Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kondilom Kanser Yapar Mı?

Kondilom Nedir?

Kondilom cinsel ilişki ile bulaşan rahim ağzında siğil denen et benlerine benzeyen lezyonlar olan, bir çeşit DNA virüsünün sebep olduğu, ciltteki deformasyon olarak tanımlanabilir.

Kondilom virüsünün vücuda bir kez girmesi demek bu hastalığın hemen ortaya çıkması anlamına gelmez, sinsi bir hastalık olduğu için uzun yıllar sonra da ortaya çıkması mümkün.

Kondilom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kondilom hastalığının belirtileri uzun yıllar sonra ortaya çıkabildiği gibi, bazı kişilerin cinsel yönden aktif olmaları sebebiyle altı aylık bir zamanda da ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genellikle dış genital bölgedeki minik et beni gibi siğillerdir. Ağrı sızı yapmayan bu siğiller sadece genital bölgede değil, bazen vajina içinde, bazen makatta bazen de boğazda görülebilir, yani kişinin yapısına bağlı olarak farklı yerlerde görülebilir. Yine de daha çok vücudun nemli bölümlerinde görülür.

DNA virüsünün neden olduğu kondilom hastalığının çok fazla çeşidi vardır ve bu hastalığa sebep olan HPV, DNA nın bir virüs çeşidi. Bu virüsün de diğer kanser virüsleri gibi önüne geçilemez bir şekilde hızla çoğalması sebebiyle kanser hastalığı denen hayati önem arz eden, insan sağlığına etkili olan ciddi bir rahatsızlıktır.

Kondilom hastalığı taşıyıcısı olan bir kişiyle cinsel ilişkiye girilmesi sırasında oluşan çok ufak yırtıklarla ciltten cilde bulaşır, eğer kondilom hastası yani siğiller mevcutsa. Yoksa her cinsel ilişkide bu hastalığa yakalanmak gibi bir durum söz konusu değil.

Kondilom bulaşan kişi kadın ise hamileliğinin sürekli doktor kontrolü altında geçirmesi gerekir çünkü, doğum sırasında bebeğin ağzına kondilom denen virüs bulaşabilir.

Kondilom Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Kondilom hastalığının tanısının konulabilmesi için özel cihazlarla test yapılması gerekir.

Kadın ve erkeklerde görülebilen bu hastalık, tedavi edilmelidir, kişinin birlikte olduğu insan da bu hastalık var ise sürekli olarak yinelenebilir ve tedavi olan kişinin tedavisinin bir anlamı olmaz.

Kondilom tedavisi uzman ellerde ve özel cihazlarla tedavi edilmeli ve kontrolleri mutlaka aksatılmadan yapılmalıdır.

Kondilom Hastalığından Korunmak Mümkün Mü?

Bu hastalıktan korunabilmek için bir takım önlemler alınması kişinin sağlıklı bir yaşam ve sağlık bir cinsel hayat yaşaması açısından oldukça önemli. Bunların başında birden fazla kişiyle beraber olmamak gerelir. Prezervatif kullanmak bir yere kadar korusa da bazı durumlarda siğillerin bulunduğu yerler prezervatif dışında olabilir yani çok fazla koruyucu olmayabilir bu anlamda.

Kondilom hastalığının tedavisi ile HPV virüsünde kurtulmak oldukça zor. Bağışıklık sistemin güçlenmesi ve uzman bir doktorun tedavisi ve kontrollerin aksatılmaması ile riskli durumların en aza inmesi sağlanır. Bazen de bağışıklık sistemi güçlendiğinde zamanla ortadan kalkması mümkün olur.

Kondilom Kanser Yapar Mı?

Kondilom hastalığı çeşitlerine göre rahim ağzı kanseri, bazı kondilom türü anüs kanseri bazı durumlarda da ağızdan bulaşarak boğaz kanserine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.