Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bireylerin zaman zaman koltuk altı bölgelerinde ağrı hissettikleri bilinir. Bu ağrı bazı bireylerde hafif bir şekilde yaşanırken bazı bireylerde oldukça ağır yaşanır. Koltuk altında yaşanan ağrı özellikle kitle beraberinde de şişlik ile birlikte gözlemlendiğinde endişeye yol açar. Bireyler tarafından bu belirtilerin meme kanserine işaret ettiği düşünülür. Ancak koltuk altında görülen her kitle ve ağrı meme kanserine işaret etmeyebilir. Bunun kesin sonucu ancak doktor kontrolünde anlaşılabilir. Peki; koltuk altında ağrı neden oluşur, tedavisi nedir? İşte bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Koltuk Altı Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Vücutta omuz ile kolun birleştiği bölgede çukur olarak bulunan bölgeye koltuk altı bölgesi denilir. Bu bölgede birbirinden farklı nedenler ile ağrılar oluşabilir.

1. Kas Zedelenmesi

Bireylerin ani ya da ters yaptıkları hareketlerden dolayı koltuk altı bölgesinde bulunan kasların zedelenebildiği gözlemlenmiştir. Bu zedelenme sonucunda koltuk altı bölgesinde ağrı oluşur. Kas zedelenmesi sonucunda koltuk altında ağrı özelllikle sporla uğraşan bireylerde görülür.

2. Sinir Hasarı

Kol ve omuz bölgesinde bulunan sinirlerin hasar alması sebebi ile koltuk altında ağrı oluşabilir. Bu ağrı genelde karıncalanma ve iğne batma hissiyle ortaya çıkar.

3. Viral Enfeksiyon

Kızamık, su çiçeği, tifo gibi viral enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar koltuk ağrı ağrısına neden olabilir. Ancak ağrı sebebinin viral enfeksiyona bağlı olduğunu tespit edebilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca viral enfeksiyona bağlı ağrı yaşayan bireylerde ateş, boğaz ağrısı ve vücutta yorgunluk da görülür.

4. Bakteriyal Enfeksiyon

Koltuk altı bölgesi gün içerisinde oldukça fazla terleyen bölgelerden birisidir. Bu bölgedeki terleme ve tahriş olma gibi sebepler bakterilerin üremesine neden olur. Bakteriyel enfeksiyonun bu bölgede oluşması nedeniyle koltuk altı bölgesinde ağrı oluşur.

5. Lenf Bezi Şişmesi

Koltuk altı ağrılarında en fazla karşılaşılan neden lenf bezi şişmesidir. Lenf bezi şişmesi enfeksiyon, kanser ve vücudun hastalıklara karşı direnmesi sırasında ortaya çıkar. Oldukça duyarlı olan lenf bezlerinin kolayca şişebildiği bilinir. Lenf bezi şişmesi her zaman ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez.

6. Alerjik Durumlar

Koltuk altı için genellikle ter önleme amaçlı kullanılan deodarantlar vb. ürünler alerjiye neden olabilir. Bu durumda koltuk altında şişme ve ağrı oluşabilir.

7. Meme Kanseri

Koltuk altı ağrısı zaman zaman bireyleri oldukça korkutan meme kanserinin nedeni olabilir. Bu nedenle koltuk altı ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aksi halde oldukça ciddi bir kanser türü olan meme kanserinin ilerlemesine fırsat tanımış olursunuz.

Koltuk altı ağrısına yukarıda yazılı olan sebepler dışında; kıl dönmesi, atardamar hastalıkları, koltuk altı kistleri, zona, kalbe yetersiz kan gelmesi, soğuk algınlığı, omuz çıkması gibi sebepler de vardır.

Koltuk Altı Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok hastalık tedavi edilebildiği gibi koltuk ağrısı tedavisi için de çeşitli yöntemler vardır.

Masaj: Koltuk altında oluşan ağrılara 1 yemek kaşığı içerisine damlatılacak 2 damla lavanta yağı karışımıyla masaj yapmak oldukça iyi gelebilir. Koltuk altına yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak ağrıları hafifletir.

Sıcak Banyo: Sıcak banyo içerisinde küveti doldurarak içerisine yarım su bardağı karbonat ve epsom tuzundan atmanız koltuk altı ağrınıza iyi gelecektir. Özellikle epsom tuzu ağrının giderilmesinde etkili olacaktır.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres birçok ağrı çeşidi için oldukça faydalı olduğu gibi koltuk altı ağrısına da iyi gelir. Buzu ağrıyan bölgeye uygulamanız ağrıyı hafifletecektir.

Antibiyotik Kullanımı: Eğer koltuk altı ağrınız enfeksiyon sebebi ile oluştuysa doktorunuzun vereceği antibiyotikler ağrınızın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Kemoterapi ve Radyasyon: Koltuk altı ağrısı meme kanseri, lenfoma gibi kanserlerden dolayı oluşuyor ise doktorun uygulayacağı radyoterapi ve kemoterapi önce kanser hastalığının tedavi edilmesini sağlar ardından kanserden dolayı oluşan koltuk altı ağrısı ortadan kaybolur.

Kas Gevşetici Kullanımı: Eğer koltuk altı ağrınız ani hareketlerden dolayı oluşan kas zedelenmelerinden kaynaklıysa koltuk altı bölgenize kas gevşetici ile yapacağınız masaj ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.