Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler, kornea hastalıklarının düzeltilmesinde özellikle görme bozukluğu bulunan ve gözlük kullanmak istemeyenler için ya da tercihe bağlı olarak  göz renginin değiştirilmesi için kullanılan kozmetik kontakt lenslerinde kullanılabildiği protezlerdir. Eğer görme bozukluğunuz varsa ve gözlük kullanmak istemiyorsanız ya da estetik açıdan kontakt lens kullanmak istiyorsanız mutlaka göz doktoruna muayene olduktan sonra lensleri almanız gerekmektedir. Çünkü göz muayenesinde göz dereceniz ve göz çapınız ölçülerek size en uygun kontakt lensler belirlenecektir. Alacağınız kontakt lensler göz üzerine gözyaşı zarına oturtularak sabit kaldığından bu ölçümler son derece önemlidir. Göz üstüne tam oturan kontakt lensler hava almayacağı için özellikle de uzun süreli kullanımlarda gözlerinizde çeşitli hastalık belirtileri göstermektedir. Buna benzer şekilde aşırı bol olan kontakt lensler de göz yüzeyinde sürekli hareket edecekleri için çeşitli komplikasyonlar oluşturabilirler.

Gözlük kullanmak istemeyenler özellikle belli meslek gruplarındaki kişiler daha fazla görüş ve derinlik algısı sağlayan bu kontakt lensleri kullanmak isteyebilirler. Fakat bunun yanı sıra kozmetik amaçlı kullanılan göz rengini değiştiren kontakt lensler de fazlasıyla tercih edilmektedir. Göz rahatsızlıklarından çoğu, bilinçsizce kullanılan bu kozmetik lensler sebebiyle oluşmaktadır. Gözde aşırı hassasiyet, yanma batma, kızarıklık ve kaşınma gibi şikayetler genellikle kontakt lenslere bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca bilinçsizce kullandığınız bu lensleri uzun süreli kullanmanız durumunda daha ileri düzeyde hasar meydana getirebilir bu nedenle herhangi bir belirtide lenslerinizi bir süre kullanmayarak şikayetlerinizin azalıp azalmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca lenslerinizin yüzeyinde herhangi bir çizik ya da toz, kir bulunuyorsa bu lensleri bir daha kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kontakt Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Göz Muayenesinde Ölçümleri Yaptırmak

Yazının başında da anlattığımız gibi kontakt lens alırken dikkat etmeniz gereken ilk işlem göz derecenize ve göz çapına uygun lens tercih etmekdir. Göz muayenesi sırasında görme keskinliği ve göz numarası belirlenir, gerekli olduğunda göz yaşı değerlendirmeleri, keratometri, korneal topografi muaynesi ve korneanın kırıcılık seviyesini belirleyen haritanın belirlenmesi gibi birçok ölçüm yapılmaktadır.

2. Kontakt Lens Türü ve İçerdiği Su Oranına Dikkat Etmek

Kontakt lensler sert ve yumuşak olarak iki çeşit üretilmektedir. Sürekli kullanılan lensler yumuşak lensler olarak bilinmektedir ve gaz geçirgenliği bulunana sert kontakt lensler de doktor tafsiyesi ile hastalar tarafından tercih edilmektedir. Yaygın olarak kullanılan yumuşak türdeki kontakt lenslerin kullanım süreleri vardır. Kontakt lensleri satın alırken içerdikleri su oranına dikkat etmeniz önemlidir. Kontakt lensin içerdiği su oranı gözde batma ve hassasiyet şikayetleri ile ters orantılıdır.

3. Kontakt Lens Ambalaj ve Son Kullanma Tarihine Dikkat Etmek

Kontakt lenslerinizi alırken steril bir şekilde ambalajlanmış halde satın almalısınız. Lenslerinizin paketlerinin açılmamış ve kullanım tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca lens üzerindeki kodlardan göz numaranıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gözleriniz farklı numara ise lenslerinizin numaralarını ona göre belirleyip kullanımda karışıklık olmaması için sürekli aynı gözünüzden başlayarak lenslerinizi takmanızı tavsiye ediyoruz.

4. Kontakt Lensi Takmadan Önce Kontrol Etmek

Lenslerinizi takmadan önce lenslerin yüzeyinde herhangi bir kirlenme, çizilme, yırtık gibi durumların olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Bu işlemi lensinizi işaret parmağınıza koyarak ışık yardımıyla yapabilirsiniz. Aynı zamanda genellikle tercih edilen yumuşak lensler iki tarafa da dönebilen bir yapıda olduğu için lensin yönünü doğru bilmeniz önemlidir.

5. Kaliteli Solüsyon Seçmek

Kontakt lensler için en önemli konulardan biri de solüsyondur. Lens solüsyonlarını alırken kalitesine ve temizleme oranına uygun almanız önemli olacaktır. Aynı zamanda solüsyon yerine herhangi bir eczaneden kolayca ulaşabileceğiniz serum fizyolojik de kullanabilirsiniz.

6. Lens Kullanımında Hijyene Dikkat Etmek

Kontakt lens alırken ve aldıktan sonra dikkat edilecek konulardan en önemlisi hijyendir. Ellerinizi ve lenslerinizi her daim temiz tutmalı ve solüsyon aracılılığıyla lenslerinizi her gün temizlemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca aldığınız kontakt lensleri sürekli takıp çıkarmanız gözünüze ve lensinize zarar vereceği için dikkat edilmesi konulardandır.

7. Yedek Kontakt Lens Bulundurmak

Son olarak kontakt lenslerinizi alırken mutlaka yedek kullanabileceğiniz bir adet alıp sürekli yanınızda taşımanız da önemlidir. Çünkü lens kullanmaya yeni başlayanlar için lens takmak zorlu bir işlem olmakta ve lensi takarken düşürme olasılığına karşı yedek bir çift taşımak faydalı bir öneri olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.