Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Aldıktan Sonra Neden Gözlükleriniz De Olmalı

Kontakt Lensler

Hiç şüphesiz en önemli duyu organlarımızdan biri olan gözlerimiz, herhangi bir rahatsızlık sonucunda günlük hayatımızı çok etkileyen durumlara yol açmaktadır. Gözlerimiz, özellikle günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte daha çok yorulmakta ve bununla birlikte birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Göz sağlığı son derece önemli olup belirli aralıklarla göz muayenenizi aksatmamanız herhangi bir göz rahatsızlığına karşı önemlidir. Günümüzde göz bozulmaları için gözlüğe nazaran hem daha estetik hemde daha iyi görüş ve derinlik sağlayan kontakt lensler de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kontakt lens, görme bozuklukluklarının giderilmesi ve diğer göz rahatsızlıklarının da tedavisinde kullanılmakta olup aynı zamanda estetik görüntü açısından göz rengi değiştirmek için de kullanılan göz protezidir. Kontakt lens tercih edilmeden önce doktor kontrolü ve muayene sırasında gerekli ölçümler yapıldıktan sonra satın alınmalıdır. Çünkü kontakt lens numaraları ile gözlük numaralarının aynı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Gözlük numarası hesaplanırken cam ve gözlük camları arası numara 15 milimetre olarak hesaplanırken bu derece kontakt lenslerde sıfırdır.  Bu nedenle gözlük sonrası kontakt lense geçiş yapmak istiyorsanız doktorunuza belirterek gerekli ölçümleri yaptırmanız önemli olacaktır. Aynı zamanda kontakt lens kullanmaya başladıktan sonra hem acil durumlar için hem de sürekli lens kullanmamanız için gözlüğünüzü de atmamanız yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Kontakt Lens Aldıktan Sonra Neden Gözlükleriniz De Olmalıdır?

Gözlük yerine kontakt lense geçiş yapan kişiler genellikle bir daha gözlük kullanmayacağını düşünseler de durum pek de öyle değildir. Çoğu zaman kontakt lenslerinizin yanında gözlüklerinizi de kullanmanız gerekecektir. Bilindiği gibi göze zarar veren en büyük sebeplerden biri uzun süre boyunca kullanılan kontakt lenslerdir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi özellikle acil durumlarda kontakt lenslerinizin yanında gözlükleriniz de mutlaka yanınızda bulundurmanız önemli olacaktır.

Öncelikle sürekli lens takmanız gözünüz için son derece zararlı olacaktır. Çünkü gözünüzün de oksijen alması gerekmektedir. Kornea üzerinde bulunan gözyaşı zarına yapışarak sabit kalan kontakt lensler çok uzun süre gözde kaldığında oksijeni engellemeye ve gözün kurumasına sebep olacaktır. Göz sağlığınızı son derece etkileyen bu durumu yaşamamak için özellikle evde dinlenirken numaralı gözlüğünüzü takmanızı tavsiye ediyoruz. Gözlerinizin de dinlenmesi için bu işlemi düzenli şekilde gerçekleştirmeniz sorunsuz bir lens kullanıcısı olmanız açısından da önemli olacaktır.

İkinci bir durumda acil durumlarda kullanmak üzerine gözlüklerinizi yanınızda taşımanız. Peki hangi durumlarda gözlüğünüzü kullanmalısınız? Kontakt lens kullanmaya yeni başlayanlar için lensleri takıp çıkarmak alışana kadar çok zor olmaktadır. Özellikle takmaya çalışırken düşürmeniz ve lense zarar vermeniz halinde bu lensi gözünüze takmanız son derece sakıncalı olacaktır. Bu nedenle gözlüğünüzü yanınızda taşımanız bu gibi durumlar için kurtarıcınız olabilir. Bir diğer durumda uzun süre araç kullanırken lens kullandığınız zaman ortaya çıkabilir. Uzun süre gözünüzde kalan kontakt lensleriniz gözünüzde batma yapabilir. Bu gibi durumlara karşı yanınızda gözlüğünüzü bulundurmanız hem trafikte herhangi bir risk oluşturmamak adına hemde göz sağlığınız için önemli olacaktır.

Son olarak da gün boyunca kullandığınız lenslerinizden sonra tv, sinema ya da diğer aktivitelere katılmak istiyorsanız gün içindeki verimini yitirmeye başlayan lenslerinizi çıkararak gözlüklerinizi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi uzun süre gözünüzde kalan kontakt lensleriniz gözünüzde kuruluk, batma, kızarıklık ve kaşıntı gibi problemlere yol açabilir.

Kontakt lense geçiş yapsanız da yanınızda neden gözlüklerinizin de bulunması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Anlattığımız bu durumların haricinde de acil durumlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kontakt lens aldıktan sonra gözlüklerinizi çöpe atmak gibi bir hata yapmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.