Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altında Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Koltuk altında ağırının birçok sebebi vardır. Kas ağrısından, meme kanserine kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu ağrılar sağ ve sol koltuk altının yanı sıra omuz altında ortaya çıkabilir. Bazı rahatsızlıkların etkisiyle koltuk altında şişlikte görülebiliyor. Ayrıca bu ağrı göğüste de şiddetli şekilde hissedilebilirken, sırt, kaburga, kol uyuşması gibi seyirlerde gösterebilir. Şimdi hangi rahatsızlıkların koltuk altı ağrısına yol açtığına bakalım.

Koltuk Altı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?koltuk altı

Koltuk altında ağırının nedenleri arasında en çok karşılaşılan durum lenf bezi şişmesidir. Erkeklerde koltuk altını tamamen kaplarken, kadınlarda göğüs çevresi ve koltuk altında lenf bezleri bulunuyor. Lenf bezleri çok duyarlı bezler olduğundan kolaylıkla şişebiliyor. Bu bezlerin şişmesinin nedeni ise vücutta enfeksiyonla mücadele etmek, hastalıklara savaşa yardımcı olmak ve kanser neden olabilir. Lenf bezi şişmesi durumlarda koltuk altında ve göğüste ağrılara neden olabiliyor.

Meme kanseri, kadın ve erkeklerde koltuk altı ağrısı durumlarında en korkutucu ve endişe verici nedenidir. Eğer koltuk altındaki ağrı kadınlarda çok ağır bir şekilde hissedilmeye başladıysa direkt olarak en yakınınızdaki bir doktora görünmenizde fayda var. Erkekler meme kanseri durumu çok nadirde olsa ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle koltuk altınızda şiddetli ağrı varsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Doktorlar koltuk altınızdan meme kanseri olup olmadığınızı teşhis edebilecekler.

Alerjik durumlarda koltuk altında ağrılara neden olabilir. Deodorantlar gibi koltuk altı için kullanılan tüm kişisel bakım ürünleri alerjiye sebebiyet verebilir ve koltuk altınızda şişme, ağrı, kızarıklık, pul pul olma, kabarcıklanma gibi semptomlar ortaya çıkarabilir.

Kas zedelenmesi, pektoral kas, insanlarda göğüste bulunan en önemli kaslardandır. Isınma hareketi yapmadan spor yapmaya başladığınızda ya da ağırlık taşıma, yük indirme gibi durumların sonucunda kasta zedelenmeler meydana gelebilir.

Lenfomalar, bağışık sisteminin urlarıdır. Beyaz kanser hücrelerinde görülen kanser türüdür. Lenf düğümlerinde ortaya çıkar ve bu tip istenmeyen oluşumlara lenfoma adı verilir. Lenfomolar koltuk altına denk gelirse, tüm el ve kol sinirlerinde şiddetli ağrılara neden olacaktır. Bu durumda herhangi bir enfeksiyon durumu gözlenmez ise bu rahatsızlığın adı hodgkin lenfoma rahatsızlığı olarak ad alacaktır.

Viral enfeksiyonlar, suçiçeği, kızamık, kabakulak, AIDS, tifo gibi viral enfeksiyonlar, ateş, boğaz ağrısı ve vücut ağrısı ile birlikte koltuk altınıza da vurabilir.

Diyabetik nöropati de şeker hastalığının sinir uçlarında yaptığı tahribata denir. Yüksek kan şekeri seviyesi vücuttaki sinirlere zarar vererek ağrılara neden olabilir. Koltuk altındaki sinirler eğer diyabet nöropatisinden etkilenirse çok yoğun ağrılar sizi bekliyor demektir.

Koltuk altında kıl batması ve kıl dönmesi, kıl sorunları koltuk altı ağrısına neden olabiliyor. Erken teşhis edip müdahalede bulunmanız, ağrıdan erkenden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Koltuk altı kistleri koltuk altı ağrısına neden olacaktır. Bu ağrı daha çok batma ya da ince ince ağrılarla başlayarak giderek ilerleyecektir. Kistleri hissettiğiniz zaman ellinize oynamayın, oynarsanız büyüyebilir.

Sporotrikum trombozu bir çeşit mantar hastalığı olan bu rahatsızlık koltuk altında oluşarak ağrı, acı gibi hislere neden olabilir.

Soğuk algınlığı geçirmek, ateşin yükselmesi sonucunda vücudun belli noktalarında ağrıya neden olur. Ateşin en iyi ölçüldüğü yerlerden olan koltuk altı kısmında yoğun ağrılar olabilir. Bu ağrılar hastalığın etkisi ile kırgınlık belirtisi gösterebilir.

Koltuk Altı Ağrıları Nasıl Geçer?

SDADA

Koltuk altı ağrısından muzdaripseniz genel cerrahi bölümüne başvurmanız gerekiyor. Doktorlar koltuk altını muayene ederek, rahatsızlığınızı teşhis edecek, size çeşitli testler uygulayacaklardır. Rahatsızlığınızı tespit ettikten sonra da gerekli tedavileri uygulayacaklardır.

  • Koltuk altında oluşan ağrı, enfeksiyon kaynaklı olursa doktorlar tarafından antibiyotik ile tedavi yapılır.
  • Soğuk kompres; buzluktan çıkardığınız buzları atlete ya da temiz bir beze sararak koltuk altınıza koyun. Bu işlem koltuk altınızdaki ağrıyı kısa sürede dindirecektir.
  • Sıcak bir banyo ağrınızı hafifletecektir.
  • Masaj ile koltuk altı ağrısını giderebilirsiniz.
  • Kolunuzu çok fazla oynatmayın. Kolunuzu 1-2 gün boyunca dinlendirin.
  • Kas gevşetici kullanarak ağrınızı dindirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.