Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Konjonktivit

Konjonktivit Nedir? Türleri Nelerdir?

Konjonktivit yani gözde meydana gelen iltihap, gözün içindeki kızarıkların ortaya çıkmasına neden olan en yaygın nedendir. Konjonktiva tabakasında meydana gelen iltihap nedeniyle bireylerde göz iltihabı adı verilen konjonktivit oluşur. Gözün büyük kısmını oluşturan sklera yani beyaz bölüm, soğan zarı gibi bir tabaka tarafından çevrelenir. Bu tabakaya konjonktiva adı verilir. Bu konjonktiva adlı tabaka gözün nemlenmesini sağlayan salgılar salgılar. Bu tabaka içerisinde ince damarlar barındırır ve eğer dikkatlice bakılırsa gözünüzün üzerinde bu ince damarları görebilirsiniz. Konjonktivada iltihap meydana gelirse, bu ince beyaz damarlar daha da belirgin bir hal alır ve bireyin gözü kızarır.

Konjonktivit Türleri

Konjonktivit türlerini 3 farklı türde ele alabiliriz. Bu türler;

1.Bakteriyel Konjonktivitler

Bu tür konjonktivitlerde gözden bir tür akıntı meydana gelir. Bu kalın, yeşil rengimsi olan akıntı bakteriyel konjonktivitin en belirgin özelliğidir. Bakteriyel konjontivitin diğer belirtileri ise, göz kapağının belirgin şekilde şişmesi, dışarıdan gelen şeylere duyarlılık, gözde belirgin bir kızarıklığın meydana gelmesi ve gözde ağrının oluşmasıdır. Hatta bazı durumlarda bu sorun korneayı etkiler ve görme üzerinde sorun yaratabilir.

Bakteriyel konjonktivitin bulaşma ihtimali olduğundan dolayı toplum içinde diğer bireylerden uzak tutulması önemlidir. Bakteriyel konjontivite sahip bireylerden uzak durmak önerilir. Bakteriyel konjonktivitin tedavisi ise, uzman tarafından yapılan muayene neticesinde, bakteriyel konjonktivitin altında yatan temel faktörün belirlenmesinin ardından verilir. Bu durum, sorunun kaynağı, bireyin yaş grubu, sorunun süre ve ağrı şiddetine bağlı olarak değişir.

2.Adenoviral Konjonktivitler

Viral konjonktivitler, ilk olarak bahsettiğimiz bakteri nedenli olan konjonktivitlere oranla daha tehlikelidir. Antibiyotiklerin etki edemediği bu tür, bakteriyel konjonktivitlere göre daha da bulaşıcıdır. Bazı durumlar adenoviral konjonktivitlerin solunum enfeksiyonları sonrasında geliştiğini ortaya çıkarmıştır. Ancak bu tür konjonktivitlerin ortaya çıkması için bu durum şart değildir. Hastanın gözlerinde birden gelişen kızarıklık, göz kapaklarında şişkinlik ve sulanma belirtilerindendir. Çapaklanma az görülür ancak sulanma ve batma hissi etkilidir. Kızarıklık kanama gibi bir hal gibi de görünebilir. Kulak çevresinde ve çenenizin altında eğer bir tür lenf bezi hissediyorsanız bu durumun adenoviral konjonktivit olma ihtimali vardır. Bu durum oldukça ciddi bir durum olup, belirtilerin görülmesinin ardından hemen bir uzmana görünülmesi şarttır.

3. Herpes Simpleks Konjonktiviti ve Keratiti

Herpes uçuk demektir. Herpes simpleks de dudaklarda uçuk meydana getiren virüstür. Bu virüs sadece zarlarla alakalı konjoktivit değil bunun yanı sıra keratit durumunu da ortaya çıkarabilir. Herpes virüsler, sinirler boyunca uykuda olan ve bazen uyanarak tekrarlayıcı stres, ateşli hastalıklar, beslenme sorunları gibi bağışıklık sorunları ortaya çıkarır. Bu enfeksiyonları oluşturan bu virüs, korneada sorun yaratarak görüşte problem meydana getirir. Gözlerde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresindeki deride içi sıvı dolu berrak şişlikler varsa ve bu durumlar daha öncede olduysa, çapaklanma sorunları meydana geliyorsa doktora görünmeniz önerilir. Senelik bazda bir iki kez bu sorun tekrarlıyorsa ve oluştuğunda 10 gün boyunca sürüyorsa bu tür konjonktivitten şüphelenilebilir.

4. Alerjik Konjonktivit

Bu tür konjonktivitlerin en belirgin belirteçleri gözde meydana gelen sulanma, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlardır. Özellikle de yaz dönemlerinde meydana gelen polen oluşumu ve çiçek tozları ve bunların yanı sıra her dönem var olan evcil hayvan tüyleri sonucu bu tür alerjik durumlar oluşabilir. Burun akıntısı, burun bölgesinde kaşıntı ve bundan dolayı da hapşırık gibi durumlar da meydana gelir.

Konjonktivit Nedenleri Nelerdir?

Konjonktivit yani halk arasında bilinen adıyla gözde meydana gelen iltihaplanma ya da daha da yaygın ismiyle göz nezlesinin nedenleri farklı etkenlere bağımlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenler, alerjik, bulaşıcı olma ve kimyasal olarak görülen nedenler olmak üzere 3 başlık altındadır.

Alerjik konjonktivit nedenleri, genelde dönemlik olarak meydana gelen alerjilerden kaynaklıdır. Bazen de gözle temas halinde olan bazı diğer maddelerle alerjik durum harekete geçirilebilir.

Bunun dışında kornik bir hal almış şekilde bir dış maddeden dolayı meydana gelen alerjik durumlarda söz konusu olabilir. Bu durum genelde sert kontakt lens veya da sık değişimi yapılmayan yumuşak kontakt lens kullanan bireylerde görülür.

Bulaşıcı konjonktivit nedenleri ise, cilt üzerinde ve sindirim sistemi üzerinde bulunan bazı türlerdeki bakterilerden kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca bu durum, enfeksiyon yoluyla böcekler, fiziki temas, kirli ellerle yıkanmamış ellerle göze temas ya da pis makyaj malzemelerinin kullanımı ve kötü losyonlar nedeniyle yayılabilir.

Viral olarak meydana gelen konjonktivite de bu durum genellikle soğuk nedeniyle ortaya çıkar. Özelikle öksürme ve hapşırma nedeniyle bireyden bireye bulaşır. Bunun yanı sıra, virüs, vücutta akciğer, boğaz ve burun gibi bölgelere de yayılabilir.

Bakteriyel konjonktivitenin yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan ve şiddetli bir formu olan Oftalmia Neonatorum,  acil tedavisi oldukça önemli olan bir sorundur ve acilen tedavi edilmediği takdirde büyük sonuçlar ortaya çıkarabilir niteliktedir. Bu virüs bebeğe rahimdeyken geçer.

Bunlardan farklı olarak bir de kimyasal konjonktivite neden olan durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar da, bireyin gündelik hayatta yaşamını sürdürürken bir şekilde maruz kaldığı dış etkiler olarak gösterilebilir. Örneğin dışarıda dolaşırken soluduğu hava, havuzlarda temizlik için kullanılan klor ya da daha net etkisi olan zehirli kimyasallar nedeniyle kimyasal konjonktivit meydana gelir.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

1. Bakteriyel Konjonktivit Belirtileri

Konjonktivit türleri her ne nedenden dolayı meydana geliyorsa gelsin birbirlerine benzer belirtiler ortaya koyarlar. Bakteriyel konjonktivitlerde genelde gözlerden kalın ve sarı-yeşilimsi bir akıntı meydana gelir. Göz kapaklarında meydana gelen şişlik ve duyarlılık, belirgin şekilde oluşan kızarıklık ve ağrı bu belirtilerden bazılarıdır. Bazen de bu durum daha da sorunlu bir hal alarak bireyin korneasına zarar verebilir bu da görmeyi sorunlu hale getirir.

2. Viral Konjonktivit Belirtileri

Bir virüs nedeniyle meydana gelen viral konjonktivit, gözlerde kızarıklıkların oluşması, yanma hissi, batma hissi, çapak oluşması, göz kapaklarında şişliğin meydana gelmesi, bulanık görme gibi belirtiler ortaya koyar.

3. Alerji Nedenli Konjonktivit Belirtileri

Alerjik nedenli olarak meydana gelen konjonktivit, alerjiye neden olan durum ile bir temas sonucu ortaya çıkar. Durumlar genel de gözlerde kaşınma, gözlerin içinde bir yanma durumu, batma durumu, çapaklanma, kanlanma ve sulanma, aşırı duyarlılık, güneşe karşı hassasiyet ve görme bozuklukları gibi şikayetlerdir. Bunların yanı sıra, burunda akıntı, kaşıntı, burunda tıkanıklık gibi sorunlar meydana gelebilir.

Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Alerjik Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bireyde kaşıntı ve buna eşlik eden bir kızarıklık meydana geldiyse bu alerjik bir durumu işaret eder. Bu yüzden bu tür konjonktivitin tedavisinde alerjiye neden olan sorunun giderilmesine uğraşılır. Eğer bu durum kuru göze bağlı olarak tahriş nedenli olarak bir konjonktivit oluşmuşsa bunun tedavisi suni gözyaşı sağlayan damlaların kullanılması ile yaratılır. Bazen de oral yolla alınan ilaç tedavileri ile de alerjik konjonktivitler tedavi edilir.

2. Bakteriyel Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür de bakteriyel olarak sorunlara neden olan etmenlerin tespiti sağlanır. Ardından da bu etkenin tedavisi uygulanmaya çalışılır. Bu türün tedavisinde antibiyotik kullanılır. Uzman bir doktorun reçeteli olarak kullanmanızı istediği antibiyotikler ile tedavi gerçekleştirilir. Eğer bakteriyel konjonktivit tedavi edilmezse kronik bir hal alır ve sürekli olarak nüks eder.

3. Viral Nedenli Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Virüslerin neden olduğu konjonktivit tedavi edilmez ve öyle bırakılır ise, virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar sebebiyle göz çevresinde lekeler meydana gelir bu da görmeyi engeller. Özellikle de uçuk virüsü gözde bulunuyorsa bu kalıcı olarak görme kusurları ortaya çıkarabilir.

Viral konjonktivitler kendi kendine 2 haftalık süreçte iyileşebilirler. Ancak bu tür konjonktivitler bulaşıcı olduğu için diğerlerine göre daha tehlikelidir. Bu da başkalarının sağlığını tehdit eder. Bunun engellenmesi için kişisel eşyalar paylaşılması sorun yaratabilir, hastalıklı olan çocukların okula veya yetişkin bireylerin dışardaki hayatlarına gitmemeleri önerilir. Bu tür konjonktivitlerde steroidli merhem ve damlaların kullanılması sakıncalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.