Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altında Kahverengi Leke Neden Olur?

Koltuk altı bakımı, temizliği ve pürüzsüzlüğü estetik değerler arasında yer alır. Özellikle sıcak yaz aylarında birçok insan kısa ve kolsuz elbise giymeyi tercih edebilir. Ancak koltuk altında meydana gelen kahverengi leke ya da farklı deformasyonlar sebebiyle insanlar kolsuz elbise giymekten çekinir. Koltuk altında ortaya çıkan olumsuz değişimler bir anda meydana gelmez. Zamanla ortaya çıkan kahverengi lekeler, her insanı çok rahatsız edebilir.

Koltuk Altında Kahverengi Lekelerin Sebepleri Nelerdir?

koltuk altında kahverengi leke

İnsanlar koltuk altı bakımına ve temizliğine çok özen gösterir. Çünkü sıcak yaz aylarında kötü ter kokusunun oluşmaması için, koltuk altı temizliğini sık sık yapmak gerekir. Ancak koltuk altı temizliğini yaparken kullandığınız yöntemlere dikkat etmelisiniz. Yanlış temizleme yöntemini koltuk altına uyguladığınız zaman, koltuk altında kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Erkekler sakal ve bıyık temizliği yapmak istedikleri zaman, genelde jilet kullanırlar. Tıraş yöntemini tercih ediyorsanız, cilt yüzeyinde oluşan sonuçlar koltuk altı için de geçerli olabilir. Yani tıraş olurken, jilet kullanırsanız, kıl kökleri güçlenerek, daha gür çıkar. Koltuk altındaki tüyler, daha zayıf bir yapıya sahiptir. Ancak uzun süre jiletleme yöntemini uygularsanız, koltuk altında kahverengi lekeler oluşabilir. Böylece koltuk altında gölge şeklinde ve renk açısından düzensiz bir bölge ortaya çıkar.

Bazen giydiğiniz kıyafetten ya da farklı bir sebepten dolayı, koltuk altında bulunan cilt yüzeyi sürtünebilir. Bu durum da cildin tahriş olmasına neden olur. Cilt yapısı kendini tahriş gibi bir durumdan korumak için, daha çok kalınlaşabilir. Cilt yüzeyinin çok kalınlaşmasına bağlı olarak koltuk altında kahverengi lekeler ortaya çıkar.

Her insanın vücudunda, özellikle ergenlik dönemi itibariyle hormonal bazı dengeler değişebilir. Kadınlarda daha çok hamilelik süreci içerisinde vücudun hormon dengesi belirli bir oranda değişiklik gösterir. Bu durumda anne adayının vücudu melanin hormonu üretimini arttırır. Melanin hormonu seviyesinde meydana gelen artış, aynı zamanda koltuk altında kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak vücudun farklı alanlarında cilt rengi düzensiz olabilir, dudak ve burunda da kararma ortaya çıkabilir.

Koltuk altı gibi genelde hava almayan, karanlık ve çok sık ter üreten ortamlar, mikroorganizmaların oluşması için çok elverişlidir. Aslında koltuk altında oluşan ter kötü kokmaz ancak mikroorganizmalarla birleşince kötü kokunun oluşmasına neden olur. İlerleyen zamanlarda, eritrazma adı verilen ve sadece koltuk altında ortaya çıkan bulaşıcı bir cilt hastalığına dönüşebilir. Eritrazma hastalığı sonucunda, koltuk altı derisinin alt tabakalarında kronik enfeksiyon oluşur. Aynı zamanda cildin pürüzlü bir yapıya sahip olmasına ve kahverengi lekenin oluşmasına neden olabilir.

Koltuk Altındaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

koltuk altında kahverengi leke

Koltuk altında meydana gelen kahverengi lekelerin birçok oluşum nedeni olabilir. İlk olarak oluşum nedeni tespit edilmeli ve ona uygun olan tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Kahverengi lekelerden kurtulmak için her zaman tıbbi bir yardım almanıza gerek yok. Evde bu sorundan kurtulmak için bazı doğal yöntemler uygulayabilirsiniz.

Vücudunuzun herhangi bir kısmında renk değişimi ya da kahverengi leke oluştuğu zaman limon kullanabilirsiniz. Limonun cilt yüzeyini beyazlatıcı etkisi herkes tarafından bilinir. Doğal bir temizleyici olmasının yanı sıra, aynı zamanda antibakteriyel ve anti-septik özelliği bulunur. Koltuk altını, her gün banyo yapmadan önce bir dilim limonla ovun. Limonun cilt yüzeyini kurutucu bir etkisi olduğu için banyodan sonra nemlendirici bir krem sürebilirsiniz.

Cilt yüzeyini beyazlatıcı etkisi olan bir diğer besin ise patatestir. Cilt yapısı çok hassas olan insanların koltuk altına limon sürmesi, cildi tahriş edebilir. Cildine limon süremeyen insanlar, alternatif olarak patates kullanılabilir. Patatesi koltuk altına uygulamak için, ince bir dilim kesin ve 5 ya da 10 dakika boyunca ovalayın. Daha sonra ılık suyla koltuk altını iyice yıkayın. Bu uygulamayı günde iki kere yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda koltuk altında kahverengi leke oluşumuna yol açan sebep, ölü hücrelerin gözenekleri tıkamasıdır. Koltuk altı derisini, ölü hücrelerden arındırmak için cildin hafif bir şekilde soyulması gerekir. Bunun için yumuşak bir banyo lifi ya da fırça kullanabilirsiniz. Bu sayede hem ölü hücreden cildi arındırabilir hem de koltuk altının beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.