Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altı Kokusunu Gidermenin 10 Doğal Yöntemi

Vücudumuzdaki toksinlerin uzaklaştırılmasında, vücut sıcaklığımızın ve tuz değerlerimizin dengelenmesinde terlemenin büyük bir rolü var. Bu nedenle sağlıklı her insanın gün içerisinde yarım litre kadar terlemesi gerekir. Aynı zamanda metabolizmamızın düzgün çalıştığının da bir göstergesi olan ter, vücudumuzdan atıldığında renksiz ve kokusuz bir haldedir. Ama koltuk altı gibi sıcak ve nemli ortamlarda kolayca üreyip, çoğalabilen bakteriler terle birleştiğinde koku yapabilir. Birçok kişi bu kötü kokuyu önüne geçmek için terlememizi engelleyen ve kesinlikle doğal olmayan yöntemlere başvuruyor. Özellikle son dönemlerde ter bezlerini aldırmak ve terleme önleyici kimyasallar kullanmak bayağı popülerleşti. Fakat vücudun doğal sürecine ve fonksiyonlarına müdahale etmeden ter kokusunun önüne geçmek de mümkün. Biz de bu yazımızda sizler için ter kokusunu önlemenize yardımcı yöntemleri listeledik. Gelin terlemeyi engellemeden ter kokusunun nasıl önüne geçebiliriz beraber inceleyim.

1. Limon İle Doğal Ter Kokusu Giderici

Biraz limon ve su ile yapabileceğiniz bu yöntem terlemenizi yani vücudunuzun tamamen doğal olarak gelişen fonksiyonlarını engellemez. Sadece koltuk altındaki bakterileri yok ederek koku oluşumunun önüne geçer. Yarım limonu, yarım bardak su ile karıştırıp bir pamuk yardımıyla koltuk altınıza sürmeniz yeterli. Eğer çok hassas bir cildiniz yoksa limon suyunu su ile karıştırmadan direkt olarak koltuk altınıza uygulayabilirsiniz.

2. Pamuklu Kıyafetler Tercih Edin

Giydiğiniz kıyafetlerin terleme ve ter kokusu üzerinde çok büyük etkileri var. İçeriğinde naylon olan ve hava almayan kıyafetler giymek daha fazla terlemenize ve cildiniz hava almadığı için çok daha fazla bakterinin üremesine neden olacaktır. Pamuklu kıyafetler hem her zaman nemi çekeceği hem de cildinizin hava almasını sağlayacağı için bakterilerin daha az çoğalmasını sağlayacaktır.

3. Karbonat Her Derde Deva

Eğer terinizin diğer insanlara göre çok daha fazla koktuğunu düşünüyor ve bundan rahatsız oluyorsanız bu yöntem tam sizlik. Limonla karbonatın etkili gücü sizin çözümünüz olabilir. İki koltuk altınıza yetecek kadar kabartma tozunu bir kabın içerisine alın. Üzerine limonun suyunu sıkarak yavaş yavaş hamur kıvamına getirin. Bu karışımı koltuk altlarınıza sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin, sonrasında güzelce durulayın. Bu yöntemi her banyoya girdiğinizde tekrarlarsanız koltuk altı kokusu derdinden kurtulmuş olacaksınız.

4. Sık Sık Duş Alın

Ter kokusunun önüne geçmenin en basit ve temel yöntemi tabi ki sık sık duş almaktır. Duşa girmek için kirlenmeyi beklemeyin. Saçlarınızı çok sık yıkayıp zarar vermek istemiyorsanız sadece vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Ama günlük olarak duş almak hem ter kokusu hem de kişisel temizlik açısından en hijyenik olanıdır.

5. Adaçayı İle Ter Kokusunu Önleyin

Adaçayı ter kokusuna karşı ikili etki gösteren nadir bitkilerden biridir. Hem ter bezlerinin çalışmasını doğal yollarla yavaşlatır hem de koltuk altında oluşan bakterileri yok eder. Bu nedenle adaçayını ter kokusunu geçirmek için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş adaçayını, 5 dakika boyunca kaynatılmış 250 ml suya ekleyin. Adaçayının demlenip suyun biraz soğumasına izin verin. Son olarak bu su ile koltuk altlarınızı yıkayın. Ter kokusunun yok olduğunu göreceksiniz. Bu işlemin ardından ellerinizi yıkamayı asla unutmayın. Çünkü yüzünüze ya da gözünüze dokunursanız adaçayı yanma hissi yaratabilir. Ayrıca adaçayını vücudunuzun başka hiçbir bölgesinde kullanmayın.

6. Yediklerinize Dikkat Edin

Bol acılı, baharatlı, soğanlı, sarmısaklı yemekler tüketmek, çok fazla turşu yemek vücudunuzda koku oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı yediklerinize dikkat ederek ter kokusunu azaltabilirsiniz.

7. Hamamelis Bitkisi İle Koltuk Altı Kokusunu Giderin

Cadı fındığı ya da hamamelis olarak adlandırılan bitkinin meyvesi ter kokusunu önlemede son derece başarılıdır. İsterseniz bu meyveyi direkt olarak koltuk altınıza uygulayabilir ya da aktarlardan yağ ya da esans formunda satın alıp onu kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de etkili olduğunu fark edeceksiniz.

8. Antiseptik Sabun Kullanın

Duş alırken klasik duş jelleri ya da sabun yerine doğal antiseptik sabunları tercih edebilirsiniz. Özellikle terlemenin yoğun olduğu koltuk altı bölgesini bu sabunla yıkayarak bakterilerin yok olmasını sağlayabilir, su ve sabun kullandığınız doğal bir yöntemle ter kokusunun önüne geçebilirsiniz. Duştan çıkmadan birkaç damla sandal ağacı ve lavanta yağını da durulama suyunuzda kullanırsanız tertemiz bir koku ile duştan çıkarsınız.

9. En Etkili Yöntemlerden Biri De Sirke Kullanmak

Koltuk Altı Kokusunu Gidermenin 10 Doğal Yöntemi

Kendi kokusu pek  hoş olmasa da sirke, ter kokusunu önleme de önemli bir yardımcıdır. Sürüldüğü bölgenin pH değerini ayarlayarak bakterilerin yaşayamayacağı bir ortam hazırlayan sirkeyi isterseniz pamuk yardımıyla koltuk altınıza uygulayabilir ya da spreyli bir şişenin içine koyup duştan sonra koltuk altlarınıza sıkabilirsiniz.

10. Talk Pudrasını Da Unutmayalım

Talk pudrası emici yapısı nedeniyle terlemeyi azaltır ve nemi emer. Bu sayede nemli ortam bulamayan bakteriler üreyemez ve ter kokusu önlenmiş olur. Her duştan sonra koltuk altınıza biraz talk pudrası sürebilirsiniz. Ayrıca talk pudrası kullanmak yazın sıcak havalarda terleme sonrasında pişik oluşumunu da engelleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.