Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altında Beze Neden Olur, Nasıl Geçer?

Koltuk altı bezeleri genelde enfeksiyonlu hastalıklar geçirildiğinde, kolun altındaki lenflerde görülebilen, yumru şeklinde şişme ya da genişlemelerdir. Şişkinlikler bezelye boyutunda veya birkaç santimetre uzunlukta olabilir. Koltuk altındaki bezeler çoğunlukla iltihaplı hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Fakat nadir olarak görülse de meme kanseri hastalığı, koltuk altında bezelere yol açabilir. Bir haftadan uzun sürelerde kaybolmayan ya da büyüyen bezeler dolayısıyla bir doktora muayene olmak gerekir. Yazımızda koltuk altındaki bezelerinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattık.

Koltuk Altında Beze Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Koltuk altı bezeleri her yaştan erkek ve kadınlarda oluşabilir. Genellikle tedavi gerektirmese de, buna sebep olan faktör ortadan kaldırmadığı sürece şişlik kaybolmayabilir. Bu sorunun belirtileri sebeplerine bağlı olarak değişebilir. Lakin, döküntü, lenf düğümleri, iştahsızlık, kol altında şişlikler, grip, bu bölgede ağrı ve vücut ağrıları gibi bazı ortak belirtiler gösterebilir.

Koltuk altında oluşan bezelere bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, ter önleyen maddeler, yapılan koltuk altı tıraşı ve bu bölgede yağ dokusunun zararsız bir şekilde büyümesi gibi durumlar neden olabilir. Bunların yanı sıra meme kanseri gibi ciddi bir rahatsızlık da bu bezelerin oluşmasına neden olabilir.

1. Ter Bezi Tıkanması

Koltuk altında ter bezlerindeki tıkanmalar, beze oluşumuna yol açabilir. Bu probleme ergenlerde daha sık olarak rastlanır. Ter bezlerinin tıkanma nedenleri net olarak bilinmez. Ter bezleri ter üretirken, aynı zamanda yağ bezleri de yoğun olarak sebum üretir ise ter yüzeye çıkmadan ter bezi içinde tıkanabilir. Kıl kökü iltihabı da ter bezlerinin tıkanmasına yol açabilir. Bu gibi nedenlerle koltuk altında bezeler meydana gelebilir.

2. Doku Büyümesi

Tamamen sağlıklı olarak büyüyen meme dokuları koltuk altında şişlik var gibi bir görüntüye sebep olabilir. Zararsız yağ dokularındaki büyümeler ya da iyi huylu kistler de, koltuk altı bezelerinin oluşmasına neden olabilir.

3. Lenf Bezinde Şişme

Lenf bezi vücuda girmiş olan mikrop, toksin ve yapısı anormalleşen hücrelere karşın filtre görevi görebilir. Bu bezler çok çalışırsa şişer ve kotuk altında beze oluşmasına neden olur.

Lenf bezi şişmesi şu sebeplerle meydana gelebilir:

Meme Kanseri: Görevi kanserli hücreleri temizlemek olan lenf bezi şişerek koltuk altı bezelerine yol açabilir. Kanserli dokular, koltuk altındaki bezeler ile aynı tarafta bulunur. Meme kanseri sebebiyle büyüyen dokuların koltuk altına doğru ilerlemesi koltuk altındaki bezeleri meydana getirebilir. Aşağıda yer alan kanserler ve kötü huylu tümörler de koltuk altı bezelerine yol açabilir.

Silikon Göğüsler: Göğüs şekillendirmede kullanılan silikon, vücutta yabancı madde tepkisine yol açar ise, lenf bezi şişebilir. Bu durum göğüste şişiklik, hassasiyet ve ağrılara da yol açabilir.

Aşının Yan Etkileri: Aşağıda yer alan ilaçlar yan etki yaparak koltuk altında lenf bezi şişmelerine yol açabilir.

 • Tifo aşısı
 • Kızamık, rubella (MMR) aşısı
 • Çiçek aşısı

4. Diğer Sebepler

Aşağıdaki faktörler de lenf bezi şişmelerine ve koltuk altı bezelerine yol açabilir

 • Kıl kökü iltihapları,
 • Lenf sisteminde tıkanmalar,
 • Deodorant, parfüm gibi kozmetikler,
 • Koltuk altı kıllarını alma,
 • Kontakt dermatit,
 • Sülfür içeren ilaç, penisilin ya da iyota karşı vücutta alerjik tepki oluşması.

Koltuk Altında Beze Nasıl Geçer?

1. Sıcak Su Uygulaması

Sıcak su uygulaması koltuk altındaki bezelerin tedavisi için etkili olan yöntemlerden birisidir. Kan dolaşımı ve doku yenilenmesi hızlanır ve beze küçülür. Bir havlu sıcak suda bekletildikten sonra fazla suyunu sıkılır. Sonra koltuk altında 5 ile 10 dakika bekletilir. Bu uygulama günde 3-4 kez olacak şekilde yapılır.

2. Ter Bezi Tıkanması Tedavisi

 • Bakteriyel bir iltihap tetiklendiği taktirde antibiyotik ya da antibakteriyel kremlerin kullanılması gerekli olabilir.
 • A vitamini türevi olan retinoid ilaçlar aşırı sebum üretimini kısıtlar. Ayrıca ölü deri dökülmesini de hızlandırdığından dolayı ter bezi tıkanmasının önüne geçebilir.
 • Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı da kadınlarda hormon düzeyinin kontrol altında tutulması ve yağ üretiminin azaltılması için kullanılabilir.
 • Koltuk altındaki beze çok büyür ya da lezyonlar apseye dönüşür ise cerrahi müdahale ile alınması ya da drene edilmesi gerekebilir.

3. E Vitamini

 • E vitamini güçlü antioksidan etkidedir. Bu özelliğiyle lenf bezlerinin şişmesini önler, birikmiş sıvının azalmasını sağlayabilir.
 • Krem versiyonları cildi nemlendirir, yenilenmeyi hızlandırır.
 • E vitamini açısından zengin yiyecekler; ay çekirdeği, badem, ıspanak, ay çekirdeği ve kuşkonmazdır.
 • Bal, limon, sarımsak, zerdeçal, elma sirkesi gibi gıdalar da iltihap giderici ve bağışıklık güçlendiricidir. Lenf bezlerinin normal boyutlarına inmesini sağlayabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.