Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altı Kenarlarında Oluşan Yara Ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Koltuk altı ergenlik çağından itibaren terlememizi sağlayan tüylerin olduğu bölgedir. Tüylerin alınmasıyla birlikte yani hormonların artık salgılanmasıyla birlikte koltuk altında çeşitli kaşıntılar yaralar meydana gelir. Koltuk altı kaşıntısı oldukça yaygın olan kimi zaman rahatsızlık boyutunda gerçekleşen bir durumdur. Çeşitli sebepleriyle birlikte kişiyi huzursuz eder. İlk olarak kaşıntıyla başlayan koltuk altı problemi daha sonra aşırı kaşınmayla birlikte yerini yaralara bırakır. Kaşımak her ne kadar rahatlatır sansak da, aslında kalıcı izlere yol açtığını ve kaşıdıkça deriyi tahriş ettiğimizi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra kaşıntının geçmesi için öncelikle neden kaşındığını belirlemek gerekir.

Koltuk Altı Kenarlarında Oluşan Yara ve Kaşıntı Neden Olur?

Koltuk altında bulunan tüylerin bir süre sonra alınması gerekir. Çünkü bu tüyler gerek terlemeyle birlikte gerek kirlenmeyle birlikte bakterilerin yuvası haline gelir. Bu durumun önüne geçebilmek için en az 30 günde bir koltuk altı tüylerinin alınması gerekir. Aksi halde koltuk altı kenarlarında bakteriler kaşıntıya neden olur ve bir süre sonra da yaralar oluşur.

Tıbbi adı kandida mantarı olarak bilinen ancak halk arasında koltuk altı mantarı denilen mantar çeşidi de koltuk altı kenarlarında kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntının diğerlerinden farkı bulaşıcı olmasıdır. Bu mantar önce koltuk altında barınır ve uygun ortamı bulduğu zaman da koltuk altından kasıklara ve hatta ağzımıza bile yerleşebilir.

Mantarı sürekli olarak kaşımak diğer alanlara yaymanın en kolay yoludur. Bu nedenden dolayı mutlaka dikkatli olunması gerekir. Ergenlik çağından itibaren salgı bezleri daha çok çalışır. Bunlardan biri de terlemeyi sağlayan salgı bezidir. Terleme bezleri hormonlarla aktif hale gelir. Ve herkesin hormon seviyesi farklı olacağı için kimi daha az kimi daha çok terler. Daha çok terleyen kişilerde kaşıntı daha çok olur. Çünkü bakteriler de bu alanda yayılır ve kaşıdıkça da yaralar oluşmaya başlar.

Kişi bu dönemde daha hijyenik olmalıdır. Koltuk altı terlemelerini önlemek için pek çok kozmetik ürünü kullanıyoruz. Deodorant parfüm gibi ürünler kimi zaman salgı bezlerinin çıktığı gözeneklerin kapanmasına neden olur. Burada biriken salgı da deride kızarıklıkların oluşmasına, kişinin kaşınmasına neden olur. Pişiklerin olduğu dönemde kaşıntılar bu sebepten dolayı ortaya çıkar.

Sedef hastalığını duysak da ters sedef hastalığını pek duymamışızdır. Ters sedef hastalığı genelde koltuk altında olur ve koltuk altı kenarlarının kıvrımlarında gerçekleşir. Terlemeyle birlikte kaşıntı hissi daha fazla olur. Dökülen deri sürekli nemli kaldığı için de kaşıma isteği dolayısıyla da yara oluşumu daha fazla olur. Bir de ciltte oluşan enfeksiyonlar hızlı bir şekilde yayılır. Özellikle yaz aylarında terlemeyle birlikte bu durum daha hızlı olur. Cilt enfeksiyonları genelde kıvrımlı yerlere yerleşirler. Koltuk altı kenarı da bunun için oldukça idealdir. Buraya yerleşen cilt enfeksiyonları kişinin kaşınmasına neden olur. Kaşındıkça da deri yüzeyi incelir ve yaralar oluşur.

Koltuk Altı Kenarlarında Oluşan Yara ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Koltuk altında olan kaşıntı ve yaraların önüne geçebilmek için kişinin kişisel bakımına dikkat etmesi gerekir. Özellikle tahriş etmeyen tüy alma seçenekleri kişinin koltuk altını daha az tahriş edecek ve yara oluşumunun önüne geçecektir.

Bununla beraber eğer hijyenden kaynaklanmayan bir kaşıntı ya da yara durumu söz konusuysa kişi mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü bu durum vücutta yayılabilir. Eğer kişi bu dönemde kişisel temizliğine dikkat ettiği halde bu sorunları yaşıyorsa aynı zamanda seçeceği kıyafetler de önemlidir. Olabildiğince pamuklu ve kaşındırıcı olmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Teşhisin konulmasının ardından farklı tedavi yöntemlerini doktorunuz uygulayacaktır. Antibakteriyel yıkama ürünleriyle birlikte koltuk altında bulunan kaşıntıya ve yaraya sebep olan bakterilerin uzaklaştırılması sağlanır. Kuru ve temiz cildinize mantar kremi sürerek mantarın sebebiyet verdiği kaşıntıyı ya da yaraları önleyebilirsiniz. Eğer kişi aşırı terlemeden dolayı bu durumları yaşıyorsa doktorunuzun önerdiği terlemeyi önleyici losyonları kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.