Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aman Dikkat! Konserve Gıda Tüketmenin 9 Zararı

Gelişen teknolojilerin ve modern hayatın bize sağladığı en büyük kolaylıkların başında aslında fast food yani hazır yiyecekler geliyor. Hızlı, pratik ve lezzetli oldukları doğru. Fakat sağlığımızı tehlikeye attıkları da doğru. Uzun süre raf ömrü olan gıdaların, işlenmiş ürünlerin, pratik çözüm sunan birçok yiyeceğin, doğalını alıp tükettiğiniz gıdalarla yakından uzaktan alakaları olmuyor. Bu nedenle hazır yiyecekler kimi zaman hayat kurtaracak nitelikte olmalarına rağmen, onları günlük hayatımızın bir parçası haline getirmemekte fayda var. Eğer bir gıdanın doğalı bulunabiliyorsa, ona yönelmek her zaman mantıklı bir hareket olacaktır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için gelin yazımızın devamına birlikte göz atalım.

1.BPA’nın Vücudunuza Zararları

 

Yapılan araştırmalar konserve yiyeceklerin içerisinde raf ömrünü arttırmak için kullanılan maddelerden birinin BPA yani Bizfenol A olduğunu göstermiştir. Üst üste konserve besin tüketen kişilerin idrarında rastlanan bu maddenin henüz insanlar üzerindeki zararı tam olarak belirlenememiş olsa da, hayvanlar üzerinde hormonal bozukluklar, diyabet, kalp damar hastalıkları ve obezite gibi etkileri olduğu gözlenmiştir. Kanada gibi sağlığa önem veren çok sayıda ülke BPA’nın zehirli olduğunu düşünüyor ve kullanımını tek tek yasaklamaya başlıyorlar.

2. Konserveler Cıva İçeriyor

Hepimiz cıvanın insan vücudu için ne kadar zehirli ve öldürücü bir madde olduğunu biliyoruz. Çok ufak miktarda vücuda girmesi bile ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara neden olan cıva, aslında çok yakınımızda olan konservelerin içinde bizi bekliyor. Yapılan araştırmalarda özellikle ton balığı, salça gibi besinlerin içerisine konduğu metal konserve kapların yapısında cıva bulunduğu ortaya çıktı. Her konserve tüketiminizde ufak miktarda cıvayı vücudunuza alıyor ve kendi kendinizi yavaş yavaş zehirliyor olabilirsiniz. Bu nedenle konserve almadan bir daha düşünmenizi öneririz.

3. Hamilelikte Konserve Besinler

Birçok kişi için konserve besinler en mantıklı çözüm gibi görünebilir. Uzun süre dayanmaları, temiz ve pratik olmaları ile son derece cezbedici görünüyorlar, haklısınız. Fakat konserve gıdaların içerisindeki besinlerin nereden toplandığını, hangi koşullarda yetiştirildiğini, yıkandığını, ayıklandığını ya da işleme tabii tutulduğunu bilmiyorsunuz. Özellikle konserve balık gibi besinlerin nasıl tutulduğunu, hangi sularda yakalandığını, nelerle beslendiğini bilmiyorsunuz. Bu tür besinleri günlük hayatınızda tüketmeyi tercih edebilir ve sağlık sorunlarının sorumluluğunu üstlenebilirsiniz. Fakat en azından hamilelikte konserve tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. İçeriğini bilmediğiniz besinlerin henüz doğmamış bebeğinize zarar vermesini istemiyorsanız, hamilelikte besinleri en doğal haliyle tüketmeyi tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

4. Sadece Konserve Tükettiğiniz İçin Alzheimer Bile Olabilirsiniz

Teneke konservelerin neyden yapıldığını biliyor musunuz? Salçaların, balıkların ve daha birçok besinin aylarca hatta yıllarca içerisinde durduğu bu teneke konservelerin ana maddesi alüminyumdur ve teneke konservelerde belli bir süre sonra alüminyum, konservenin içerisindeki gıdaya geçmeye başlar. Her konserve tükettiğinizde belli bir miktar alüminyum tüketmiş olursunuz. Alüminyumun da en tehlikeli özelliği ise ilerleyen dönemde Alzheimer hastalığına neden olmasıdır. Bu nedenle konservelerin doğal olmadığını ve ne gibi zehirler taşıdığını lütfen unutmayın!

5. Teneke Konserve Kutuları Tekrar Kullanmayın!

Cam ya da teneke konserve aldınız. Eve götürüp içerisindeki gıdayı tükettiniz ve elinizde boş, cam ya da teneke bir kavanoz kaldı. Türk ailelerin evinde genellikle o kavanozlar asla çöpe gitmez değerlendirilir fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Öncelikle teneke kavanozlar kesinlikle tekrar kullanılmamalı! Hepimiz en az bir kez ya kendi evimizde ya da bir akrabamızın evinde teneke konservelerin yumurta kaynatmak gibi amaçlarla tekrar tekrar kullanıldığını görmüşüzdür. Aslında bu o kadar zararlı ki… Alüminyum sızdıran o tenekelerin tekrar tekrar kullanılması içerisine koyduğunuz her besinin her seferinde daha çok alüminyumla pişmesi anlamına geliyor. Bu nedenle lütfen teneke konserve tüketmemeye, tüketiyorsanız konserve kutusunu tüketimin ardından çöpe atmaya dikkat edin.

6. Cam Kavanozları Kullanırken Dikkatli Olun!

Turşu kurmak, salça yapmak, reçel yapmak, sos yapmak gibi mutfak aktiviteleri yüzyıllardır bizim kültürümüzün vazgeçilmezlerinden olmuştur. Bu işle uğraşanların bildiği gibi son yıllarda marketten alınan cam konservelerin tekrar tekrar kullanımı turşu, salça vs. yapımında son derece revaçtaydı. Artık hemen hemen herkes bunun sağlıklı olmadığını, cam kavanoz tekrar kullanılacaksa kapağının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini, kavanozların her seferinde sterilize edilmesi gerektiğini öğreniyor. Siz siz olun özellikle kapağında pas bulunan, zarar görmüş konserveleri almayın ve tekrar kullanmayın!

7. Konserveler Nasıl Bu Kadar Uzun Süre Dayanıyor?

Normal bir sebzenin mutfağınızda kısa sürede bozulduğunu, çürüdüğünü gözlemliyorsunuz fakat konservelerin içindeki gıdalar uzun süreler boyunca bozulmuyor. Bunun nedeni içerisinde doğal olmayan katkı maddeleri bulunmasıdır. Binbir çeşit madde ile çürümesi engellenen besinlerin ne gibi işlemlerden geçtiğini ve asla doğal olamayacağını tahmin edersiniz. Konserve üreticilerinin, besinlerin uzun süre bozulmasını engellemede en büyük yardımcıları plastikler. Vücudunuza verecekleri zararların sayısı saymakla bitmeyecek kadar fazla olan plastiklerin tükettiğiniz besinle birebir temas ettiğini düşünün? Ayrıca ismini değiştirip içeriğini farklı gibi göstermeye çalışsalar da bütün konserveler bol miktarda sodyum içermektedir. Konserve alırken bunları aklınıza getirmeye çalışın.

8. Konserveler İçin Seçilen Besinler Sağlıklı Değil

Konserve üreticileri, konserve kavanozlarının içinde besinlerin uzun süre dayanabilmesini istedikleri için genellikle olgunlaşmamış sebze, meyve ya da diğer besinleri tercih eder. Henüz olgunlaşmamış gıdaların çok daha uzun süreler kavanozda dayandıkları doğru, fakat günlük hayatınızda yeterli besin değerine ulaşmamış, olgunlaşmamış bir domatesi, biberi, salatalığı tüketmiyorsanız konserve alırken de bunu düşünebilirsiniz.

9. Kısacası Karar Sizin

Cam ya da teneke farketmezsinizin, birçok ülke konserve kavanozlarının kullanımını yasaklamayı düşünüyor. Halk sağlığını düşünen çok sayıda ülke ise şimdiden halkını konserve kullanımından uzaklaştırmak için bilinçlendirmeye başladı. Hangi besinleri, nasıl tüketeceğiniz size kalmış bir karar, fakat öncesinde bu besinlerin vücudunuza verebileceği zararı ya da faydayı bilmek önemli. Bu nedenle her zaman besinlerin en doğalını tüketmenizi tavsiye ediyoruz. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.