Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Terlemek son derece sağlıklıdır ancak gereğinden fazla terlemek herkes için rahatsızlık veren bir durum yaratır. Vücudun en çok terleyen noktalarının başında ise koltuk altı gelir. Koltuk altı terlemesinin rahatsız edici bir diğer yönü ise burada oluşan terlemenin kötü kokmasıdır. Koltuk altının aşırı terlemesi sorununda, gün içinde kullanılan deodorantlar bile işe yaramaz, hatta terden kaynaklı kokunun daha kötü olmasına sebebiyet verir. Sosyal yaşamı da olumsuz etkileyen koltuk altının aşırı terlemesine karşı uzmanlar botoks ve bitkisel kürler önerir. Bu yazımızda koltuk altı terlemesinin nasıl önleneceğini anlatacağız.

Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

Koltuk altı

Koltuk altı terlemesinin aşırı olmasının tek bir nedeni yoktur, hatta aşırı terleme birtakım hastalıkların belirtisi olabilir. Aşırı terleme kalıtsal nedenlere bağlı olabileceği gibi, obezite, hamilelik ve menopoz sonucu da ortaya çıkmış olabilir. Solunum yolu, parkinson, kalp ve diyabet hastalıkları ise aşırı terleme problemi yaratabilir. Aşırı terleme kullanılan ilaçların yan etkisi sonucu da oluşabilir.

Koltuk Altında Aşırı Terleme İçin Neler Yapılabilir?

Koltuk altında aşırı terleme sorunu için öncelikle evde uygulanabilecek yöntemlere ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklere başvurulabilir. Evde uygulayabileceğimiz çözümleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her gün bir bardak adaçayı içmek vücudun genel terleme düzeyini kontrol altına alacağından koltuk altları da bundan etkilenir.
  • Deodorant yerine koltuk altlarına bebek pudrası sürmek.
  • Vücut sıcaklığını korumak ve toksinleri atmak için günde en az 8 bardak su içmek. Su içimi arttığında toksinler ter yoluyla değil idrar ile atılacaktır. Böylece terleme dengesi oluşacaktır ve koltuk altında meydana gelen terleme azalacaktır.
  • Beslenmeye dikkat etmek. Kola, kahve gibi içecekleri ve aşırı baharatlı yiyecekleri, sindirimi zora sokan gıdaları, şekeri mümkün olduğu kadar az tüketmek gerekiyor. Beslenme programına bol bol yeşil sebze, meyve ve tahıl ürünleri eklemek. Dengeli bir beslenme rejimi ile koltuk altında olan aşırı terleme ve koku problemi hafifletilebilir.
  • Koltuk altlarında oluşan aşırı terlemenin sebeplerinden biri de strestir. Stresle baş etmeyi öğrenmek terlemeyi bir nebze oldun yatıştırır. Bunun için yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı egzersizler yapılabilir. Eğer imkan varsa çıplak ayakla toprak üzerinde yürümek, vücutta yüklenen negatif elektriği atacağı için stresi de dindirecektir.
  • Düzenli olarak duş almak ve koltuk altlarının temizliğine dikkat etmek.
  • Koltuk altında bulunan kıllarını temizlemek. Ancak koltuk altı kıllarını temizlerken, kılları kesmek yerine kökünden alan çözümlere başvurmak daha etkili olacaktır.
  • Yapay sabunlarda bulunan parfümler terleme miktarını arttırır, bunun yerine koltuk altı temizliğinde doğal sabunlar tercih edilebilir.

Koltuk Altı Terlemesi İçin Bitkisel Kürler

1. Domates Kürü

Koltuk altlarına rendelenmiş domates sürülür ve birkaç dakika bekletilir. Sonrasında durulanır. Domatesin terlemeyi azaltıcı özelliği vardır. Ayrıca domates suyu içmenin de terlemeye karşı etkisi vardır.

2. Karbonat ve Limon Karışımı

Bir tatlı kaşığı karbonat limon suyu ile macun kıvamına getirilir. Duştan sonra koltuk altlarına uygulanır. Bu karışım koltuk altlarında ortaya çıkan rahatsız edici kokuyu kontrol altına alacaktır. Limon içerdiği sitrik asit ile, koltuk altında bulunan bakterileri ortadan kaldıracağı gibi, koltuk altında kararma oluşmuş ise rengini de beyazlatır.

3. Koltuk Altları İçin de Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin suyunun terlemeyi kontrol altına aldığı biliniyor. Aloe vera bitkisin yaprakları ortadan kesilir, içinden çıkan jel koltuk altlarına sürülür.

4. Elma Sirkesi

PH dengesini düzenleyen elma sirkesi terlemenin en büyük düşmanlarından biridir. Biraz su ile karıştırılan elma sirkesi gece yatmadan önce koltuk altlarına uygulanır. Sabah bu bölge duru su ile temizlenir.

5. Patates

Taze dilimlenmiş patates ile koltuk altlarını ovmak aşırı terlemeye karşı etkilidir ve cildin PH değerini dengeler.

6. Karbonat Sürmek

Koltuk altları güzelce yıkanır. Bir parça pamuk yardımıyla karbonat koltuk altlarına sürülür. Bir süre bekledikten sonra durulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.