklığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kolon kanseri, kolunun dışına çıktığında lenf bezlerine bulaşır ve yayılır.

Kolon Kanserinde Risk Faktörleri ve Belirtileri

Kolon kanserinin kesin olarak sebebi bilinmiyor fakat kolon kanseri için bazı risk faktörleri belirlenmiştir. Bu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaş: Kolon kanseri genelde yaşlı insanlarda daha çok görülür. Kolon kanseri görülen hastaların yaklaşık yarısı 50 yaşından büyüktür.
 • Polipler: Polip iyi huylu tümör anlamındadır ve kolonun ya da rektumun iç duvarından dolayı oluşurlar. Genelde 50 yaşından büyük insanlarda görülür.
 • Genetik: Her kanserde olduğu gibi kolon kanserinde de genetik faktörler etkili olabilir. Eğer yakın akrabalarda kolon kanseri varsa, kişinin genç yaşta bu hastalığa yakalanma ihtimali yüksektir.
 • Kolon Kanseri Geçmişi Bulunmak: Daha önceden kolon kanserini atlatan kişilerde tekrardan kolon kanseri görülebilir. Rahim, yumurtalık ve meme kanseri geçmişi olan kadınlarda da kolon kanserinin görülme riski yükselir.
 • Crohn ya da Ülseratif Kolit Hastalığı: Bu hastalığı olan kişilerde kolon kanseri görülme riski yüksektir.
 • Diyet: Hayvansal yağ açısından zengin, kalsiyumlu, folat ve liften fakir besinler ile beslenen kişilerde kolon kanserinin görülme riski artmıştır.
 • Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol tüketen insanlarda kolon kanseri görülme riski daha yüksektir.

Kolon kanseri şüphesi ile doktora gitmeden önce bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler görüldüğünde derhal doktora gidilmeli ve teşhis için tedavi olunmalıdır. Kolon kanserinin genel olarak belirtileri şu şekildedir:

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler görülebilir.
 • Kabızlık, ishal ve bağırsakta tamamı ile boşalmama hissi meydana gelir.
 • Tuvalete çıkıldığından kan gelme.
 • Kramp, gaz ve şişkinlik gibi genel abdominal rahatsızlıklar.
 • Bilinen bir neden olmadan aşırı kilo kaybı.
 • Sürekli hissedilen yorgunluk.
 • Kusma ve bulantı.

Kolon kanserindeki bu belirtiler ve bulgular, tümörün hangi evrede olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Tümör başlangıçta tam olarak belirtilere neden olmayabilir fakat büyüdüğünde ve tıkandığında, hastaya çeşitli olumsuzluklar yaratabilir. Fakat bazı durumlar sadece kolon kanserinin değil, diğer hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden şüpheye düşmek yerine doktora görünmeli ve tedavi olunmalıdır.

Kolon Kanseri Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi kolon kanserinde de erken tanı önemlidir. Kolon kanseri de çoğu hastalık gibi iyice büyüyüp etki edene kadar belirti göstermez. Bu yüzden tanı koymakta amaç, kanser belirtisi yokken tümörü ortaya çıkarabilmektir. Belirtiler artmadan önce kişinin kanser için taranması erken tanı için önemlidir. Erken tanı koyulduğunda kolon kanserinin tedavisi daha etkili olabilir. Bu yüzden belli bir yaştan sonra düzenli olarak doktor kontrolünden geçirilmelidir.

Kolon kanserinin erken tanısında kullanılan bazı testler vardır. Bu testleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dışkıda Gizli Kan Testi: Polipler ve kanser kanadığından dolayı dışkıda kan saptanması mümkündür. Fakat kolon kanseri dışında hemoroid gibi hastalıklar da dışkıda kan tespit edilmesine neden olabilir.
 • Sigmoidoskopi: Polip tespit edildiğinde bunun polipektomi işlemi ile vücuttan çıkartılmasını sağlar.
 • Kolonoskopi: Kolonoskopi sayesinde bütün kolonun iç duvarı görüntülenebilir. Polip görünüyorsa çıkartılır.
 • Rektumun Parmak İle Muayenesi: Doktor vazelin yardımı ile rektumu muayene ederek de kolon tanısı koyabilir.
 • Çift Kontrastlı Baryumlu Kolon Grafisi: Makattan beyaz opak bir madde verilerek film çekilir ve bunun sonucunda tümör varsa görüntülenir.

Kolon kanseri tedavisi önemlidir. Tedaviye geçmeden önce tanı konulur ve bu konuda araştırmalar yapılır. Biyopsi sonucunda kanser tespit edilirse, doktor hangi tedavinin hasta için uygun olduğunu belirleyebilmek için evreleri bilmek zorundadır. Kolon kanserinde evreleme, tümörün yakındaki dokulara ve organlara yayılma derecesine göre hesaplanır. Evreleme sırasında yapılan tetkikler şu şekildedir:

 • Kan Testi: Kan testi ile kanda karsinoembriyonik antijen maddesinin ve diğer maddelerin olup olmadığı araştırılır.
 • Kolonoskopi: Tanı sırasında hastaya kolonoskopi yapılmadıysa evreleme kısmında yapılmalıdır.
 • Endorektal Ultrason: Ultrason probu rektumun içine yerleştirilerek bu aşama yapılır. Prob, insanları duyamayacağı seviyede ses dalgası yayar. Dokular da bu ses dalgasına göre bilgisayar tarafından görüntülenir.
 • Göğüs Radyografisi: Kanserin akciğerlere ne şekilde yayıldığını gösterir.
 • Bilgisayarlı Tomografi: Akciğer, karaciğer ve vücudun diğer bölümlerinin gösterilmesine yarar.

Kolon kanserinde tedavi tümörün yerleştiği yer ve evresine göre değişiklik gösterir. Cerrahi tedavi, kolon kanserinin tedavisinin ana basamadığını oluşturur. Bu adımın yapılabilmesi için kanserin diğer organlara yayılmamış olması gerekir. Bu yöntemde tümörlü olan kısım, sağlam doku ile birlikte karaciğerden çıkarılır. Bazı durumlarda kalın bağırsağın sol kısmı ile birlikte de alınabilir.

Kolon kanseri tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de kemoterapidir. Kemoterapi, kanser hücrelerinin öldürülmesi için kullanılan yöntemdir. İlaçlar kan dolaşımı ile vücuda yayılır ve kanser hücrelerini öldürür, bu yüzden de sistemik tedavi olarak adlandırılır. Kolon kanseri vücudun diğer kısımlarına sıçramışsa bu yöntem kullanılabilir. Kolon kanseri tedavisinde antikanser olan ilaçlar damar ya da ağız yolu ile verilebilir.

Kolon kanseri tedavisi gören hastalar, bu tedaviyi hastanede yatarak ya da ayakta alabilirler. Eğer cerrahi ameliyat öncesinde kemoterapi yapılıyorsa, buna Neoadjuvant kemoterapi adı verilir ve amacı ameliyat öncesinde tümörlerin küçülmesini sağlamaktır.

Kolon kanseri tedavisinde diğer bit yöntem de radyasyon tedavisidir. Radyoterapi olarak da isimlendirilebilir. Lokal bir tedavi çeşididir. Tedavi edilen yerde bulunan kanser hücrelerinin yüksek enerjili ışın ile öldürülmesi amaçlanır.

Kolon Kanseri Tedavisinin Yan Etkileri

Kolon kanseri tedavisinde, sağlıklı dokular ve organlar da tedaviden etkilendiğinden dolayı yan etkiler görülür. Cerrahi ameliyat sonrasında iyileşme, uzun bir zaman alabilir. Bu sırada hastada rahatsızlık hissi ve ağrılar olabilir. Cerrahi tedaviye bağlı olarak görülen diğer yan etkiler de kabızlık, ishal, yorgunluk ve halsizliktir.

Kemoterapinin yan etkileri ise hastanın kullandığı ilaca ve dozuna göre değişiklik gösterebilir. Antikanser ilaçlar hızlı çoğalan hücreleri etkiler ve bundan en çok etkilenen hücreler ise kan hücreleridir. Bu hücreleri etkilenen hastaların kanamaya olan eğilimleri artar ve halsizlik görülebilir.

Kolon Kanserinden Korunma

Sağlık her şeyin başıdır, bu yüzden hastalıklardan korunmak için ilk olarak sağlıklı beslenilmelidir. Bol lifli gıdalar, kolon kanserine karşı vücudu korur. Yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır.

Düzenli olarak doktora giderek kontroller yapılmalıdır. Yapılan muayeneler kolon kanseri tanısının konulması ve kolon kanseri tedavisi için önemlidir, bu yüzden aksatılmamalıdır. Ayrıca egzersiz yapmak, yeşil çay tüketmek ve bol sebze yemek de sağlıklı beslenmeyi sağladığından kolon kanseri riskini azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.