Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Koltuk Altından Ateş Ölçme

İnsan vücudu mikrop ya da bakterilere yenik düştüğü hastalık durumlarında ateşlenir ama sanılanın aksine insan vücudunda ateşin olmasının kötü bir tarafı yoktur. İnsan vücudunun birtakım gereksinimleri nedeni ile vücudunda ateşin olması iyi bir durumdur. Çocukların ya da bebeklerin yanakları kırmızı, gözleri şiş ve küçük, alın ya da vücudun belirli bölgeleri yanıyor ama buna rağmen elleri ya da ayakları daha soğuk oluyor olabilir. Çocuğun ya da bebeğin içinde bir titreme oluyor bu titreme ise üşümeye neden oluyor. Bu tür durumlarda çocuğunuzun ya da bebeğinizin üstünü örtmeyin, çünkü üstünü örttüğünüzde daha fazla ateşinin çıkmasına neden olursunuz ve bu durum havale geçirme gibi kötü, ciddi bir duruma dönüşebilir. İnsan vücudu bakteri ya da virüslere karşı direnemediği zaman ısıyı arttırarak cevap vermektedir. Bazen de ateşlenme yakındaki gelecek olan bir hastalığın habercisi ve ilk belirtisi olmaktadır. Otuz dokuz ya da kırk derece ateşte insan vücudunun dolaşım sistemi uyarılır ya da bu durumla birlikte insan vücudunun bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. İnsan vücudunda ateşin artmasının en büyük faydası virüs ve bakterileri öldürüyor olması ya da çoğalmalarını engellemektir.

Koltuk Altından Ateş Ölçme

Ateş Nasıl Ölçülür?

Evde herhangi bir hastalık durumunda ilk olarak ateşin ölçülmesi gerekmektedir ve evde bir ateş ölçme cihazı ya da bir derece mutlaka bulunmalıdır. Çünkü çocuğunuz ya da bebeğinizin ateşi olduğunda elinizle kaç derece ateşinin olduğunu anlamanız mümkün olmamaktadır. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun ateşinin kaç derece olduğunu ateş ölçer tercihi ve nereden ölçüleceği de çok önemli bir durumdur. En doğru ateş ölçme şeklin nereden olması gerektiği çok önemli bir konudur. Ağızdan mı, makattan mı, kulaktan mı ya da koltuk altından mı olmalıdır? Çocuklar en çok kulaktan yapılan ateş ölçme işleminden korkmamaktadırlar ve en çok onu sevmektedirler. Doktorlar ise genellikle makattan yapılan ateş ölçme işleminin doğruluğuna güvenmektedirler. Çünkü ancak bu şekilde yapılan ateş ölçme işlemi gerçeği ve en kesin sonucu bildirmektedir. Sizin hangi yöntemi tercih edeceğiniz tamamen size kalmış olan bir seçimdir. Fakat bebeğinizi ya da çocuğunuzu ateş ölçer cihazlarla bir arada yalnız bırakmamanız gerekmektedir.

Ateş Ölçme Çeşitleri

1-)Makattan Ölçüm

Makattan Ateş Ölçme

Doktorların en çok güvendiği ve tercih ettiği ateş ölçme yöntemidir. İlk olarak ateş ölçerin ucuna biraz yağ sürmeniz gerekmektedir ve ardından ateşi olan çocuğu yan bir pozisyonda yatırarak dizlerini hafifçe bükmeniz gerekmektedir. Elektronik bir ateş ölçerle otuz saniye süresince vücut ısısını ölçmeniz gerekmektedir. Ardından ateş ölçerden sinyal sesi gelecektir, sinyal sesi geldiği zaman çocuğunuzun ateşi belirlenmiş demektir. Çocuğunuzun ateşini ölçmek için ateş ölçme aşamasında çocuğunuzu oyalayın çünkü çocuğunuzun bu süre içerisinde çok kıpırdamaması gerekmektedir. Çocuğunuzun ateşini ölçtüğünüz zaman çıkan sonuç, koltuk altından ölçülen ateşten yarım derece daha yüksek bir sonuç olacaktır. Ateş ölçeri kullanmak için ilk olarak ateş ölçeri soğuk suyla ya da sabunlu su ile temizleyerek, durulayın. Ateş ölçerin ucunu temiz tutmanız gerekmektedir. Kullandığınız her ateş ölçerden sonra mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Makattan ölçülen ateşten elde edilen sonuç 36,6 derece ve 38 derece arasında olduğu zaman gerçekten ateşi var demektir, bebeğinizin ya da çocuğunuzun ateşi bu değerler arasında ise mutlaka ateşini düşürmek için birtakım işlemler yapmanız gerekmektedir.

2-)Ağızdan Ölçüm

Ağızdan Ateş Ölçmek

Bu tarz ölçüm yöntemi daha büyük çocukların ateşini ölçmede daha çok kullanılır. Ağızdan ateş ölçmek için ateş ölçeri iki-üç dakika dilin altında, dilin üstünde ya da yanak boşluğunda tutmanız gerekmektedir. Ardından ateş ölçerden bir sinyal sesi gelinceye kadar ateş ölçeri çocuğunuzun ağzında tutmanız gerekmektedir. Bu şekilde yapılan ateş ölçme yöntemi ile belirlenen ateş, makattan ölçülen ateşe göre daha düşük olacaktır. Çünkü farklı yerlerden yapılan ölçümlerin sonucunda çok az bir farklılık oluşacaktır. Çocuğunuzun beş ya da on dakika gibi bir süre öncesine kadar bir şey yiyip, içmemesi gerekmektedir. Bu durum çocuğunuzun ateşini etkilemektedir. Ateş ölçeri kullandıktan sonra soğuk ya da sabunlu bir su ile temizlemeniz gerekmektedir. Ateş ölçeri her kullanımından sonra mutlaka temizleyin. Çocuğunuzun ateşini ağız yolu ile ölçtüğünüz zaman ateşi 35,5 derece ve 37,5 derece arasında ise gerçekten ateşi olduğunun bir göstergesidir. Bu tür durumda çocuğunuzun ateşini düşürmek için bazı ateş düşürücü yöntemleri uygulamalısınız. Çocuğunuzun ateşi giderek artıyorsa mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir. Aşırı ateşin olması durumunda çocuğunuzun havale geçirme riski bulunmaktadır.

3-)Koltuk altı ölçümü
Koltuk Altından Ateş Ölçümü

Çok yaygın bir yöntem olmasına rağmen güvenirlik oranı düşüktür. Ayrıca çok hareketli çocuklar için de uygun olmayan bir metottur çünkü ölçüm en az 3 dakika sürer. Bebeğinizin koltuk altı terliyse ateşini ölçmeden önce terini kurulamanız çok daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuzun kolunun vücuduna yakın bir şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir ve aynı zamanda hiçbir temassızlığın olmamasına dikkat ediniz. Ateş ölçer cihazdan sinyal sesi gelinceye kadar ateş ölçer cihazını bebeğinizin koltuk altından çekmeyin, sinyal sesi geldikten sonra çekerek göstergeye bakabilirsiniz. Buradan yapılan ölçümün sonucu makattan yapılanla karşılaştırıldığında yaklaşık olarak bir derece daha düşüktür. Büyük çocuklarda koltuk altı ölçümü yöntemini denemek istiyorsanız, ölçerin ucunu koltuk altına yerleştiriniz ve çocuğun ölçeri kolu ile sıkıştırmasını sağlayınız. Koltuk altı ve ateş ölçerin kuru olmasına dikkat ediniz. Koltuk altından yapılan ateş ölçme yöntemi sonucunda çıkan sonuç 34,7 derece ve 37,3 dereceleri arasında ise bebeğinizin ateşi olduğunu göstermektedir.

4-) Kulaktan ölçüm

Kulaktan Ölçüm

Bu yöntem genellikle yeni doğmuş bebeklere ya da küçük çocuklara kullanılır. Yeni doğan bebekler ya da küçük çocuklar için hızlı sonuç vermesi sebebiyle sorun çıkarmayan bir ölçüm yöntemidir. Bu ölçüm ile yeni doğan bebekler ya da küçük çocuklar huzursuz hissetmezler. Kulaktan ateş ölçme yöntemi makattan ölçme ile aynı sonucu vermez. Çünkü her yerden ölçülen ateş farklı sonuçlar vermektedir. Bebeğinizin ya da küçük çocuğunuzun ateşini koltuk altından ölçtüğünüzde ateşi normal değerlerde olmasına rağmen bebeğiniz size çok sıcak geliyorsa bir de makattan ateşini ölçmeyi denemeniz gerekmektedir. En doğru sonucu makattan ölçülen ateş vermektedir. Kulaktan ateş ölçme yönteminde önemli olan şey sadece doğru bir pozisyon bulmaktır. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun kulağının üst kısmını çok az yukarı çekerek, ateş ölçer cihazın kulak zarına doğru yaklaşmasını sağlamanız gerekmektedir. Doğru pozisyonu bulduğunuzda doğru sıcaklık değerleri elde etmeniz mümkün olacaktır. Elde edilen ateş değeri makattan elde edilen değerin yarım derece altında sonuç verecektir. Bebeğinizin ateşini kulaktan ölçme yöntemi ile bebeğinizi huzursuz etmeden kulağını nazikçe yukarı doğru çekin fakat kulağını çok çekmeniz durumunda bebeğinizin biraz canı yanacaktır. Bu yüzden bebeğinizin kulağını acıtmamaya dikkat edin. Bebeğinizin kulağını biraz yukarı doğru çekmenizin amacı bebeğinizin kulak kanalının düzleşmesine yardımcı olmasıdır ve bu yöntem kulaktan ateş ölçme yönteminin daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bebeğinizin yastığı ateş ölçme işlemi öncesinde sıcak ise ve bebeğiniz sıcak yastığın üzerinde bir süre yatmış ise ateşinde çıkan sonuç çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin ya da çocuğunuzun yastığının ısısını, ateşini ölçmeden önce kontrol etmeniz gerekecektir. Böyle bir durumda bebeğinizin ateşini ölçmeden önce yarım saat kadar bir süre beklemek çok daha doğru sonucun elde edilmesine yardımcı olacaktır. Kulaktan ateş ölçme yönteminde, ateş ölçer cihazın her ateş ölçüm öncesinde mutlaka ucunu değiştirmeniz gerekmektedir ver her seferinde temiz bir uç kullanmanız sağlığınız için daha doğru olacaktır. Bebeğinizin ateşi eğer 35,8 ve 38 dereceleri arasında ise mutlaka ateşini düşürmek için bazı yöntemleri denemeye başlayın.

Ateş Ölçümü

Ateş ölçmenin hangi şekilde olacağı bebeğin kaç aylık ya da çocuğun kaç yaşında olduğu etkiler. Bu farklılıklara göre farklı yöntemler belirlenir. Aynı şekilde ateş ölçümünün doğru bir şekilde ve doğru bir pozisyonda yapılması da çok önemli bir durumdur. İki yaşının altında olan çocukların ateşini ölçmek için en doğru yöntem makattan ateş ölçümün yapılması olarak bilinir fakat hiçbir çocuk biraz acı çektiği için bu yöntemin uygulanmasını istemez ve ayrıca çocuklar bu yöntemde çok huzursuz davranabilir. En iyi ateş sonucu da makattan yapılan ateş ölçümü verilerinden elde edilmektedir. Koltuk altından yapılan ateş ölçümleri ise makattan yapılan ateş ölçümü kadar doğru bir değer vermez ama en azından çocuğunuzun ateşinin olup olmadığı bilgisini size verir ve ona göre bir önlem almanıza yardımcı olur.

Sıfır ve iki yaş arası çocuklar için birinci tercih mutlaka makattan yapılan ateş ölçme yöntemidir fakat çocuğunuz çok ağlıyor ve makattan ateş ölçümüne engel oluyorsa ikinci bir tercih olarak koltuk altından ateş ölçme yöntemini kullanmanız daha doğru olacaktır. İki ya da beş yaşına kadar olan çocukların ateş ölçme yöntemi ise birinci tercih olarak makattan ateş ölçme yöntemi kullanılmalıdır. İkinci tercih olarak kulaktan ateş ölçme ve üçüncü tercih olarak ise koltuk altını tercih etmeniz gerekmektedir. Beş yaşının üzerindeki çocukların ateşini ölçmek isterseniz ilk tercihiniz ağız yolu ile ateş ölçme yöntemidir. İkinci ateş ölçme yöntemi kulak ve üçüncü ateş ölçme yöntemi ise koltuk altı altından ölçülen ateş olarak bilinmektedir.

Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun ateşi olduğundan emin iseniz önce ılık bir duş almasını sağlayın, bebeğinizin ateşi olduğunda vücudu üşümeye başlayacaktır, bu durumda bebeğinizin asla üstünü örtmeyin. Bebeğinizin üstünü örterseniz ateşinin daha fazla yükselmesine neden olursunuz. Bebeğinize ılık duş sonrasında hafif kıyafetler giydirin. Bebeğinizin sürekli sıvı almasına yardımcı olun, ateşi varken sıvı kaybeder. Bebeğinizi ılık su ile ıslatılmış bez ya da sirkeli suya batırılmış beze temas etmesini sağlamak asla önerilmeyen yöntemlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.