Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altı Terleme ve Sararma Nasıl Geçer?

Sağlıklı her insanın terlemesi normaldir. Terleme, vücudun ısıyı sabit tutmasını sağlayan bir olaydır. Ayrıca vücutta biriken toksinlerin atılmasının yollarından biridir. Terleme vücudun hemen hemen her bölgesinde görülür. Ancak yoğun olarak yüz, eller, ayaklar ve koltuk altları terler. Koltuk altında oluşan terleme aşırı ise kokuya neden olur. Bu da sosyal yaşamda rahatsız edici etkiler yaşatır. Koltuk altıları ile ilgili yaşanan tek sıkıntı terleme değildir. Koltuk altı derisinde oluşan sararma da kötü bir görüntü yaratır. Sararmanın terleme ile doğrudan ilgisi vardır. Bu yazıda koltuk altı terlemesi, sararması ve çözümleri üzerinde duracağız.

Koltuk Altında Aşırı Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Koltuk altlarında oluşan terleme ve sararma probleminin çözümüne geçmeden önce nedenlerine değinelim;

Aşırı Kilo

Aşırı kilolu kişiler, normalden fazla terler. Terlemenin düzene girmesi için bu kişilerin fazla kilolarını vermesi şarttır. Aşırı kilo terleme dışında çok daha ciddi rahatsızlıklar yaratır.

İlaç Kullanımı

Koltuk altında aşırı terleme kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Özellikle antidepresan, antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi ilaçlar terlemeyi tetikleyebilir. Bu durumda doktor ile görüşüp ilacın değiştirilmesini istemek mümkündür.

Hormonal Değişiklikler

Hormonlarda oluşan değişikliklerde koltuk altında terleme düzeyini yükseltir. Ergenlik, gebelik, menopoz gibi hormon faaliyetlerinin yüksek olduğu zamanlarda terleme sorunu oluşabilir. Özellikle menopoz döneminde kadınlar, aniden bastıran terlemeden şikayet ederler.

Stres

Stres hem hormonları hem de vücudun genelini olumsuz etkiler. Bu durumda koltuk altlarının terlemesini tetikleyen etkenlerden biri olabilir.

Hastalıklar

Kistik fibrozis, iltihaplı romatizma, hipertroidi, bazı kanser türleri, diyabet gibi hastalıklarda koltuk altlarının terleme nedeni olabilir.

Yanlış Beslenme

Aşırı yağlı ve işlenmiş gıdaların tüketimi de koltuk altlarının terleme miktarını artırır. Alkol ve sigara kullanımı ise vücutta toksin seviyesini yükselteceği için, terlemeyi tetikleyebilir.

Genetik Özellikler

Koltuk altlarında aşırı terlemenin nedeni kalıtsal olabilir.

Koltuk Altında Terleme ve Sararma Sorunu Nasıl Çözülür?

Koltuk altında aşırı terleme ve buna bağlı olarak sararma sorunu için birkaç çözüm mevcuttur. Bu çözümleri uygularken hem vücudun genel durumu, hem de direkt koltuk altlarına yönelik uygulama ve değişiklikler yapılır. Koltuk altı için çözüm aranırken bu bölgedeki derinin hassas olduğu da akıldan çıkmadan tercih yapılmalıdır. Aksi halde bu bölgedeki deri hasar görebilir.

Bol Miktarda Sıvı Tüketmek

Günlük en az iki litre su içmek, vücudun genel terleme düzeyini kontrol altına alır. Bunun sonucu olarak da koltuk altları daha az terler. Terleme miktarının azalması ise sararmayı durdurur.

Sağlıklı Beslenme

Aşırı yağlı, baharatlı gıdalar ile, işlenmiş ürünlerde terlemeyi olumsuz etkiler. Sebze ve meyve yönünden zengin diyetler ise koltuk altında terlemeyi kontrol altına almak için önemlidir. Yani bu noktada kişi terleme sorunun çözümü için yaşam tarzında değişikliğe gitmelidir.

Spor Yapmak

Spor yaparken vücut daha fazla terler. Terleme ile birlikte toksinler daha hızlı atılır. Düzenli spor kişilerde, spor dışı zamanlarda terlemenin daha az olduğu görülür. Gün içinde azalan terleme, koltuk altlarında sararmanın da engellenmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanlarda gittikçe popüler olan hindistan cevizi yağı, koltuk altlarına sürülürse terleme miktarını azaltır. Ayrıca sararmış olan koltuk altı derisinin de rengini açar. Hindistan cevizi yağı doğal bir deodoranttır. Bir miktar hindistan cevizi yağı, karbonat ile karıştırılır. Bu karışım buzdolabında saklanarak, deodorant olarak kullanılabilir.

Elma Sirkesi

Vücudun PH seviyesini düzenleyen elma sirkesi ile koltuk altlarının silinmesi terlemeyi durdurur. Yatmadan önce elma sirkesi ile koltuk altları silinir, sabah kalkınca ılık su ile durulanır.

Domates Suyu

Ezilerek çıkarılan domates suyu koltuk altlarına sürülür. Kuruduktan sonra durulanır. Domates suyu terlemeyi düzenleyecektir.

Bal, Limon Suyu, Yoğurt

Bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı bal karıştırılır. Karışım koltuk altına sürülür. On beş dakika bekletildikten sonra durulanır. Limon suyu sararmış derinin renginin açılmasını sağlarken, karışımın tamamı koltuk altlarının aşırı terlemesini engeller.

Patates

Dilimlenmiş patates ile koltuk altlarını ovmak da terleme ve sararma için bitkisel çözümlerden biridir.

Bütün bu yöntemlere rağmen koltuk altlarında yaşanan terleme ve sararma sorunu çözülememiş ise, cilt doktoruna başvurarak tıbbi tedavi istenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.