Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler, görme bozuklukluğunun düzeltilmesinde, diğer kornea rahatsızlıklarında ve estetik olarak tercih edenler için göz renginin değiştirilmesi için kullanılan protezlerdir. Kontakt lens almadan önce mutlaka göz doktoruna muayene olmanız, göz derecenize ve göz çapına uygun lensler tercih etmeniz gerekmektedir. Bazı muayenelerde göz çapına uygun numuneler denenerek ölçü alınabilir.

Kontakt lensler korneadaki gözyaşı zarı üzerine yapışarak sabit kaldığı için doğru kullanılmadığında zararlı olabilmektedir. Özellikle göz korneası üzerine tam oturan kontakt lensler uzun kullanımlarda çeşitli komplikasyonlar doğurabilir. Aynı şekilde aşırı bol ve yerinden sürekli oynayan lensler de görüntünün bulanmasına ve hassasiyete sebep olabilir. Bu nedenlerle kontakt lens tercih ederken doktorunuza başvurmalı ve size en uygun lens ölçülerini tercih etmelisiniz. Gözlük kullanımından çok daha fazla avantajı olan kontakt lensler daha uzun görüş açısı ve derinlik algısı oluşturmaktadır. Ayrıca estetik olarak değişiklik isteyenler için göz renginin değiştirilmesi için de kozmetik lensler de yaygındır.

Yukarıda anlattığımız gibi kontakt lens kullanımı çok dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Lens kullanırken gözlerde aşırı sulanma, yanma, batma, bulanma ve kaşıntı gibi şikayetleriniz varsa kontakt lenslerinizi hemen çıkarmalı ve lenslerinizde herhangi bir kirlenme ya da başka bir sorun olması gibi durumlara karşı kontrol etmeniz gerekmektedir. Lenslerin  yüzeyinde hasar meydana gelmesi artık kullanamayacağı anlamına gelmektedir. Kirlenen lenslerin ise doğru bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Kontakt lens kullanımında hem gözün hem de lenslerin bakımı çok önemlidir. Fakat lens bakımında doğru bildiğiniz yanlışlara bağlı sık yapılan hatalar vardır.

Kontakt Lens Bakımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kontakt lens kullanmak istiyorsanız öncelikli olarak en yakın göz polikliniğinde lensleriniz için muayene ve lens ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Muayene sonrası verilen lensin ölçüsüne ve türüne göre kontakt lenslerinizi tercih etmelisiniz. Kontakt lenslerin sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Genellikle yumuşak lensler kullanılırken bazı durumlarda gaz geçiren sert lensler de doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilir. Yumuşak lenslerin de günlük, aylık kullanım süreleri bulunmaktadır. Kontakt lenslerin kullanım sürelerin çok dikkat edilmelidir. Kontakt lenslerin bakımları düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Peki kontakt lens bakımında sıkça yapılan hatalar, doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

1. Kontakt Lensleri Süresi Geçtikten Sonra Kullanmaya Devam Etmek

Yukarıda da anlattığımız gibi kontakt lenslerin sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır ve yumuşak lenslerin de günlük ya da aylık olmak üzere çeşitli süreleri bulunmaktadır. Lens kullanmak isteyenler genellikle aylık olarak lens tercihi yapmaktadır. Tabii ki bu durumun getirdiği bir maddi külfeti de bulunmaktadır. Aylık lenslerin iki ayda kullanılabilmesi doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. Bu gibi durumlarla kontakt lens sahibi tasarruf amaçlı aldığı lensi süresinden daha uzun kullanmaya başlamaktadır. Fakat gözüne verebileceği zararın asla parayla düzelmeyecek bir noktaya varabileceğini düşünmemektedir. Satılan kontakt lensler kullanıma hazır halde günlük nefes alma ve steril durumda kalma durumlarına göre belli bir süre hesaplanarak hazırlanmaktadır. Göz sağlığınız için kontakt lenslerinizi kullanım sürelerini aşmadan değiştirmeniz önemlidir.

2. Kontakt Lens Kabını Yıllarca Kullanmak

Kontakt lens aldıktan sonra yanında alacağınız diğer ürünler solisyon ve lens kabı olacaktır. Genellikle sert plastikten yapılan lens kapları da zamanla yıpranmaktadır. Aynı lenslerinizi değiştirmeniz gerektiği gibi lens kabının da steril bir şekilde verimli kullanılması için değiştirmeniz gerekmektedir. Yılda bir değiştirilen lens kapları da lensleriniz ve göz sağlığınız için önemli tehditlerdendir .

3. Kontakt Lens Temizliğinde Ellerin Temizliğine Önem Vermemek

Aldığınız kontakt lenslerin bakımını yaparken ellerinizin de son derece temiz olması gerekmektedir. Kirli ellerle dokunduğunuz lenslerde bakteriler hızla üreyerek gözünüze zarar vermektedir. Bu nedenle gün içerisinde lenslerinizi çıkarırken bile ellerinizi iyice yıkayarak temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca lenslere sürekli dokunmak ve elde uzun süre bekletmek lenslerin hızla kurumasına yol açmaktadır. Bu nedenle lenslerinizi temizlerken ve çıkarırken bu işlemi daha az temasla ve temiz ellerle gerçekleştirmeniz önemlidir.

4. Kontakt Lens Solisyonlarının Uzun Süre Kullanılması

Kontakt lens kullananların yapması gereken en önemli işlemlerden biri de lensleri çıkardıktan sonra lens için özel bir dezenfektan olarak kullanılan solisyonla temizleme ve saklama işlemidir. Bu şekilde lenslerinizin gün sonunda üzerinde biriken çeşitli salgı, mukus, toz ve kirlerin arınması sağlanır. Kontakt lensler solisyonla temizlendikten sonra temiz bir kapta solisyon ilave edilerek saklanmaktadır. Fakat doğru bilinen yanlışlardan biri de lenslerin kaplarda solisyon içerisinde günlerce bekletilmesidir. Kontakt lenslerinizi kullanırken bu solisyon suyunu boşaltarak günlük kullanımlarda sürekli yenilemeniz gerekmektedir. Ancak lenslerinizi uzun süre kullanmayacaksanız solisyonla iyice dezenfekte ettikten sonra temiz bir kaba solisyonla kabı hiç açmamak koşulu ile 7 günü geçmeyecek şekilde saklayabilirsiniz. Fakat bu işlem de lensin kullanım süresine bağlı olarak pek tavsiye edilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.