Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altında Batma ve Şişlik Neden Olur?

Koltuk altı, vücutta birçok sinirlerin geçişini sağlayan bir alandır. El, kol ve diğer sinirler koltuk altından geçer. Aslında boyutunun küçüklüğüne göre, insan vücudunda çok önemli işlevi bulunur. Çok hassas bir yapıda olduğu için, bu alanda meydana gelen sinir hasarı direkt olarak koltuk altını etkisi altına alır. Olumsuz değişimden etkilenen koltuk altı, batma ve şişlik şeklinde tepki verir. İlk anda fark edilmese bile batma hissi şiddetlendiği zaman, ağrı ve farklı semptomların oluşumuna neden olur.

Koltuk Altında Batma ve Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

koltuk altında batma ve şişlik

İnsan vücudunda bulunduğu konum itibariyle, koltuk altında meydana gelen herhangi bir farklılık genelde ciddiye alınmaz. Küçük bir alana sahip olduğu için, burada olumsuz yapıdaki değişimler önemsiz gibi algılanabilir. Koltuk altında meydana gelen batma ve şişlik birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebeplerin başında enfeksiyon gelebilir. Eğer koltuk altının yapısında bulunan ter bezlerinde bakteri kaynaklı enfeksiyon durumu varsa iltihaplanmaya yol açar. Çok fazla terleme, bu bölge temizlenirken cilt yüzeyinin tahriş olması, hijyen eksikliği ve çok yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalma gibi faktörler koltuk altı bölgesinin enfeksiyon kapmasına neden olan durumlardır. Enfeksiyon tüm koltuk altı yüzeyine yayılırsa, şiddetli batma hissine ve şişliğe yol açabilir.

Koltuk altında ya da göğsün etrafında yer alan lenf bezleri şişerse, kişiye büyük oranda rahatsızlık verir. Bu alanda bulunan lenf bezleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için, enfeksiyon ya da vücudun zorlanmasından kaynaklanıyor olabilir. Kolda bulunan bazı sinirlerde deformasyon meydana gelir ve bu durum omuz-boyun içerisinden geçen sinirlere zarar verir. En son etki olarak koltuk altında batma ve şişlik oluşumuna neden olabilir.

Eğer sinirlerde basınç ya da esneme sonucunda hasar oluşmuş ise, aynı zamanda koltuk altında ağrıya yol açabilir. İnsan vücudunda, deri altında zaman zaman çıkan su kesesine kist adı verilir. Koltuk altı genel olarak nemli, ılık ve karanlık bir alanı oluşturduğu için kistin meydana gelmesine elverişlidir. Aynı zamanda vücutta çıkan kistler, zehirli maddelerin ve kirlerin vücuttan atılmasını sağlar fakat ebat olarak büyüdüğü zaman kişiye rahatsızlık verir. Koltuk altında meydana gelen kist, ilk olarak şişlik oluşumuna daha sonra da batma hissine neden olur. Kistin içerisindeki madde çıkarıldığı zaman, koltuk altı eski haline geri döner.

Koltuk altındaki olumsuz yapıdaki değişimler insanların aklına ilk olarak meme kanseri olup, olmadığı sorusunu getirir. Bu alanda yer alan lenf bezlerinin şişmesi aynı zamanda göğüs çevresini de kapsar. Meme kanseri kendini daha çok koltuk altında ele gelen bir şişlik ya da sertlik şeklinde belli edebilir. Kanser ihtimaline karşı, koltuk altındaki şişlik ve batmayı dikkate almanız yararlı olur. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen lenfomalar, aynı zamanda bağışıklık sisteminin urları olarak nitelendirililebilir. İnsan vücudunda yer alan beyaz kanser hücrelerinde meydana gelen bir kanser türü olarak tanımlanır. Lenfoma koltuk altında ortaya çıkarsa, el ve kol sinirleri bu kısımdan geçtiği için vücudun tüm alanında şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olabilir. Bu duruma bağlı olarak koltuk altında batma ve şişlik de ortaya çıkar.

Koltuk Altında Batma ve Şişlik Nasıl Geçer?

koltuk altında batma ve şişlik

  • Koltuk altında meydana gelen batma hissi ve şişliğe neden olan bazı sebepler bulunabilir. Tedavi etmek için altında yatan nedenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Doktorunuzun reçete ile verdiği enfeksiyon giderici antibiyotik ilaçları kullanabilirsiniz. Koltuk altında meydana gelen olumsuz değişimlerin sebebi enfeksiyon ise antibiyotik büyük oranda yararlı olabilir.
  • Koltuk altına evde sıcak uygulama yaparak, şişliğin artmasına engel olabilirsiniz. Bunun için pamuklu bir kumaşı sıcak suyla ıslatın ve koltuk altına 5 ya da 10 dakika boyunca yanmayacak şekilde temas ettirin. Herhangi bir iyileşme gördüğünüz zaman, sıcak kompres uygulamasını sonlandırabilirsiniz.
  • Steroid içerikli olmayan iltihap sökücü ağrı kesiciler bu alanda meydana gelen olası bir rahatsızlığı engellemede etkili olur.
  • Kollarınızı uzun bir süre dinlendirebilirsiniz. Bu sayede koltuk altı hareket etmesi engellenerek, iyileşme süresi azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.